05-04-2015

Αήττητος πρωταθλητής ο Ηρακλής στην Α2

Πρωταθλητής και μάλιστα αήττητος επιστρέφει στην Volleyleague ΟΠΑΠ o Γ.Σ.Ηρακλής. Ο «γηραιός» δεν αρκέστηκε στην άνοδο που είχε εξασφαλίσει απο το βράδυ του Σαββάτου, αλλά με νίκη 3-2 επί της Παναχαϊκής στον τελευταίο αγώνα στο «Χαλκιοπούλειο» πήρε και τον τίτλο.

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν καταπονημένες από τα συνεχόμενα παιχνίδια κι αυτό φάνηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καθώς υπήρχαν μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής δε μπήκε ποτέ στο παιχνίδι. Έκανε αλλεπάλληλα λάθη με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να επικρατήσει με το εντυπωσιακό 25-7.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής άλλαξε εντελώς πρόσωπο κι ακολούθησε μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες με αρκετές εναλλαγές στο σκορ όλα αυτά ως το 21-20 που έγινε 21-24 για την Παναχαϊκή. Οι Αχαιοί όμως έκαναν συνεχόμενα λάθη κι ο Ηρακλής με κόντρα επίθεση του Κολτσιάκη ισοφάρισε σε 1-1
.
Στο τρίτο σετ είχαμε το ίδιο σκηνικά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, την Παναχαϊκή να ξεφεύγει με 20-17 με άσο του Ντονά και να προηγείται με 2-1.
Νέος άθλος του Ηρακλή που επιστρέφει πρωταθλητής!

Το δ' σετ θύμισε το α' αλλά με τον Ηρακλή καταιγιστικό καθώς προηγήθηκε με 7-0 και 10-1, ισοφαρίζοντας εύκολα σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 8-6, αλλά από κει και πέρα κατέρρευσε με τον Ηρακλή να τρέχει ένα σερί 9-0 κατακτώντας την νίκη και τον τίτλο.

Τα σετ: 2-3 (25-07, 25-27, 25-22, 15-25, 8-15)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Λιβαθηνός, Μαυραγάνης, Ντονάς, Ρουμελιώτης Ν., Βασιλάκος, Βλαχοστάθης, Ρουμελιώτης Ν -λ / Χρηστιάς, Καραμπέρης, Γεωργακόπουλος, Στούπης, Mούρτζης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πάτρας): Κολτσιάκης, Στεφανίδης, Τσολάκος, Μποζίδης, Γάτσης, Παλέντζας, Ρωμαλιάδης –λ / Τσιράκης -λ, Τσιάρας, Μούχλιας, Ηλίας, Κατσιαφλάκας.

«Στόχος ήταν η άνοδος»

Γιώργος Λυκούδης (Παναχαϊκή): «Για εμάς έχει πολύ μεγάλη σημασία σε πρώτη φάση ότι πήραμε την άνοδο, αφού αυτός ήταν ο στόχος μας. Από την άλλη θα θέλανε να κερδίσουμε αλλά τα σημάδια της κόπωσης ήταν εμφανέστατα και στις δύο ομάδες. Η κόπωση ήταν πιο έντονη σε εμάς αφού παρά τον χαρακτήρα και την εμπειρία των αθλητών μας κουράστηκαν πιο γρήγορα, ενώ μας προέκυψε κι ο τραυματισμός του Λιβαθηνού. Προσπαθήσαμε με αλχημείες και με το μυαλό να κερδίσουμε, αλλά δεν τα καταφέραμε. Ο Ηρακλής έχει παιδιά νέα, με ζωντάνια κι ενέργεια και τους αξίζουν συγχαρητήρια για την νίκη αλλά και την άνοδο».

«Η ουσία δεν αλλάζει»

Χρήστος Πάτρας (Ηρακλής): «Κι οι δύο ομάδες ήταν κουρασμένες και δεν υπήρχε ιδιαίτερο κίνητρο. Θεωρώ ότι παίχτηκε μέτριο βόλεϊ, αλλά η ουσία δεν αλλάζει. Εμείς και η Παναχαϊκή κάναμε μια καταπληκτική χρονιά και βρισκόμαστε πανάξια στην μεγάλη κατηγορία».

