31-01-2022

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό και ανέβηκε στο ρετιρέ

(2 votes)
Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίους του Ούντρις, Κουμεντάκη αλλά και τον πασαδόρο Μπρέτ Γουόλς νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής και μέχρι να διεξαχθεί η αναμέτρηση του Φοίνικα ΟΝΕΧ με τον Παναθηναϊκό θα απολαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας στην Volley League.

O αγώνας ήταν ντέρμπι για τα δύο πρώτα σετ όταν και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Από εκεί και πέρα ο δικέφαλος ήταν καλύτερος σε υποδοχή, μπλοκ και αποτελεσματικότητα επίθεσης και πήραν δίκαια τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στους 28 βαθμούς έναντι 27 του Παναθηναϊκού που έχει έναν αγώνα λιγότερο και 24 του Ολυμπιακού.

O Oλυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό ακραίο τους, Νίκολα Μιγιαήλοβιτς, ο οποίος δεν ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη λόγω προβλήματος στη μέση. Αντίθετα έκανε το ντεμπούτο του ο Εσθονός διαγώνιος Ρενέ Τέπαν. Ο Αντίθετα στον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε ο Καναδός ακραίος Ράιλι Μπαρνς που αποκτήθηκε πρόσφατα.

Μεγάλο ενδιαφέρον είχε το 1ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-7 και 23-21 αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα του.

Το 11-7 έγινε με το σερβίς του Πέριτς και πόντους από Δαλακούρα, Παγιένκ. Ο Τεπάν πήρε τον ρπώτο πόντο στο 5-9. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 από τον Ούντρις προσπέρασε 16-15 και έτσι άρχισε τρελό ράλι πόντο πόντο. Με πόντους από Τεπάν, Πέριτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-21 αλλά το χαμένο σερβίς του Τεπάν και ο πόντος του Μπράουν ισοφάρισε 23-23. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 25-24, 26-25, 29-28 και 31-30 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατρηθεί όρθιος.  Στο 30-29 για τον ΠΑΟΚ που έγινε με τον Ούντρις έγινε δύσκολη φάση που δόθηκε αρχικά στον ΠΑΟΚ. Μέσω του τσάλεντζ ρέφερι ο πόντος δόθηκε στον Τεπάν για το 30-30. Ο Πέριτς έκανε το 31-30 αλλά ο Ζουπάνι έχασε το σερβίς (31-31), ο Πέριτς έκανε λάθος στην επίθεση (32-31) και ο Κουκλίνσκι έκανε το 33-31 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου με το σερβίς του Τεπάν έκανε το 10-8, ενώ ο Ζουπάνι άνοιξε το σκορ στο 15-12. Οι Κουμεντάκης, Κουκλίνσκι ισοφάρισαν 15-15, αλλά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ζουπάνι και τους Πέριτς, Τεπάν έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 20-15. Συντήρησε τη διαφορά και με τον Δαλακούρα έκλεισε το σετ 25-18 για το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγαλύτερες αντοχές, έκανε λιγότερα λάθη και πήρε διαφορά στο σκορ με 9-4 χάρις το σερβίς του Κουκλίνσκι. Οι Ούντρις, Κουμεντάκης έδωσαν έπαιζαν χωρίς αντίπαλο μετά και τα σερβίς του Γουόλς που χάλασαν την υποδοχή του Ολυμπιακού. Με σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-6 και έκλεισε άνετα το σετ 25-14 με τον Ούντρις.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού στο 4ο σετ δεν ήταν αρκετή για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ καθώς ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Κουμεντάκη και την αποτελεσματικότητα του Ούντρις ξέφυγε με 6-1 και εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Ολυμπιακός απλά ακολουθούσε στο σκορ και το ματς κρίθηκε με ρεσιτάλ λαθών των ερυθρόλευκων που οδήγησαν και στο 25-20 για τον ΠΑΟΚ φτάνοντας στο 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Διαιτητής challenge: Γεωργιάδης Εμμ. Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας. Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 4-8, 16-15, 20-21, 33-31

