11-02-2024

Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Φοίνικα και οδηγεί σταθερά την κούρσα της Volley League

Την 13η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακό διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στη βαθμολογίας της Volley League μετά και την 15η αγωνιστική. Με τους Ιντάλγκο και Στερν να αγγίζουν το τέλειο και τον Χανδρινό στη θέση του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 39 βαθμούς, έναντι 10 βαθμών της ομάδας της Σύρου.

Ο Φοίνικας πάλεψε να πάρει ένα σετ που θα τον κράταγε στον αγώνα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ομάδα της Σύρου πάλεψε κυρίως το 2ο σετ όπου αν και βρέθηκε πίσω με 11-6 ρίσκαρε στο σερβίς, μείωσε δύο φορές στον πόντο αλλά ο Ολυμπιακός δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ο Ιντάλγκο είχε 13 πόντους με 10/12 τελειωμένες επιθέσεις και ο Στέρν 12/17 επιθέσεις. Γενικά ο Ολυμπιακός άγγιξε το 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση έναντι 49% του Φοίνικα. Από την ομάδα της Σύρου δεν υπήρξε παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτος σκόρερ αλλά και κορυφαίος ήταν ο Μπράιαν με 9π.

Ο Φοίνικας μπήκε διαβασμένος στον αγώνα με προβάδισμα 6-5, αλλά το σερί 3-0 από τον Χανδρινό ο Ολυμπιακός μπήκε στη θέση του οδηγού. και με ένα ακόμα σερί από δύο επιθέσεις του Στερν και μία του Ιντάλγκο ξέφυγε 18-13. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-19 με το χαμένο σερβίς του Πετσιά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ αγγίζοντας το τέλει στην επίθεση και σε αυτό συνέβαλαν και  οι Παγιένκ, Τζούριτς με τους πρώτους χρόνους. Οι «ερυθρόλευκοι» με νέο σερί 3-0 προηγήθηκαν 8-3 και αργότερα 11-6. Με τον Μπράιαν να ρισκάρει στο σερβίς να κερδίζει και άσσο ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 και μείωσε 11-9. Στο πιο ωραίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές. Ο Φοίνικας μείωσε 21-20 με τους Ασπιώτη, Μπαρμπούνη, Τσέιβερς αλλά ο Ολυμπιακός με τους Ιντάλγκο Τζούριτς πήραν τους καθοριστικούς πόντους για το 25-23 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός επικράτησε πιο εύκολα καθώς από την αρχή με τους Παγιένκ, Τζούριτς να είναι ανίκητοι στο φιλέ έδωσαν προβάδισμα 10-5. Η διαφορά συντηρήθηκε και αυξήθηκε με την επίθεση του Χανδρινού και τον άσσο του Κομητούδη στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα για το 19-11. Ο αγώνας έκλεισε 25-17 με την επίθεση του Ζουπάνι.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 49 επιθέσεις (71% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και του Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 29 επιθέσεις (49% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-23, 25-17) σε 70΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 6π. (5/7επ., 1 μπλοκ), Στερν 12 (12/17επ.), Χανδρινός 12 (12/19επ., 53%υπ., 33%αρ.), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 8 (8/12επ.), Ιντάλγκο 13 (10/12επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43%υπ., 29%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. - 70%υπ., 50%υπ.), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Ζουπάνι 2 (2/2επ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομικρ Ίλιτς): Τσέιβερς 5π. (4/16επ., 1 άσσος, 33%υπ., 17%αρ.), Μπράιαν 9 (6/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 7 (5/13επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκαρθία 1 (1/2επ.), Μπαρμπούνης 8 (7/9επ., 1 μπλοκ, 46%υπ., 15%αρ.), Μανωλάκης 2 (2/3επ., 50%υπ.) / Σωνάκης (λ. - 50%υπ., 40%αρ.), Ποχάνης, Τσαρκάτογλου, Μάια Γκόμεζ 2 (2/3επ.), Πετσιάς 2 (2/3επ.).

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7.

