02-12-2021

CEV Cup: Ηττα στο Βέλγιο για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ, η πρόκριση θα παιχτεί στη Σύρο

O Φοίνικας ΟΝΕΧ γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τη Haasrode Leuven στο Βέλγιο, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των 32 του CEV Cup, με την πρόκριση πια να παίζεται στη Σύρο, την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου.

Αν μία λέξη μπορούσε να περιγράψει το παιχνίδι, αυτή ήταν το μπλοκ ή ακόμα ακριβέστερα το μπλοκ άμυνα. Όπως είχε πει και ο αρχηγός της ομάδας, Αντρέας Φράγκος, οι Βέλγοι με μεγάλη έμφαση στην αμυντική λειτουργία και στο ότι πάλευαν την κάθε φάση, δυσκόλεψαν πολύ το έργο του Φοίνικα στην επίθεση. Το μπλοκ λοιπόν έπαιξε καίριο ρόλο και για τις δύο ομάδες, ενώ η ομάδα μας έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν στο β’ σετ, που ήταν και το πιο αμφίρροπο, είχε set ball στο 24-23.

Παράπονα υπήρξαν και για το δάπεδο του γηπέδου το οποίο κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ χρειάστηκε αρκετά μπαλώματα, με τον Φοίνικα να προβαίνει σε παράπονα στη διαιτησία.

Μουδιασμένο ξεκίνημα

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν μουδιασμένο, με αποτέλεσμα οι Βέλγοι επιδεικνύοντας το δόγμα “καμία μπαλιά κάτω” να πάρουν προβάδισμα (6-5, 11-8, 16-12). Η αντίδραση του Φοίνικα ήρθε κυρίως από το κέντρο, με τον Παπαλεξίου που έπαιξε και σε αυτό το παιχνίδι αντί του Τζούριτς, να έχει 4/5 επιθέσεις και 1 μπλοκ, οι γηπεδούχοι όμως με τους Peters και Witvrouwen (6 πόντους έκαστος) και την πολύ καλή αμυντική λειτουργία τους μπόρεσαν να επιβληθούν και να φτάσουν στο εύκολο 25-21.

Ανέβασμα απόδοσης, ντέρμπι αλλά στις λεπτομέρειες το 2-0

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Φούλβιο Μπερτίνι μπήκαν πιο δυναμικά, ανεβάζοντας την απόδοση του μπλοκ τους αλλά και πιέζοντας περισσότερο στο σερβίς. Ενώ από την αρχή ο Φοίνικας βρισκόταν πίσω στο σκορ (5-3, 8-5, 13-11), με τον Στερν στη θέση του σερβίς έγινε το 16-16 και από εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο ανεβασμένος ακραίος του Φοίνικα έδωσε λύσεις και πόντους από το σερβίς αλλά και από το μπλοκ (2), με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά στο τέλος του σετ και την ομάδα μας να φτάνει σε set ball (23-24) αλλά να μην καταφέρνει να επικρατήσει και τελικά να γίνεται το 2-0 με 28-26.

Πάλεψε και στο τρίτο – Διαμαρτυρίες για το φουσκωμένο γήπεδο

Ο τρόπος που χάθηκε το δεύτερο σετ έριξε το ηθικό της ομάδας, η οποία βέβαια συνέχισε να παλεύει και να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Στο σετ αυτό το δάπεδο του γηπέδου άρχισε να αποσυντίθεται, με αποτέλεσμα οι υπεύθυνοι να το μπαλώνουν με ταινία, ενώ στο 11-10 έγινε και ολιγόλεπτη διακοπή προκειμένου να ελεγχθεί το τερέν. Η επιθετική δεινότητα των γηπεδούχων, οδήγησε από το σημείο εκείνο και μετά στο τελικό 3-0, με το σετ να γράφει 25-19.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 28-26, 25-19) σε 81′

1ο σετ: 5-8 12-16 17-21
2ο σετ: 6-8 13-16 21-20
3ο σετ: 6-8 12-16 15-21

*Οι πόντοι της Volley Haasrode Leuven προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ONEX προήλθαν: 1 άσσος, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

VOLLEY HAASRODE LEUVEN (Kris Eyckmans): Van Elsen 10 (9/13 επ. 1 μπλοκ), Peters 19 (15/25 επ. 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 53% υπ. 7%άρ.), Witvrouwen 11 (11/25 επ.), Peeters 6 (5/18 επ. 1 άσσος), De Saedeleer 7 (7/10 επ.), Valkiers 1 (1/2 επ.), Dufraing (λ.-47%υπ. 41%άρ.), Tuerlinckx, Geudens, DePaepe, Beelaert.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Φούλβιο Μπερτίνι): Μιχάλοβιτς 11 (1 μπλοκ, 10/22 επ.), Ιερεζουέλο 1, Κόστα 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/21επ., 1μπλοκ, 67%υπ., 44%αρ.), Στερν 9 (5/14επ., 1 άσσος, 50%υπ., 25%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ. – 50%υπ., 45%αρ.), Παπαλεξίου 11 (10/11 επ. 1 μπλοκ), Καρασαββίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαδόπουλος, Μήλης, Γαλιώτος.

Από το Γραφείο Τύπου του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ / foinikasclub.gr

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Α.Ο.Φοίνικας Σύρου CEV Cup: Ηττα στο Βέλγιο για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ, η πρόκριση θα παιχτεί στη Σύρο