11-12-2013

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-0 στο Μπέλγκοροντ (φωτό)

O Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο Μπέλγκοροντ από τη Μπελογκόριε με 3-0 σετ και έχασε την 2η θέση στον Β΄όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς στον άλλο αγώνα της 5ης αγωνιστικής η Νόλικο Μαασέικ νίκησε στην Τσεχία την Οστράβα 3-0 σετ. Aυτό σημαίνει πως ο Ολυμπιακός μένει οριστικά εκτός 12αδας Τσάμπιονς Λιγκ και στρέφει το ενδιαφέρον του στο CEV Cup.
Ο Ολυμπιακός ελπίζει να είναι μέσα στους δύο καλύτερους τρίτους των επτά ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ που θα πάρουν πρόκριση στο πλέι οφ του CEV Cup. Για να συμβεί αυτό απαραίτητη προϋπόθεση είναι να νικήσει την Οστράβα με 3-0 την προσεχή Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Ο αποψινός αγώνας έγινε παρουσία 3.500 θεατών στο στάδιο «Cosmos» του Μπέλγκοροντ και η ομάδα του Γκενάντι Τσιπούλιν είναι η μοναδική από τις 28 ομάδες της διοργάνωσης που δεν έχει χάσει σετ σε 5 αγώνες.

Χειροκρότημα στον Κουρνέτα

Ο Ολυμπιακός στα δύο πρώτα σετ είχε βασικό πασαδόρο τον Βασίλη Κουρνέτα ο οποίος χειροκροτήθηκε από τους Ρώσους καθώς δεν ξέχασαν ότι αγωνίστηκε στην ομάδα τους στο δεύτερο μισό της σεζόν 2009-10.

Με φοβερή δύναμη στο μπλοκ που της απέφερε 17 πόντους και πρωταγωνιστή τον γίγαντα Μουσέρσκι η Μπελογκόριε πήρε τον «αέρα» του Ολυμπιακού από τα μέσα του 1ου σετ. Μέχρι τότε οι «ερυθρόλευκοι» πάλευαν όσο μπορούσαν αλλά ήταν φανερό πως είχε πρόβλημα στις επιθέσεις τους με το ρωσικό μπλοκ. Το 6-5 έγινε 9-5 στο 1ο σετ με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να μειώσει σε -2 (17-15). Εκεί φάνηκε η διαφορά των δύο ομάδων στο φιλέ. Με σερί 8-0 και πόντους από μπλοκ, σερβίς και λάθη του Ολυμπιακού τελειωσε το σετ 25-15.

Ευκαιρία για ισοφάριση...

Ο Μουσέρσκι με τον Ιλίνκχ τραβήχτηκαν στον πάγκο στο 2ο σετ και στη θέση τους μπήκαν οι Κανίποφ, Φομένκο. Ο Ολυμπιακός «ανέπνευσε» και πάντα με πασαδόρο τον Κουρνέτα κατάφερε να ισοροπήσει τον αγώνα.Η Μπελογκόριε ξέφυγε 10-7, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 10-10 αλλά και πάλι οι Ρώσοι έκαναν το 17-14. Το σερβίς του Ολυμπιακού έφερε αποτέλεσμα, ο Γιούρισιτς με μπλοκ και επίθεση μείωσε στον πόντο και ο Χριστοφιδέλης με άσσο έκανε το 19-19. Ο Σμαραγδής με ατομικό μπλοκ στον Παντελεϊμονένκο έβαλε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό μπροστά με 21-20. Ο Ολυμπιακός με τον Καλντέιρα και τον Χριστοφιδέλη έφτασε στο 23-22 αλλά εκεί ο Ζιγκάλοφ ισοφάρισε, ο Καζάζης πήρε τάιμ άουτ και στην επόμενη φάση ο Χριστοφιδέλης κάρφωσε άουτ δίνοντας την ευκαιρία στη Μπελογκόριε να φτάσει σε σετ μπολ 24-23. Το σετ τελείωσε με τυχερό άσσο του Κοσάρεφ καθώς η μπάλα αναπήδησε στο φιλέ για το 25-23.

Ο τρόπος που χάθηκε το 2ο σετ απογοήτευσε τους πάντες στον Ολυμπιακό και ο Καζάζης για να κάνει και οικονομία δυνάμεων απέσυρε Γιορντάνοφ, Κουρνέτα, Χριστοφιδέλη δίνοντας χρόνο σε Σωτηρίου, Μαρούλη και Κοκκινάκη. Η Μπελογκόριε ξέφυγε 7-2 και έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα αλλά και την ίδια διαφορά στο σκορ μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Ναστάζε (Ρουμανία), Ζουλφουγκάροφ (Αζερμπαϊτζάν)

1ο σετ:8-5, 16-11, 21-15, 25-15
2ο σετ: 8-5, 16-12, 20-21, 25-23
3ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-18

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-23, 25-18)

*Οι πόντοι της Μπελογκόριε προήλθαν από 3 άσσους, 36 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

ΜΠΕΛΟΓΚΟΡΙΕ (Τσιπούλιν): Μπογκομόλοφ 5π (3/5 επ, 2 μπλοκ), Παντελεϊμονένκο 7 (5/12 επ, 2 μπλοκ), Μουσέρσκι 8 (2/2 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Ιλίνκχ 5 (2/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπαγκρέι 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ζιγκάλοφ 16 (12/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπράγκιν (λ. - 64% υπ - 36% άριστες), Κοσάρεφ 1 (1 άσσος), Χανίποφ 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5π (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 3 (3/7 επ), Καλντέιρα 13 (9/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 7 (7/22 επ), Σμαραγδής 4 (2/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 19% άριστες), Μαρούλης, Παπαδόπουλος, Κοκκινάκης 1 (1/5 επ), Σωτηρίου 3 (3/7 επ).

4. Οστράβα 5 0 (1-15)
* Στη  φάση των "12" περνάνε οι  7 πρώτοι των ισάριθμων ομίλων και οι 5 καλύτεροι δεύτεροι.  Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν οι συνολικές νίκες, τα συνολικά σετ και στο τέλος οι συνολικά πόντοι. Στο CEV συνεχίζουν οι δύο χειρότεροι δεύτεροι και οι δύο καλύτεροι τρίτοι.

5η αγωνιστική
11/12/2103, 17.00: Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-15, 25-23, 25-18)
10/12/2103, 21.00: Οστράβα (Τσεχία) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) 0-3 (18-25, 18-25, 23-25)

6η αγωνιστική
18/12/2013, 21.30: Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Οστράβα (Τσεχία)
18/12/2013, 18.00: Νόλικο Μαασεϊκ (Βελγιο) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία)

Βρίσκεστε εδώ: Challenge Cup Ευρωπαϊκά κύπελλα Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-0 στο Μπέλγκοροντ (φωτό)