12-02-2023

Σούπερ τρίποντο του Μίλωνα και στη Κρήτη επί του μαχητικού Ο.Φ.Η. με 3-1 σετ

Με κορυφαίους τους Μολίνα, Μπράιαν και Χερ ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων σημείωσε σπουδαία νίκη στην Κρήτη επί του Ο.Φ.Η. με 3-1 σετ και πήρε ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς πατώντας ακόμα πιο γερά στην 4η θέση της βαθμολογίας της Volley League. H ομάδα της Νέας Σμύρνης ανέβηκε στους 28 βαθμούς, έναντι 30 του Παναθηναϊκού που είναι στην 3η θέση, 24 του Φοίνικας ΟΝΕΧ και 23 του Α.Ο.Π. Κηφισιάς που ακολουθούν.

Ο Ο.Φ.Η. σαφώς βελτιωμένος σε όλους τους τομείς πάλεψε και τα τρία σετ, είχε κορυφαίο τον Γιώργο Τζιουμάκα αλλά στα τελειώματα των σετ υστέρησε στην υποδοχή.

Το 1ο σετ είχε άγρια ομορφιά με διαδοαχικές εναλλαγές στο σκορ και πολλές μάχες στο φιλέ. Ο Μίλων μπήκε δυνατά με προβάδισμα 4-1, 9-6 και 14-10 χάρις την υπεροχή του Γιορντάνοφ και του Μολίνα στην επίθεση. Από το 12-16 ο Ο.Φ.Η. άρχισε να μειώνει τη διαφορά με τα σερβίς των Αντάμι, Τζιουμάκα και με δύο μίνι σερί 3-0 όχι μόνο ισοφάρισε αλλά και προσπέρασε 21-19. Ο Τζιουμάκας έχασε την επίθεση (21-20), ο Μολίνα πήγε στο σερβίς και πήρε 3 συνεχόμενους άσσους. Μαζί με ένα μπλοκ του Μπράιαν στον Τζιουμάκα και μία επίθεση του ίδιου παίκτη ο Μίλωνας έκανε σερί 6-0 και πήρε το σετ 25-21 για το 1-0.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπήκε και πάλι μπροστά από την αρχή με 6-3, ο ΟΦΗ ισοφάρισε 8-8 με τον άσσο του Τζιουμάκα αλλά ο Μίλων έκανε σερί 4-0 με τους Γιορντάνοφ, Ανδρεάδη ξεφεύγοντας 12-8. Η διαφορά άνοιξε (17-11) κι άλλο με τους Γιορντάνοφ Μολίνα και το σετ έκλεισε 25-17 με επίθεση του Γιορντάνοφ για το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο κάνοντας εύκολα το λάθος στην υποδοχή. Στο 19-19 ο ΟΦΗ πάτησε γκάζι με σερί 4-0 χάρις τις δύο επιθέσεις του Τζιουμάκα, του Αμπράο και τον άσσο του Μπλούμπεργκς για το 23-19. Με δύο πόντους του Βαϊόπουλου ο ΟΦΗ έκλεισε το σετ 25-23 για το 1-2 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όταν ο Μίλωνα προηγήθηκε 14-11 μετά από σερί 4-0 που προήλθε από τους Γιορντάνοφ, Μολίνα. Η απάντηση του ΟΦΗ ήταν άμεση και με δικό του σερί 4-0 από Τζιουμάκα, Μπλούμπεργκς, Βαϊόπουλο ισοφάρισε 15-15. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Ο Τζιουμάκας έχασε την επίθεση, ο Μπράιαν έπιασε μπλοκ τον Μπλουμπεργκς και με νέο λάθος του Τζιουμάκα ο Μίλων πήρε σερί 3-0 για το 25-22 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Βλαχάκης, Επόπτες: Μανωλάκης, Συκάς, Γραμματεία: Παπαδάκη.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 21-19, 21-25

2ο σετ: 5-8, 9-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-23

4ο σετ: 8-3, 15-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάκων και του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 17-25, 25-23, 22-25) σε 109'

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δελκώστας): Αντάμι 1π. (1 άσσος), Βαϊόπουλος 11 (9/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντεμιρτσί 11 (10/24επ., 1 άσσος, 55%υπ., 27%αρ.), Μπλούμπεργκς 9 (5/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 6 (4/19επ., 2 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Τζιουμάκας 29 (21/48επ., 3 μπλοκ, 5 άσσοι) / Τσαδήμας (λ. - 41%υπ., 14%αρ.), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 14π. (9/12επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (3/10επ.), Γιορντάνοφ 15 (13/34επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 21 (14/29επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 50%υπ., 11%αρ.0, Εφραιμίδης 9 (8/15επ., 1 άσσος, 31%υπ., 7%αρ.), Χερ 5 (0/3επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Χανδρινός (λ. - 41%υπ., 24%αρ.), Δημητούλης, Νανόπουλος, Στράτος.

Ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Παίζοντας όπως παίξαμε με το Μίλωνα, ο στόχος μας θα επιτευχθεί. Παίξαμε με μια πολύ οργανωμένη ομάδα που πάει για τετράδα. Παρ' όλα αυτά μπορούσαμε να πάρουμε κάτι απο το παιχνίδι. Στο τέταρτο σετ στο 23-22 κάναμε δυο κόντρες για να περάσουμε μπροστά.Συνεχίζουμε τη δουλειά.Κάναμε κάποια μικρά λάθη στην οργάνωση του παιχνιδιού. Με καλή δουλειά και τύχη και χωρίς κάποιο τραυματισμό, μπορούμε να πετύχουμε το στόχο της σωτηρίας. Ο Τζιουμάκας μας βοηθάει σε όλους τους τομείς. Και ο κεντρικός είναι αξιόπιστος, αλλά και ο Ντεμιρτσί, είναι καλοί και θα μας βοηθήσουν.Θα δουλέψουμε στην υποδοχή και θα πάμε στην Σύρο, να παλέψουμε το παιχνίδι».

Ο διαγώνιος του Ο.Φ.Η. Γιώργος Τζιουμάκας δήλωσε: «Ο Μίλωνας έχει αποδείξει ότι είναι ομάδα με σταθερότητα και συνέπεια απόδοσης σε κάθε παιχνίδι. Το έχει κερδίσει μέσα στη σεζόν. Το ξέραμε. Κάναμε την ,προσπάθεια μας. Κάποια μικρά λάθη που θέλουν δουλειά στην προπόνηση, πρέπει να διορθώσουμε και η ομάδα θα ανέβει σκαλί και θα πετύχει τους στόχους της.Όποιος είδε το παιχνίδι σήμερα, είδε ότι ο ΟΦΗ ανταγωνίζεται πλέον ομάδες της πρώτης τετράδας. Αφού μπορούμε να κάνουμε να κάνουμε αυτό, σημαίνει ότι μπορούμε να κερδίσουμε τις ομάδες που είναι κοντά μας και αυτό πρέπει να κάνουμε».

Ο προπονητής του Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Ηταν το πιο αγχωτικό παιχνίδι της χρονιάς, γιατί η ομάδα ήξερε ότι με νίκη σήμερα πατάει γερά στην τετράδα.Στα πρώτα δυο σετ, παίξαμε πολύ καλά, μετά η ομάδα χαλάρωσε. Στο τρίτο σετ, κάναμε λάθη που δεν είχαμε συνηθίσει.Αυτός μας στοίχισε.Στο τέταρτο σετ, η πίεση στο σερβίς του Τζιουμάκα, μας έφερε προβλήματα, αλλά εκεί επιστρατεύτηκε όλη η ποιότητα αυτής της ομάδας.Κυρίως στο κομμάτι σέρβις, μπλόκ άμυνα.Καταφέραμε να σταματήσουμε τον ΟΦΗ σε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Συγχαρητήρια και στο νεαρό Νανόπουλο, δυο τελευταία σέρβις, μας έφεραν στη νίκη και στο τρίποντο.Συγχαρητήρια στα παιδιά. Είναι υπέροχοι. Συνεχίζουμε έτσι. Η φίλαθλη Ελλάδα, βλέπει αυτό που κάνει ο Μίλων φέτος. Θέλουμε να γίνουμε παράδειγμα προς μίμηση σε όλα τα επίπεδα. Είμαστε σε καλό δρόμο.Θα τα δώσουμε όλα στα 4 τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου για να πετύχουμε το στόχο μας, που είναι πολύ ψηλότερος, απο αυτόν που ειχαμε στην αρχή της χρονιάς».

Ο κεντρικός του Μίλωνα Μπράιαν Γκουστάβο δήλωσε: «Ήταν δύσκολη και αγχωτική νίκη. Είμαστε καλή ομάδα, αλλά έχουμε υποτιμήσει κάποιους αντιπάλους. Η φιλοσοφία μας είναι να παίζουμε με όλους στο ίδιο επίπεδο. Είμαι σίγουρος ότι ο Μίλων θα είναι στην τετράδα, τελικά».

* Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του μεγάλου σεισμού των 7,8 Ρίχτερ σε Συρία και Τουρκία.