O προπονητής του Ολυμπιακού Ντανιέλ Καστελάνι δήλωσε: «Κάποιες φορές, η νίκη είναι σημαντική για τους πόντους, για την ομάδα. Και είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε. Ωστόσο, αυτές οι ημέρες είναι ημέρες μνήμης των θυμάτων της Θύρας 7. Πάντα θα είναι εδώ, ο Ολυμπιακός θα τους θυμάται και θα τιμάει τη μνήμη τους, έτσι και εμείς παίξαμε και για αυτούς σήμερα. Όσον αφορά στο ματς, πολύ καλή εμφάνιση από τον Σπύρο (σ.σ. Χανδρινό), έκανε πολύ καλό παιχνίδι, πολύ καλός στην επίθεση και σε άλλους τομείς του παιχνιδιού. Έκανε, πραγματικά, πολύ καλή δουλειά. Είμαστε χαρούμενοι για αυτόν, όλη η ομάδα πρέπει να είναι έτοιμη».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Σπύρος Χανδρινός είπε: «Πρώτα από όλα, η νίκη είναι αφιερωμένη στα θύματα του Ολυμπιακού μας, για αυτούς παίξαμε σήμερα. Δώσαμε το 100% μας, φάνηκε και στο γήπεδο. Ημασταν όλοι δεμένοι και πήραμε το τρίποντο. Το αφιερώνουμε στους δικούς μας ανθρώπους, που έφυγαν».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Τσέντομιρ Ίλιτς είπε: «Δε μπήκαμε δυνατά όπως είχαμε προετοιμαστεί και όπως είχαμε πει. Θα κρατήσω μόνο το 2ο σετ που ήμασταν ανταγωνιστικοί. Στο υπόλοιπο του αγώνα δε μπορέσαμε να χαλάσουμε την υποδοχή του Ολυμπιακού για να παίξουμε μπλοκ - άμυνα με αποτέλεσμα να έρθει και το 3-0. Δίκαια πήρε τη νίκη ο Ολυμπιακός. Συγχαρητήρια για τη νίκη. Συγχαρητήρια και στους παίκτες μου για την προσπάθεια. Βλέπω πως σταδιακά έχουμε ανοδική πορεία. Βρίσκουμε το ρυθμό μας. Μας ενδιαφέρει το κύπελλο ως διοργάνωση και ο αγώνας του κυπέλλου με τον Πήγασο. Θέλουμε να κάνουμε κάτι καλό και παιχνίδι με παιχνίδι το πως θα εξελιχθεί η πορεία μας».

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Σύρου Απόστολος Πετσιάς που στο παρελθόν έχει αγωνιστεί στον Ολυμπιακό είπε: «Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε κάτι από αυτόν τον αγώνα αν και προετοιμαστήκαμε πολύ καλά όλη την εβδομάδα. Πιέσαμε μόνο στο 2ο σετ που ήταν και το καλύτερο σετ που κάναμε. Δυστυχώς στο 1ο και στο 3ο σετ κάναμε χαζά λάθη, δεν πιέσαμε στο σερβίς, χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας. Την Τετάρτη παίζουμε στο νησί μας απέναντι στον Πήγασο για το Κύπελλο. Οσο προλαβαίνουμε θέλουμε να προετοιμαστούμε καλύτερα. Θέλουμε να τα δώσουμε όλα και στο κύπελλο αλλά και για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ο κόσμος μας στηρίζει και τον ευχαριστούμε πολύ. Είναι ευκαιρία να πάρουμε κάτι καλό τόσο στον αγώνα κυπέλλου με τον Πήγασο όσο και στο ματς πρωταθλήματος (σ.σ. με τον Παναθηναϊκό στη Σύρο».

Volley League - 15η αγωνιστική

Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», 16.00 (ΕΡΤ Flix Sports):  Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-19, 25-23, 25-17)

Γυμναστήριο Μετς, 17.00 (P.A.O. T.V.): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-0 (25-22, 25-22, 25-16)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Καπότης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Γυμναστήριο «Κροίσος Πέρσης», 20.30 (ΕΡΤ Flix Sports): Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Διαιτητές: Φραγκάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ονόπας, Επόπτες: Καλούδας, Τομαράς, Γραμματεία: Ταλάρου.

Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 17.00 (ΕΡΤ-3 H.D.): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Διαιτητές: Αβραμίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.

Ρεπό o Πήγασος Πολίχνης

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Φοίνικα και οδηγεί σταθερά την κούρσα της Volley League