22-11-2023

CEV Cup: Φουλ επίθεση ο ΠΑΟΚ στο Ζάγκρεμπ νίκησε 3-0 και έκανε βήμα πρόκρισης

Με όπλο της επίθεση και αποφασισμένος για «καθαρίσει» τον αγώνα χωρίς απώλειες ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Ζάγκρεμπ 3-0 τη Μλάντοστ και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «16» του CEV Cup. Στη ρεβάνς στο PAOK Sports Arena θέλει δύο σετ για να προκριθεί.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Κοκκινάκη, Γάτση, Μπλάνκεναου, Φαν Χάρντερεν, Τακουρίδη, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Σε σετ... χαρακτήρα εξελίχθηκε το πρώτο για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος μπορεί να μην ξεκίνησε δυναμικά, κάτι το οποίο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, 16-10, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με διαρκή αντεπίθεση, οι παίκτες του ΠΑΟΚ μείωναν όλο και περισσότερο την διαφορά. Με φοβερή ανατροπή, ο Δικέφαλος έκανε το 24-19, 24-24, στέλνοντας το σετ σε... παράταση. Με Τακουρίδη, Κοκκινάκη και Βαν Ντεν Ντρις να βγαίνουν μπροστά, ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία υπέρ του από την εκπληκτική επιστροφή, κάνοντας το 0-1 στα σετ με 28-30.

Σ' ένα ισορροπημένο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους και τα καλά διαστήματά τους. Ο Δικέφαλος ήταν εκείνος ο οποίος ξεκίνησε καλύτερα στο σετ, παίρνοντας στην αρχή ένα μικρό προβάδισμα, 6-8. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έβγαλαν αντίδραση, έχοντας το προβάδισμα στα μέσα του σετ, 16-14. Στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο, και έχοντας επιθετικό πρωταγωνιστή τον Φαν Χάρντερεν και τον Κωνσταντινίδη σε σταθερά καλή μέρα, πήρε το προβάδισμα, 18-21. Εκεί επάνω... πάτησε ο Δικέφαλος, κατακτώντας και το δεύτερο σετ με 22-25, 0-2.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς τα... ηνία του τρίτου σετ, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του. Με ποικιλία στα επιθετικά του πρόσωπα, τα οποία ένταξε στο παιχνίδι εξαιρετικά ο Μπλάνκεναου, ο Δικέφαλος δημιούργησε στα μέσα του σετ σημαντική διαφορά, 12-16. Μην δίνοντας περιθώριο αντίδρασης στην Μλάντοστ, ο ΠΑΟΚ στην τελική ευθεία είχε σαφές προβάδισμα, 14-21, το οποίο τον οδήγησε στο 0-3 με 19-25.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Κυριακή 26 Νοεμβρίου και ώρα 19:00, εντός έδρας, κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Διαιτητές: Παπαντόπολ (Ιταλία), Νόβακ (Σλοβενία).

1 σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 28-30
2ο σετ: 6-8, 16-14, 18-21, 22-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 19-25

*Οι πόντοι της Μλάντοστ προήλθαν από 5 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (28-30, 22-25, 19-25) σε 96'

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ράτκο Πέρις): Γκοτς 3 (3 μπλοκ), Σμόλεϊ 12 (9/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 24% άριστες), Μίλιτς 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Έτσκερ 8 (8/19 επ., 58% υπ. - 33% άριστες), Γκάιτς 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσβάντσιγκερ 16 (12/38 επ., 4 μπλοκ) / Πέρβαν (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Βλάσιτς 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Ρέπεκ.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 19 (17/37 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 24% άριστες), Μπλάνκεναου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 17 (15/27 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (13/27 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 63% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 56% υπ. - 40% άριστες), Σιδηρόπουλος, Μούχλιας, Λινάρδος.

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Π.Α.Ο.Κ. CEV Cup: Φουλ επίθεση ο ΠΑΟΚ στο Ζάγκρεμπ νίκησε 3-0 και έκανε βήμα πρόκρισης