24-03-2021

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και πήρε πλεονέκτημα τίτλου

(1 Vote)
Ο Ολυμπιακός πέρασε χωρίς απώλειες από το ντέρμπι της εξ αναβολής 14ης αγωνιστικής και τελευταίας της κανονικής περιόδου και απέκτημα τεράστιο πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη νίκησε με 3-1 τον περσινό πρωταθλητή Παναθηναϊκό στην έδρα του και μπαίνει στη β΄φάση με μεγάλο βαθμολογικό αβαντάζ. Είναι στο +9 από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ, στο +12 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό και από το +14 από τον τέταρτο ΠΑΟΚ.

Στη β΄ φάση οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα μεταφέρουν τη βαθμολογία της κανονικής περιόδου, θα παίξουν όλοι προς όλους μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων και μετά από 6 αγώνες για κάθε ομάδα θα βγει ο πρωταθλητής. Δεν υπάρχουν πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός δεν αξιοποίησε προβάδισμα +5 στο 1ο σετ αλλά προβάδισμα με 25-24 και 26-25 στο 2ο σετ καθώς ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο δυνατός επιθετικά και στα τελειώματα των σετ δεν έκανε λάθη. Κορυφαίοι των νικητών οι Φρομ, Μιγιαήλοβιτς, Όκολιτς και από τον Παναθηναϊκό ο Ράπτης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Τσάτσιτς σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε 15-10. Ο Κρίστιαν Φρομ και ο Αλεξάντερ Οκολιτς κράτησαν τον Ολυμπιακό μέσα στο σετ και σε συνδυασμό με τα λάθη του Τσάτσιτς στην υποδοχή και την άουτ επίθεση του Ράπτη οι ερυθρόλευκοι έκαναν σερί 3-0 και ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Με το μπλοκ του Όκολιτς και τον άσσο του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 22-20, ο Πελεκούδας μείωσε 22-21 αλλά το χαμένο σερβίς του Τσάτσιτς έδωσε προβάδισμα 23-21 στον Ολυμπιακό ο οποίος στη συνέχεια με Φρομ και Μιγιαήλοβιτς τελείωσε το σετ 25-21 για το 1-0.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε πάλι να πάρει προβάδισμα 3 πόντων (16-13) με τον Τσάτσιτς. Ο Μαυροβούνιος όμως ήταν ο μοιραίος παίκτης καθώς δέχτηκε δύο μπλοκ από τον Εγκλεσκαλνς και ένα μπλοκ ο Ράπτης από τον Ανδρεάδη. Το συνολικό σερί του Ολυμπιακού 6-0 έφερε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 19-16. Ο Παναθηναϊκός επανήλθε και με τον Τσάτσιτς και τον Ράπτη αλλά και το μπλοκ του Πελεκούδα ισοφάρισε 20-20. Με τον άσσο του Εγκλεσκαλνς και τις δύο επιθέσεις του Φρομ έγινε το 24-21, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός όχι μόνο επανήλθε αλλά και προηγήθηκε 25-24 με δύο άσσους του Ράπτη. Ο Φρομ ισοφάρισε (25-25) αλλά έχασε και το σερβίς (26-25 για τον Παναθηναϊκό). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 26-26 και βγήκε και μπροστά 27-26 με το λάθος του Ράπτη, αλλά ο Τσάτσιτς ισοφάρισε. Ο Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο και ο Έγκλεσκαλνς έκαναν το 29-27 και το 2-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος στο 3ο σετ και με όπλο το μπλοκ ξέφυγε με 13-6. Με τρεις άσσους του Όκολιτς ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά 13-10, αλλά οι πράσινοι αυτή τη φορά είχαν λύσεις και κράτησαν διαφορά ασφαλείας 3-4 πόντων η οποία μειώθηκε στο τέλος όταν ο Φρομ με δύο επιθέσεις μείωσε 24-23. Ο Ανδρεόπουλος τελείωσε την κρίσιμη μπάλα και με 25-23 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-5 αλλά εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Ανδρεάδης μείωσε 7-6, πήγε στο σερβίς ο Μιγιαήλοβιτς και με συνολικό σερί 9-0 ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο 14-7. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Έγκλεσκαλνς έβαλε την υπογραφή του για το 25-19 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 27-29

