18-02-2023

Με πρωταγωνιστές τον Αλέξανδρο Ράπτη και τον Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ πέρασε «αέρα» από το γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και με νίκη 3-0 σετ όχι μόνο κρατάει γερά την 2η θέση αλλά αναμένεται να έχει και κάποιο όφελος μετά το αποτέλεσμα του αγώνα των «αιωνίων» που ακολουθεί.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι το 8-7 που έγινε με τον Χερ. Από εκεί και πέρα διαγράφηκε η εικόνα της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Γιόρνα και με διαδοχικά μπλοκ έκανε σερί 4-0 για το 12-8 και αργότερα για το 18-11 με τα δύο μπλοκ του Γιόρνα πάνω στο Μολίνα. Με όπλα πάντα το σερβίς και το μπλοκ έκλεισε το σετ 25-15. Μάλιστα οι δύο τελευταίοι πόντοι έγιναν με μπλοκ από τον Βουλκίδη και τον Βαν ντε Ντρις.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. όπου ο ΠΑΟΚ με δύο πόντους του Γιόρνα μπήκε από νωρίς στη θέση του οδηγού (8-6). Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι που ο Μίλων με σερί 3-0 κυρίως από λάθη των φιλοξενουμένων κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14. Ακολούθησε ράλι μέχρι το 23-23 με τους Μολίνα και Εφραιμίδη να απαντούν σε Γάτση και Γιόρνα αλλά η επίθεση του Βαν Ντε Ντρις και η άουτ επίθεση του Μολίνα έκριναν το σετ με 25-23 και 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Με τον Βουλκίδη να αναλαμβάνει δράση στο μπλοκ και τον Βαν ντε Ντρις να «πυροβολεί» από το σερβίς ο ΠΑΟΚ έκανε μίνι σερί 3-0 για προβάδισμα 10-6. Ο Μίλων μείωσε πρόσκαιρα 8-10 με τους Γιορντάνοφ, Μολίνα. Με δύο νέους πόντους του Βαν ντε Ντρις έκανε το 8-13. Από εκεί και πέρα συντήρησε τη διαφορά με τους Ράπτη και Βαν ντε Ντρις να κυριαρχούν και τον τελευταίο να κάνει το 25-20 για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 8-7, 11-16, 14-21, 15-25

2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 16-21, 20-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.N.Σ. Μίλων προήλθαν: 1 άσσος, 31 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 23-25, 20-25) σε 74΄

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 4π. (4/8επ.), Ανδρεάδης 3 (2/7επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (6/25επ.), Μολίνα 16 (15/29επ., 75%υπ., 50%αρ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 2 (1/3π., 1 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.), Χερ 2 (1/3επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ. - 46%υπ., 46%αρ.), Θεοδόσης, Δημητούλης, Μάρκου, Νανόπουλος 2 (2/7επ., 50%υπ., 50%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 12π. (8/18επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 40%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 5 (2/5επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 11 (11/18επ., 60%υπ., 35%αρ.), Σκεντράου 6 (5/6επ., 1 άσσος), Βαν ντε Ντρις 15 (10/19επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 86%υπ., 50%αρ.), Γάτσης 1 (1 μπλοκ), Τακουρίδης.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Σήμερα ο ΠΑΟΚ επικράτησε κατά κράτος. Ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς. Νίκησε δίκαια. Έπαιξε πολύ καλα στο μπλοκ και περιόρισε την επίθεση μας.
Χάσαμε από ανώτερο αντίπαλο και προχωράμε στην επόμενη εβδομάδα που είναι πολύ σημαντική για εμάς. Έχουμε δυο παιχνίδια με τον Άρη για το Κύπελλο και με τον Αριστοτέλη Σκύδρας για το πρωτάθλημα τα οποία θέλουμε να νικήσουμε για να πετύχουμε τον πρώτο στόχο που είναι η είσοδος στο φάιναλ-4 του κυπέλου καθώς και την εδραίωση μας στις πρώτες 4 ομάδες του πρωταθλήματος».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, ήταν ένα όμορφο παιχνίδι. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι, στο οποίο δείξαμε την δύναμη μας, ειδικά στο πρώτο σετ στο οποίο είχαμε επτά μπλοκ. Στο δεύτερο σετ δεν είμαι ικανοποιημένος από τα λάθη στο σερβίς, είχαμε εννέα χαμένα σερβίς. Το τρίτο σετ είχαμε τον έλεγχο, δημιουργήσαμε διαφορά από νωρίς την οποία κρατήσαμε μέχρι το τέλος. Πήραμε τρεις σημαντικούς πόντους, σε μία δύσκολη έδρα, απέναντι σε μία ανταγωνιστική και δυνατή ομάδα. Παίξαμε σοβαρά, διατηρήσαμε την βαθμολογική μας θέση, και προετοιμαζόμαστε σκληρά για να είμαστε ακόμα πιο δυνατοί στα πλέι-οφ».

Ο ακραίος του ΠΑΟΚ Αλέξανδρος Ράπτης δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, καθώς ο Μίλωνας στην έδρα του έχει δείξει ότι με τον κόσμο του μπορεί να κοντράρει τις μεγάλες ομάδες. Ξέραμε ότι θα είναι ένα σκληρό παιχνίδι, αλλά ξεχώρισε το μπλοκ και η άμυνα μας, συστατικά τα οποία μας έδωσαν τη νίκη, η οποία φαίνεται εύκολη αλλά δεν είναι. Έχουμε μπροστά μας ένα σκληρό παιχνίδι κόντρα στην Κηφισιά και μετά ακολουθεί το παιχνίδι με τον Φοίνικα Σύρου, αρά δεν μας μένει καιρός για να χαρούμε».

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Μίλων ΑΟΝΣ Εκρηκτικός ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σε προπόνηση από τη Νέα Σμύρνη, νίκησε 3-0 το Μίλωνα