Τρίτος ο Πανερυθραϊκός

Ο Πανερυθραϊκός του Γιάννη Λάιου ολοκλήρωση με την άκρως τιμητική 3η θέση θέση τα μπαράζ ανόδου. Επικράτησε με 3-1 των Χανίων στο τελευταίο παιχνίδι του ειδικού τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών που φιλοξενήθηκε στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας και πήρε την 3η θέση στην τελικά κατάταξη, αφήνοντας στην 4η θέση τον ΣΦΠ Χανίων. Την άνοδο πήραν ο πρωταθλητής Ηρακλής και ο δευτεραθλητής Πανερυθραϊκός.

Τα Χανιά μπήκαν πολύ δυναμικά χωρίς άγχος και κατάφεραν να αιφνιδιάζουν τον Πανερυθραϊκό που δε φάνηκε να έχει ρυθμό με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 11-6 και 17-10. Στο φινάλε όμως ο Πανερυθραϊκός μείωσε στον πόντο (24-23) για να τελειώσει το σετ ο Πουλής.

Στο δεύτερο σετ ο Πανερυθραϊκός βελτίωσε την απόδοση του και με πολύ καλό μπλοκ έχτισε μια σημαντική διαφορά φτάνοντας εύκολα στο 1-1, ενώ στο τρίτο σετ μετά το αρχικά αμφίρροπο ξεκίνημα (9-10) η Ερυθραία ξέφυγε και πάλι φτάνοντας στο 1-2.

Τα Χανιά προσπάθησαν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ και είχαν σε όλο το δ' σετ το προβάδισμα, αλλά προς το τέλος ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε και με μπλοκ στον Φίνο πήρε το σετ και την νίκη.

Τα σετ: 25-23, 15-25, 17-25, 24-26

ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ (Μπουτσουρής): Καπίρης, Παπαδημητρίου, Δεληπρίμης, Ψάρρας, Κουτρουμπάκης, Πουλής, Χαραλαμπίδης (λ) / Φίνος, Καλογεράκης, Κατσαούνης, Μιχελάκης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Λάιος): Μανιόπουλος, Κωστόπουλος Β., Κούνας, Παπακυριάκου, Κρέτσης, Αχιλλεόπουλος (λ), Λυκούρεσης / Toπαλίδης.

«Δεν ανταποκριθήκαμε»

Ο προονητής του Πανερυθραϊκού Νίκος Μπουτσουρής δήλωσε: «Θέλαμε να κλείσουμε με μια νίκη το τουρνουά, αλλά δεν τα καταφέραμε παρόλο που πήραμε σήμερα το πρώτο σετ. Γενικότερα δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις που είχε το τουρνουά. Κλείνει αυτή η χρονιά για εμάς, δεν πετύχαμε τον στόχο μας και εύχομαι σε όλους καλή ξεκούραση τώρα».

«Δίκαιη νίκη»

Ο προπονητής του Πανερυθραϊκού Γιάννης Λάιος δήλωσε: «Νομίζω ότι σήμερα κερδίσαμε δίκαια, γιατί μετά το πρώτο σετ πετύχαμε πάρα πολλούς πόντους, από συνδυασμό καλού σερβίς και μπλoκ. Αυτό ανέβασε πολύ την ψυχολογία της ομάδας η οποία έπαιξε και καλή άμυνα στη συνέχεια. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο και πετύχαμε κάτι παραπάνω από τους στόχους που είχαμε βάλει, άρα όλοι στην ομάδα είναι χαρούμενοι».

Το πανόραμα του τουρνουά
Παρασκευή 3 Απριλίου 2015
15.00, ΣΦΠ Χανίων – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 0-3 (19-25, 20-25, 16-25)
19.30, ΓΣ Ηρακλής – ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (20-25, 14-25, 25-18, 25-23, 15-12)
Σάββατο 4 Απριλίου
17.00, ΓΣ Ηρακλής – ΣΦΠ Χανίων 3-0 (25-17, 25-18, 25-23)
19.30, ΑΣ Πανερυθραϊκός – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 0-3 (22-25, 18-25, 14-25)
Κυριακή 5 Απριλίου
15.00, Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – ΓΣ Ηρακλής 2-3 (25-07, 25-27, 25-22, 15-25, 8-15)
17.30, ΣΦΠ Χανίων – ΑΣ Πανερυθραϊκός 1-3 (25-23, 15-25, 17-25, 24-26)