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-23

4ο σετ: 7-8, 9-16, 14-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 27-29, 25-23, 19-25) σε 120′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 15 (11/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 31% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 32% άριστες), Πανταλέων 3 (3/5 επ.), Ράπτης 10 (8/44 επ., 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ, 54% υπ. – 38% άριστες), Συναδινός (λ), Πελεκούδας 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 18 (14/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/4 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (18/33 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 24 (19/40 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Όκολιτς 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 41% άριστες), Τζιάβρας (λ), Νικολάκης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε τα τελειώματα του σετ και ενδεχομένως μία κουραση δική μας. Δεν είχαμε τις ανάσες που θέλαμε. Οι δυνάμεις μας μας εγκατέλειπαν μέσα στο ματς. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία δίκαη νίκη και έχει τέτοια διαφορά όπου δύσκολα θα χάσει το πρωτάθλημα. Είναι μεγάλη η διαφορά και είναι δύσκολο να την καλύψει κάποια ομάδα. Ο Ολυμπιακός είναι δικαίως πολύ κοντά στο πρωτάθλημα. Εμφάνισε την πιο σταθερή ομάδα. Εγώ γκρινιάζω για το πρόγραμμα της ΕΣΑΠ. Δεν μπορούσαμε να το ακολουθήσουμε χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Η λίγκα το γνώριζε. Φέτος έχουμε ένα εντελώς αποτυχημένο σύστημα».

Ο διεθνής ακραίος του Παναθηναϊκού Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και πιο σταθερός στην απόδοσή του. Θεωρώ ότι κάναμε μία καλή προσπάθεια. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μας δεν είναι στη φυσική κατάσταση που ήταν πριν τον κορωνοϊό και αυτό μας κοστίζει σε σταθερότητα. Έχουμε έναν στόχο που δεν είναι άλλος από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Ξέραμε ότι ο Παναθηναϊκός θα δώσει τα πάντα. Με εξαίρεση το τρίτο σετ κυριαρχήσαμε. Ουσιαστικά μόνο η Σύρος μας απειλεί. Όλα τα παιχνίδια για εμάς είναι τελικοί μέχρι να πάρουμε και μαθηματικά το πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αλλά εμείς είμαστε η Μάντσεστερ Σίτι».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Στιβαχτής δήλωσε μετά το ματς τα εξής: «Αυτά τα παιχνίδια είναι πάντα λίγο περίεργα και νομίζω ότι αυτό φάνηκε και σήμερα. Ποιοτικά δεν θεωρώ ότι τόσο πολύ καλό, είχε την ένταση των δυο ομάδων. Δεν ξέρω αν η νίκη μας κάνει φαβορί αλλά εμείς θα πρέπει να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και να μην σκεφτόμαστε ότι έχουμε προβάδισμα. Γιατί αν σκεφτείς ότι είσαι πολύ μπροστά καμιά φορά αποπροσανατολίζεσαι από τον στόχο σου. Ευχαριστώ τον προπονητή μου, όπως και τους συμπαίκτες μου γιατί χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσα να παίζω. Προσπαθώ κάθε μέρα στην προπόνηση και γενικά να διατηρηθώ όσο πιο καλά γίνεται. Γιατί αυτό είναι ένα μεγάλο μυστικό, όταν φτάνουν παίκτες  σε πολύ μεγάλη ηλικία συνεχίζουν να παίζουν. Προσπαθείς να κάνεις όσο πιο καλή ζωή γίνεται και να δουλεύεις όσο πιο σκληρά στο γήπεδο, γιατί αν δουλεύεις πάρα πολύ, κάποια στιγμή θα ανταμειφθείς».

8. Ο.Φ.Η. 14 3 9-41 1-13
Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου θα γίνουν δύο μίνι πρωταθλήματα για το 1-4 και 5-8.
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και πήρε πλεονέκτημα τίτλου