05-12-2018

Νίκη της τιμής του ΠΑΟΚ και αποκλεισμός από την Ευρώπη

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την πολωνική Όλστιν με 3-2 σετ στη ρεβάνς της φάσης των «32» του CEV Cup αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στη φάση των «16». Ο δικέφαλος μετά την ήττα του με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα χρειάζονταν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ.

O Δημήτρης Τζούριτς ήταν ανέτοιμος, αγωνίστηκε αλλαγή στα δύο πρώτα σετ και βασικός μόνο στο 3ο σετ και συνολικά σημείωσε 5 πόντους. Ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 38% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι 47% των Πολωνών. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Οκολιτς με 17 πόντους και από την Όλστιν ο Καπέλους είχε 17 πόντους.

Το δυσάρεστο για τον ΠΑΟΚ ήταν πως μετά την κατάκτηση του 1ου σετ ξεκίνησε το 2ο σετ με αρνητικό σερί 5-0 και οι Πολωνοί ξέφυγαν με 5-0 και 9-1 και έτσι πίστεψαν στην πρόκριση. Καθοριστικό σημείο ήταν και το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-11 αλλά η Ολστιν έκανε σερί 5-0 και πήρε προβάδισμα 16-12 και έβαλε τις βάσεις και για την κατάκτηση του 2ου σετ που έκρινε και την πρόκριση.

Διαιτητές: Πόποβιτς, Σούχοβα.

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-18, 25-22
2ο σετ: 1-8, 8-16, 12-21, 17-25
3ο σετ: 8-6, 12-16, 14-21, 16-25
4ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 25-21
5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-10, 15-12

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Όλστιν προήλθαν από 9 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2  (25-22, 17-25, 16-25, 25-21, 15-12) σε 114΄

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 17 (14/20 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 3 (3/11 επ.), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. - 20% άριστες), Τακουρίδης 11 (4/7 επ., 7 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 1 (1/11 επ., 64% υπ. - 36% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 58% υπ. - 38% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Τερζής 2 (2/2 επ.), Καπετανίδης 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 0% άριστες), Γάτσης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 3 (3/13 επ., 59% υπ. - 29% άριστες), Μπούτος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΣΤΙΝ (Σαντίλι): Χαντράβα 16 (13/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζνίστζολ 2 (2/6 επ.), Αντρινγκά 3 (3/8 επ., 57% υπ. - 24% άριστες), Κάπελους 17 (16/32 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Βόιτσκι 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βάρντα 14 (5/10 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ζούρεκ (λ, 70% υπ. - 45% άριστες), Ζαμπόσκι (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Κάντσζοκ 3 (3/10 επ.), Λουξ 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 25% άριστες), Πιετράσκο 1 (1/1 επ.), Γκιλ, Ουρμπάνοβιτς 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Πορέμπα 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε: «Συγχαρητήρια στην Όλστιν. Στα δυο παιχνίδια που παίξαμε ήταν καλύτερη ομάδα και εύχομαι να συνεχίσουν στη διοργάνωση. Παίξαμε δυο σημαντικά παιχνίδια, αλλά δεν παραβλέπουμε ότι η Όλστιν παίζει σε ένα πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. Θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο που για ακόμη μια φορά μας στήριξε, ακόμα και όταν χάθηκε η πρόκριση δεν σταμάτησαν να υποστηρίζουν τους παίκτες. Τώρα έχουμε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για το Λιγκ Καπ, θα επικεντρωθούμε σε αυτό. Δε νομίζω ότι η ομάδα έχει πρόβλημα στην επίθεση. Ξέραμε ότι ο Τζούριτς προερχόταν από τραυματισμό, επέστρεψε μετά από δέκα μέρες και ήταν το πρώτο του παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος με όσο έπαιξε. Είναι ο αρχηγός της ομάδας και έκανε ότι καλύτερο μπορούσε για να πετύχει η ομάδα τον στόχο της. Θα συζητήσουμε στα αποδυτήρια για να δώσουμε λύσεις στα προβλήματα μας».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Αλέξανδρος Μπούτος είπε: «Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο μας, για ακόμα ένα παιχνίδι ήρθαν να μας στηρίξουν και τους ευχαριστούμε. Πήραμε τη νίκη αλλά χάσαμε την πρόκριση. Από αύριο θα πρέπει να ξεχάσουμε το σημερινό ματς και να επικεντρωθούμε στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό που ακολουθεί. Θα προετοιμαστούμε καλύτερα για να πάρουμε τη νίκη».

Ο τεχνικός της Όλστιν, Ρομπέρτο Σαντίλι δήλωσε: «Είμαστε χαρούμενοι με την πρόκριση. Μας ενδιαφέρει πολύ αυτή η διοργάνωση. Είμαστε ικανοποιημένοι με το επίπεδο που παίξαμε. Ξέραμε πως ο ΠΑΟΚ θα πιέσει. Συγχαρητήρια στην ομάδα του ΠΑΟΚ και τους εύχομαι καλή συνέχεια στο υπόλοιπο της σεζόν».

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Π.Α.Ο.Κ. Νίκη της τιμής του ΠΑΟΚ και αποκλεισμός από την Ευρώπη