04-12-2013

Ο ΠΑΟΚ νικητής με 3-2 στο θρίλερ του Κραγκούγιεβατς

Μετά από αγώνα... θρίλερ που χαρακτηρίστηκε από μεγάλες ανατροπές στο σκορ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει στο Κραγκούγιεβατς την Ραντνίνσκι με 3-2 σετ και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας.

Ο ΠΑΟΚ υπό την καθοδήγηση του Αριστείδη Γιαμμακίδη που ανέλαβε χρέη πρώτου προπονητή μετά και την αποχώρηση του Αλέκου Λεώνη επέστρεψε στις νίκες. Bρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 2-0 σετ και 6-3 στο 3ο σετ αλλά σταδιακά υποχώρησε. Οι σέρβοι προσπέρασαν στο σκορ στο 3ο σετ με 9-8 και κατάφεραν να κατακτήσουν το 3ο σετ 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου η Ραντνίσκι πέρασε μπροστά με 21-19, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 και προηγήθηκε 23-21 χωρίς να καταφέρει να πάρει τους δύο πόντους που θα του έδιναν το τρίποντο.

Ο δικέφαλος προηγήθηκε ακόμα 24-23, 27-26 και 29-28 αλλά και πάλι δεν τελείωσε τον αγώνα. Το σετ τελικά πήγε στην Ραντνίσκι με 32-30 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και με την πλάτη στον τοίχο για να χάσει τον αγώνα όταν οι Σέρβοι από το 4-4 έκαναν σερί 3-0 και προηγήθηκαν 7-4, αργότερα 8-5, 10-7 και 12-10, όμως, οι παίκτες του Άρη Γιαμμακίδη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ισοφάρισαν 12-12, η Ραντίνσκι έφτασε και σε ματς μπολ με 14-13 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 έκανε το 16-14 και πήρε την πολύτιμη ευρωπαϊκή νίκη.

Αυτό ήταν το 5ο τάι μπρέικ που παίζει ο ΠΑΟΚ σε πρωτάθλημα και Ευρώπη την εφετινή σεζόν έχοντας σημειώσει 2 νίκες και 3 ήττες.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 18-25, 25-22, 32-30, 14-16)

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ (Ματιτς): Τσίροβιτς 21 (15/30επ. 4 μπλοκ, 61%υπ.-25%αρ.υπ.), Βούλοβιτς 13 (11/30επ. 2 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 6 (3/8επ, 3μπλοκ), Ιλιτς 5 (4/12επ. 1 μπλοκ), Μπλαγκογιεβιτς 3 (2/5 επ. 1 μπλοκ), Πρότιτς (λ-57%υπ. -43%αρ.υπ), Πρέμοβιτς 18 (15/33 επ. 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 1(1/3επ), Ίλιτς Μ.

ΠΑΟΚ (Γιαμμακίδης ): Παντακίδης 13 (6/11 επ. 1 άσος, 6 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (6/12επ. 3μπλοκ), Ποτότσνικ 8 (8/23 επ. 62%υπ-19%αρ.υπ), Μίλκοφ 20 (16/30επ. 1 άσος, 55%υπ-42%αρ.υπ. , 3μπλοκ), Ντάμποβιτς 5 (3/5, 1άσος, 1μπλοκ), Τζελάτης 34 (27/47 επ. 5 μπλοκ, 2 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας (λ-92% υπ. -67%αρ.υπ), Νικηφορίδης 4 (2/5επ), Πιπέργιας 1(1 άσος).

* Ο αγώνας ρεβάνς θα γίνει στην Πυλαία την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου και ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί στους «8» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Αν ηττηθεί με 3-2 θα παιχτεί «χρυσό» σετ για την πρόκριση και αν ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 θα αποκλειστεί.

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Ευρωπαϊκά κύπελλα Ο ΠΑΟΚ νικητής με 3-2 στο θρίλερ του Κραγκούγιεβατς