04-02-2023

Τρίποντο 4αδας ο Μίλωνας, νίκησε 3-1 την Κηφισιά

Download attachments:
Με πρωταγωνιστές τους Χερ, Μολίνα, Γιορτνάνοφ ο Μίλωνας νίκησε την Κηφισιά με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 4αδας για τη 13η αγωνιστική. Ο Μίλωνας ανέβηκε στους 25 βαθμούς και είναι σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό, ενώ η Κηφισιά έμεινε καθηλωμένη στους 20 βαθμούς. Επι πλέον η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε και το πλεονέκτημα της μεταξύ τους ισοβαθμίας.

Ο αγώνας δεν είχε τις συγκινήσεις της αναμέτρησης στο Ζηρίνειο, είχε πολλά λάθη αλλά ο Μίλωνας είχε την ουσία και πήρε το καθαρό τρίποντο.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Μίλων παίρνοντας μεγάλη ενέργεια από τους φιλάθλους του ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 7-4 μετά από άσσο του Μολίνα. Η Κηφισιά με μπλοκ του Μαικόν μείωσε προσωρινά 7-6, όμως τα διαδοχικά λάθη του Οκοσάνοβιτς στην επίθεση έδωσαν στους γηπεδούχους «αέρα» τεσσάρων πόντων 10-6.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε να πιέζει την Κηφισιά, να είναι πιο αποφασιστική πάνω στο φιλέ παίρνοντας «αέρα» 6 πόντων 15-9 μετά από πόντου του Γιορντάνοφ και άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς.

Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ μείωσαν 23-19 με άσσο του Ρουσόπουλου όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και το κατέκτησαν 25-20 με επίθεση του Μπράιαν.

Συναρπαστική ήταν η αρχή του 2ου σετ με τον Μίλωνα να προηγείται 6-4 και την Κηφισιά να τρέχει σερί 3-0 και να προσπερνά 7-6 με άσσο του Οκοσάνοβιτς. Η ομάδα των βορείων προαστίων με κόντρα του Σέρβου διαγώνιου πήρε πρώτη φορά προβάδισμα 2 πόντων 10-8 όμως ο Μολίνα με συνεχόμενους πόντους, αλλά και το ισχυρό μπλοκ έφεραν ξανά τους γηπεδούχους μπροστά 13-11 στα μισά του σετ.

Η Κηφισιά με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στη θέση του Τσέιβερς κράτησε καλύτερα στην υποδοχή και με αντεπίθεση ισοφάρισε 15-15. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Μίλωνα να προηγείται 19-17 και την Κηφισιά να προσπερνά 20-19 μετά από άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ.

Ο Βούλγαρος διαγώνιος άμεσα διόρθωσε το λάθος του και με μπλοκ πάνω στον Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσε το 21-20. Στη συνέχεια ο άσσος του Δημητούλη έφερε τους γηπεδούχους στο 22-20. Η Κηφισιά όμως έβγαλε πείσμα και με τον Σιημητρά να δυσκολεύει την υποδοχή του Μίλωνα και τον Γιορντάνοφ να καρφώνει άουτ ισοφάρισε 23-23.

Στην πιο συναρπαστική φάση του σετ η Κηφισιά έχασε «χρυσή ευκαιρία» να πάει σε σετ μπολ, καθώς ο Οκοσάνοβιτς ήταν άστοχος στην επίθεση με τον Μίλωνα να φτάνει μία «ανάσα» από το 2-0, με 24-23, κάτι το οποίο έγινε στην επόμενη φάση με το μπλοκ του Μπράιαν να διαμορφώνει το 25-23.

Στο 3ο σετ οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη μπήκαν με μεγάλη αποφασιστικότητα, έσπασαν μπάλες στο φιλέ και με κόντρες των Τσέιβερς και Μαικόν προηγήθηκαν 9-4. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ και με «όπλο» τα εξαιρετικά σερβίς «πλήγωσαν» την υποδοχή των γηπεδούχων φτάνοντας μέχρι και το 21-10 με άσσους από τους Τσέιβερς, Μαικόν και Οκοσάνοβιτς. Ο Μίλωνας δεν έβγαλε αντίδραση και η Κηφισιά κατέκτησε με άνεση το σετ 25-13 με μπλοκ του Σπηλιώτη στον Ανδρεάδη.

Στο 4ο σετ η εκπληκτική άμυνα με βουτιά του Κοντοστάθη και η επίθεση του Μαικόν έβαλαν μπροστά την Κηφισιά 4-3, όμως ο Μίλωνας απάντησε και έχοντας τον Χερ στο σερβίς και αποτελεσματικούς Ανδρεάδη και Γιορντάνοφ πήρε συνεχόμενους πόντους φτάνοντας στο 10-5. Τα λάθη των «κυανόλευκων» ήταν πολλά, κάτι που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι φτάνοντας στο 16-7 με μπλοκ του Θεοδόση.

Η Κηφισιά έκανε την… ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει όμως οι γηπεδούχοι με εμπειρία αλλά και ποιότητα κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το σετ 25-15.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-23

3ο σετ: 4-8, 9-16, 10-21, 13-25

4ο σετ: 8-5, 16-7, 21-12, 25-15

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-23, 13-25, 25-15) σε 102'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (15/34 επ.), Μολίνα 20 (12/24 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ, 41% υπ. - 19% άριστες), Εφραιμίδης (0/6 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 65% υπ. - 35% άριστες), Θεοδόσης, Δημητούλης 1 (1 άσσος), Νανόπουλος 1 (0/3 επ., 1 άσσος, 82% υπ. - 55% άριστες), Στράτος.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 20 (13/35 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 9 (9/19 επ., 53% υπ. - 35% άριστες), Σπηλιώτης 1 (1/3 επ.), Μορέιρα 11 (9/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσάβερς 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 48% υπ. - 32% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ. - 40% άριστες), Σιημητράς, Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Παπαδόπουλος (1 μπλοκ), Τσικάτος, Δραβόπουλος.

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Για ακόμα ένα παιχνίδι κάναμε πολλά και αδικαιολόγητα λάθη. Η αλήθεια είναι ότι στηρίζουμε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι στον διαγώνιο μας, ο οποίος είχε μία κακή ημέρα, όπως και ο Τσέιβερς. Περιμένουμε πολλά από αυτούς τους δύο και όταν «χωλαίνουν»  στην επίθεση τα πράγματα για εμάς γίνονται δύσκολα. Όλοι γνωρίζουν ότι στο βόλεϊ όταν δεν μπορείς να τελειώσεις φάσεις θα χάσεις και ειδικά απέναντι σε ομάδες όπως ο Μίλωνας. Υπάρχει προβληματισμός, αλλά παρόλα αυτά θα δουλέψουμε στην προπόνηση για να βελτιωθούμε».

Ο Ανδρέας Σιημητράς του Α.Ο.Π. Κηφισιάς δήλωσε: «Δυστυχώς κόντρα στον Μίλωνα κάναμε πολλά αβίαστα λάθη τα οποία μας στοίχισαν. Από την πλευρά μας οφείλουμε να αφήσουμε πίσω μας αυτή την ήττα, να διδαχθούμε από αυτή και να παρουσιαστούμε καλύτεροι στη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Μίλων ΑΟΝΣ Τρίποντο 4αδας ο Μίλωνας, νίκησε 3-1 την Κηφισιά