21-12-2013

Ο Παμβοχαϊκός βαθιά ανάσα με 3-1 τον ΠΑΟΚ

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ πανηγυρίζει ο Παμβοχαϊκός και μάλιστα επί του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ με τον τεχνικό της ομάδας του Βραχατίου Στέλιο Καζάζη να κερδίζει την παλιά του ομάδα.
Ο Παμβοχαϊκός με όπλο το μπλοκ που του έδωσε 15 πόντους πήρε το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Ο Παμβοχαϊκός πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και προωθήθηκε στην 10η θέση. Ο ΠΑΟΚ μαζί με τη Λαμία μοιράζεται την 7η θέση και υποχώρησε σημαντικά στην υπόθεση της 4αδας, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Αμερικανός πασαδόρος Μακ Κίμπιν.

Πέρα από τα 15 μπλοκ, καλύτερη φετινή του επίδοση, ο Παμβοχαϊκός  με το σερβίς του, ειδικά στο 1ο και στο 3ο σετ, προκάλεσε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, που ήταν και το αδύναμο σημείο του.  Τζελάτης και Μίλκοφ κράτησαν επιθετικά τον «δικέφαλο» που ισοφάρισε σε 1-1 σετ, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο 3ο σετ, ενώ στο 4ο πάτησαν το γκάζι, αν και στο τέλος, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο -3, χωρίς όμως, να δώσει συνέχεια.

Ο Παμβοχαϊκός έβγαλε μεγάλη ενέργεια, διάθεση και πάθος, ενώ για πρώτη φορά φέτος, είχε αρκετούς πρωταγωνιστές στο παιχνίδι του, με πρώτο σκόρερ τον Ντόκιτς με 21 πόντους. Ο Καζάζης είδε όλους τους παίκτες του να κάνουν σημαντική δουλειά, να δίνουν το κάτι παραπάνω, όποτε χρειάστηκε. Στο 1ο σετ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν  (18-18)  και με σερί 4-0, έχοντας στο σερβίς τον Χρήστο Παπαδόπουλο, πήγαν στο 22-18, για να τελειώσει το σετ με 25-22, με άουτ σερβίς του Τζελάτη.

Στο 2ο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε νωρίς διαφορά, με τον Τζελάτη να κάνει το 9-16. Ο «δικέφαλος» πήγε στο 12-17 με τον Μίλκοφ, για να ακολουθήσει η αντίδραση του Παμβοχαϊκού. Με τον Κουζούνη στο σερβίς και πόντο του Κράουζε έγινε το 17-18. Ο ΠΑΟΚ, όμως, έτρεξε το δικό του 0-4 για το 17-21. Νέα αντίδραση των γηπεδούχων και 20-21 με μπλοκ του Κράουζε, για να έρθει δεύτερο σερί 0-4 του ΠΑΟΚ, χάρη σε επίθεση του Τζελάτη, δύο μπλοκ και την επίθεση άουτ του Ντόκιτς για το 20-25 και την ισοφάριση.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο. Απ' το λάθος του Τζουστινιάνο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-21. Το μπλοκ του Κανέλλου και το άουτ του Μίλκοφ έφεραν την ισοφάριση, για να κάνει το 21-22 ο Τζελάτης. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε για τον Παμβοχαϊκό, που πέρασε μπροστά (23-22) με τρομερό μπλοκ του Κουζούνη στον Τζελάτη. Μίλκοφ και Ντόκιτς έκαναν από ένα λάθος και ο δεύτερος τελείωσε το σετ (25-23) με επίθεση.

Με καλή ψυχολογία και τον κόσμο να δίνει το κάτι παραπάνω, ο Παμβοχαϊκός μπήκε πολύ καλά στο 4ο σετ, ανέβασε στροφές, κυρίως χάρη στο μπλοκ του και την αποτελεσματικότητα του Ντόκιτς και έφτασε αρχικά στο 16-12 και εν συνεχεία στο 20-13. Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και απάντησε στο 23-15. Με τον Νικηφορίδη στο σερβίς, οδήγησε σε λάθη τους γηπεδούχους, τελείωσε τις αντεπιθέσεις και μείωσε σε 23-20. Ο Νικηφορίδης, όμως, πάτησε γραμμή όταν σέρβιρε, για να έρθει το 24-20 και να τελειώσει τελικά το ματς (25-22) με μπλοκ του Κανέλλου στον Μίλκοφ, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του Παμβοχαϊκού.  Κανέλλος και Χρ. Παπαδόπουλος συνέθεσαν ένα δυνατό δίδυμο στο κέντρο του Παμβοχαϊκού, ο Κουζούνης έκανε το καλύτερο του παιχνίδι, με προσφορά σε αμύνα και επίθεση.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά

1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-18, 25-22
2ο σετ: 5-8, 9-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 25-23
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-22

Τα σετ: 3-1 (25-22, 20-25, 25-23, 25-22)

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Κράουζε 7π (4/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζουστινιάνο 13 (9/24 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ - 27% άριστες), Κουζούνης 9 (8/15 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% άριστες), Ντόκιτς 21 (18/39 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 13 (7/10 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 8 (4/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 51% υπ - 20% άριστες), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου

ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 3π (3/6 επ), Νικοφορίδης 9 (6/21 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ - 35% άριστες), Στίγγας 8 (4/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 17 (16/25 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 34% άριστες), Μακ Κίμπιν 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Τζελάτης 25 (22/40 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ - 32% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας, Ποτότσνικ, Παλεντζάς.

«Μεγάλη νίκη»

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Είναι μεγάλης σημασίας η νίκη μας, σε συνάρτηση με την αγωνιστικότητα που έδειξαν τα παιδιά και τον κόσμο που μας βοήθησε. Έχει αρχίσει η ομάδα και παίζει καλύτερα στο μπλοκ, οι 15 σημερινοί πόντοι είναι σημείο αναφοράς και πιστεύω θα πάμε ακόμη καλύτερα στο μέλλον. Μπορεί τα Χριστούγεννα να υπάρχει η διακοπή του πρωταθλήματος και αγωνιστική απραξία, αλλά το μυαλό μας πρέπει να είναι στη δύσκολη συνέχεια, όπου με πίστη και ωριμότητα στη σκέψη, πρέπει να συνεχίσουμε ακόμη ακόμη πιο δυνατά για να βγάλουμε την ομάδα από το τέλμα».

«Δώσαμε δικαίωμα»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Άρης Γιαμακίδης δήλωσε: «Ήταν κρίσιμο ματς και για τις δύο ομάδες, γιατί είχαν ανάγκη τους βαθμούς. Πιστεύω ότι πληρώσαμε τα κενά διαστήματα στο 1ο και στο 3ο σετ, που είχαμε προβλήματα στην υποδοχή. Στα προβλήματα στην υποδοχή μας πιστεύω ότι κρίθηκε το ματς. Δεν μπορέσαμε να αναπτυχθούμε όπως θέλαμε, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο πασαδόρος είναι νέος και θέλει κάποιο διάστημα προσαρμογής. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τους βαθμούς που έχουμε συγκεντρώσει στον 1ο γύρο. Θα μπορούσαμε να είμαστε ψηλότερα στην βαθμολογία, αν είχαμε μεγαλύτερη συγκομιδή στα εντός έδρας ματς. Δώσαμε δικαίωμα στον αντίπαλο που το εκμεταλλεύτηκε και έφθασε στη νίκη».

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός Ο Παμβοχαϊκός βαθιά ανάσα με 3-1 τον ΠΑΟΚ