02-02-2022

Παναθηναϊκός: Σπουδαία νίκη με ηχηρό κοινωνικό μήνυμα

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού αφού έστειλε το δικό της μήνυμα για να σταμτήσει ο κύκλος βίας στον αθλητισμό , επιβλήθηκε της Τέρουελ με 3-1 σετ και πλέον είναι το φαβορί για πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup.
Η κουλτούρα και η ιστορία του Συλλόγου επιτάσσουν να τοποθετούνται οι «πράσινοι» πρωταγωνιστές  με τον τρόπο τους σε ζητήματα που μαστιγώνουν την κοινωνία. Σε αυτότ ο πλαίσιο ήταν και το γεγονός ότι για πρώτη φορά αντί το όνομα της ομάδας οι παίκτες φώναξαν το όνομα του αδικοχαμένου οπαδού του Άρη, Άλκη.

Σε αυτό το γεγονός άλλωστε αναφέρθηκε και ο κόουτς του «τριφυλλιού» Δημήτρης Ανδρεόπουλος μετά τη νίκη της ομάδας.

Αγωνιστικά το «τριφύλλι» έδειξε ότι έχει τον πρώτο λόγο για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup παίρνοντας μια σπουδαία νίκη επί της ισπανικής Τερουέλ.

Ααφαλώς υπάρχει και η ρεβάνς σε λίγες ημέρες ωστόσο ο ΠΑΟ εξασφάλισε ότι θα βρίσκεται στις 4 καλύτερες ομάδες του θεσμού ακόμα και με ήττα με 3-2 από τους Ισπανούς.

Πρωτοψάλτης και Βαν Ντεν Ντρις είχαν πολύ καλή απόδοση ενώ δεν υστέρησαν και οι υπόλοιποι με τους Γιάκομπσεν και Γκαρά να κάνουν καλά την δουλειά τους ενώ σε υψηλό επίπεδο κυμάνθηκε και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος αλλά και οι Ρανγκέλ και Στάλεκαρ.

Στο αγωνιστικό μέρος στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στους Ισπανούς και παρότι κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα τριών πόντων με 11-8, εντούτοις δεν κατάφερε να το διατηρήσει. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν όποια λάθη γινόντουσαν από πλευράς πράσινων και ισοφάρισαν άμεσα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ και οι «πράσινοι» λύγισαν πολύ δύσκολα με 29-31.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν διαφορετικά καθώς ο ΠΑΟ πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 10-7 και το διατήρησε. Το «τριφύλλι» βελτίωσε  την υποδοχή του και ήταν προσεκτικό στην άμυνα του μην αφήνοντας πολλά περιθώρια αυτή τη φορά στην ισπανική ομάδα. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τελικά το σετ με 25-19 και ισοφάρισε σε 1-1

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ήταν ένας διαρκής μονόλογος για το «τριφύλλι» που μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ με 8-2, αύξησε τη διαφορά σε 21-12 και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-13.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟ ήταν μπροστά στο σκορ λίγα μετά τα μισά του με 15-12 και κατόπιν με 17-15, για να το κατακτήσει τελικά με 25-18.

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 29-31
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-10, 25-13
4ο σετ: 8-5, 16-15, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Τερουέλ προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (29-31, 25-19, 25-13, 25-18) σε 110'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 24 (21/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 85% υπ. - 45% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (16/26 επ., 4 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (4/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 50% υπ. - 23% άριστες), Ράπτης.

ΤΕΡΟΥΕΛ (Μιγκέλ Ριβέρα): Ζαντσέτα 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπουγκάγιο 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Μοντεαγκούντο 6 (2/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέτι 11 (9/30 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 37% άριστες), Βιλντοζόλα 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 24% άριστες), Ερέου 14 (13/35 επ., 1 άσσος) / Γκαμίζ (λ, 55% υπ. - 27% άριστες), Κόμπζεφ 1 (1/1 επ.), Γιοβάνοβιτς, Ντιμιτρόφ 1 (1/2 επ.).

Σε δήλωση του ο τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε «Ανεξάρτητα από το πρώτο σετ, σήμερα νικήσαμε και είχαμε χαρούμενοι. Ο αθλητισμός είναι αυτός. Να κάνει χαρούμενες τις ζωές μας όχι να τις αφαιρεί. Ένα παιδί έφυγε και μία οικογένεια θρηνεί. Φτάνει πια!»

Σε ότι αφορά τον κόουτς της Τέρουελ Μιγκέλ Ριβέρα ανέφερε «Σήμερα εμείς προσπαθήσαμε για το καλύτερο δυνατό απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο. Καταφέραμε και πήραμε το πρώτο σετ όμως δεν είχαμε την ανάλογη συνέχεια στα υπόλοιπα σετ. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια μας πίεσε πολύ, ανέβασε την απόδοση και μας δυσκόλεψε στο σερβίς και στην άμυνα. Αγωνίστηκαμε με μια σημαντική απουσία ενός βασικού αθλητή μας ωστόσο καλούμαστε να συγκεντρωθούμε στην ρεβάνς και να  δώσουμε τη μάχη μας στην έδρα μας».

Πηγή: pao1908.com

Βρίσκεστε εδώ: Challenge Cup Παναθηναϊκός Α.Ο. Παναθηναϊκός: Σπουδαία νίκη με ηχηρό κοινωνικό μήνυμα