2ο σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 18-25

3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-12, 25-14

4ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσυς, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (33-31, 18-25, 25-14, 25-20) σε 120'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γουόλς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (13/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 50% άριστες), Κουκλίνσκι 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Ούντρις 26 (24/44 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. - 56% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Τέπαν 18 (13/37 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζουπάνι 8 (6/11 επ., 2 άσσοι), Δαλακούρας 8 (8/17 επ., 44% υπ. - 22% άριστες), Πέριτς 21 (19/34 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. - 13% άριστες) / Ζήσης (λ, 78% υπ. - 43% άριστες), Τζιάβρας (λ), Προύσαλης, Ανδρεάδης 2 (2/4 επ.), Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης.

* Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Νικόλαου Παναγιωτόπουλου, πρώην μέλος της διοίκησης του ΠΑΟΚ.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Είναι πολύ καλή νίκη. Την ζήσαμε έντονα. Φάνηκε από την πρώτη στιγμή ότι το παιχνίδι θα είναι πολύ σκληρό. Το έδειξε και το σκορ του πρώτου σετ. Δυστυχώς στο δεύτερο σετ χάσαμε την ενέργειά μας και δεν ήμασταν αποτελεσματικοί. Βρήκαμε όμως δύναμη στα επόμενα και δεν δώσαμε περιθώριο στον αντίπαλο να αντιδράσει. Είμαι πολύ χαρούμενος, εκτός του βαθμολογικού παράγοντα, κυρίως για τον ψυχολογικό. Οι τέσσερις ομάδες είμαστε κοντά. Ειδικότερα οι τρεις, αυτή τη στιγμή. Μπορεί να σημαίνει κάτι, μπορεί και όχι. Εμείς κοιτάμε να βελτιωνόμαστε και να παίζουμε όσο το δυνατόν πιο σκληρά και καλά. Αν μας φτάσει αυτό μέχρι το τέλος θα είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι».

Ο Λευκορώσος διαγώνιος του ΠΑΟΚ Άρτουρ Ούντρις δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος. Παρουσιαστήκαμε χωρίς ενέργεια στο δεύτερο σετ. Εγώ ένιωθα τέλεια, αλλά η ομάδα ήταν λίγο κουρασμένη μετά το πρώτο σετ. Βρήκαμε την ενέργειά μας και επιστρέψαμε. Είχαμε συνοχή και καλό ρυθμό. Το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό είναι σημαντικό. Είναι δύσκολο να πούμε πως είναι παιχνίδι κλειδί λόγω του σετ-απ της διοργάνωσης. Είναι ένας αγώνας που μπορούμε να πάρουμε τρεις βαθμούς και να στερήσουμε τρεις βαθμούς από την ομάδα που μας απειλεί. Ένας αγώνας έξι βαθμών».

Ο Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Στα δύο πρώτα σετ, η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλά τόσο στο side out, όσο και στο break point και στη συνέχεια, είχαμε μια εμφανής πτώση στο σερβίς, η οποία έθεσε σε κίνδυνο το αποτέλεσμα, το οποίο θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. Τώρα, πρέπει να δουλέψουμε και να συνεχίσουμε, πρέπει να βελτιώσουμε την πάσα».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ανέστης Δαλακούρας είπε: «Ξέραμε ότι θα είναι ένα δύσκολο ματς από την αρχή, η ομάδα ήθελε τη νίκη σίγουρα, τη χρειαζόμασταν για τη βαθμολογία. Ξεκινήσαμε καλά, το πρώτο σετ δικαιούμασταν να το πάρουμε, στις λεπτομέρειες το χάσαμε. Αντιδράσαμε, πήραμε το επόμενο σετ, αλλά στη συνέχεια, δυστυχώς δεν ξέρω τι έγινε, η ομάδα δεν έβγαλε την αντίστοιχη ενέργεια που είχε πιο πριν και δυστυχώς, δεν πήραμε τη νίκη. Κοιτάμε τη συνέχεια, πάμε ματς με ματς, να πάρουμε τους βαθμούς που μας αναλογούν σε όλα τα παιχνίδια. Κοιτάμε τη συνέχεια».

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό και ανέβηκε στο ρετιρέ