18-02-2023

Τεράστια ανατροπή του Άθλου Ορεστιάδας από 0-2 νίκησε 3-2 την Κηφισιά

Με αντεπίθεση διαρκείας, τη συμπαράσταση του κόσμου αλλά και τα φαρμακερά σερβίς του Δημήτρη Ριζόπουλου στο τάι μπρέικ, ο Άθλος Ορεστιάδας παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 σετ νίκησε τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς με 3-2 σετ και πήρε δύο βαθμούς χρυσάφι στην προσπάθεια παραμονής στη Volley League. Παράλληλα επανέλαβε τη νίκη που είχε πετύχει στο Ζηρίνειο και μάλιστα με το ίδιο σκορ.

Είναι ένας πραγματικός άθλος εάν αναλογιστεί κανείς πως η Κηφισιά προέρχονταν από τη νίκη επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-0 και είχε ελπίδες ακόμα για 4αδα οι οποίες ωστόσο ψαλιδίστηκαν σημαντικά καθώς έμεινε στο -3 από τον 5ο της βαθμολογίας Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα. Το πρώτο με την Κηφισιά να κυριαρχεί πλήρως στα δύο πρώτα σετ με υψηλά ποσοστά σε υποδοχή και επίθεση. Η Κηφισιά προηγήθηκε 8-7 και στο 3ο σετ αλλά από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν. Ο Άθλος απελευθερωμένος στο σερβίς, με γρήγορες επιθέσεις πίεσε την ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη και με αντεπίθεση διαρκείας, πρώτο σκόρερ τον Άλμπο κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 σετ.

Ανατροπές είχαμε και στο 5ο σετ με την Κηφισιά να προηγείται 8-6 αλλά με τρεις προσωπικούς πόντους του Ριζόπουλου εκ των οποίων οι δύο ήταν άσσοι ο Άθλος πέρασε μπροστά 11-9 και τελείωσε τον αγώνα με Άλμπο, Γκένοφ και το χαμένο σερβίς του Ρικάρντο για το 15-11 και το 3-2.

Στο 1ο σετ με σερί 4-0 από τα σερβίς του Μαϊκόν η Κηφισιά προσπέρασε από 8-6 σε 8-10. Ο Οκοσάνοβιτς με επίθεση και ο Σπηλιώτης με μπλοκ αλλά και ο Ρικάρντο με επίθεση έκαναν το 13-9 για την Κηφισιά. Ο Άθλος με εντυπωσιακό σερί 4-0 από το σερβίς του Ριζόπουλου ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ, η Κηφισιά ξέφυγε 18-16 με δύο πόντους του Οκοσάνοβιτς αλλά με το σερβίς του Μαΐκόν έδωσε διαστάσεις στο σκορ (18-23) και πήρε το σετ με επίθεση του Ρικάρντο 22-25 και 0-1 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ. Η Κηφισιά με το σερβίς πίεζε την υποδοχή των γηπεδούχων που έκαναν ρεσιτάλ λαθώς. Με δύο μίνι σερί 3-0 η Κηφισιά προηγήθηκε 18-12 και με άλλο ένα σερί 3-0 στο φινάλε του σετ επικράτησε 18-25 και 0-2 σετ.

Μετά το 7-8 του 3ου σετ που έγινε με το χαμένο σερβίς του Γκένοφ όλα άλλαξαν. Με το σερβίς του Γκλάντστόουν και μετά του Κασαμπαλή ο Άθλος έφυγε μπροστά 14-10 και αργότερα 18-11. Η Κηφισιά μείωσε με το μπλοκ του Ρουσσόπουλου 22-20 αλλά τα δύο λάθε από Σπηλιώτη, Οκοσάνοβιτς έδωσαν στον Άθλο προβάδισμα 24-20 και το σετί έκλεισε με τη λάθος επίθεση του Ρικάρντο για το 25-21 και το 1-2.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Αρχικά το σετ ήταν αμφίρροπο μέχρι το 10-10. Δύο επιθέσεις του Άλμπο και αργότερα το σερβίς του Κασαμπαλή έδωσαν σερί 4-0 για τον Άθλο που ξέφυγε 19-14 και κλείδωσε ουσιαστικά την κατάκτηση του 4ου σετ. Δεν υπήρξε απάντηση από την Κηφισιά και ο Άλμπο με τον Γκένοφ έκαναν το 25-17.

Σκληρές μονομαχίες και ράλι στο σκορ είχαμε μέχρι το 9-9. Ο Ριζόπουλος με δύο άσσους πάνω στον Τσέιβερς έδωσε πολύτιμο προβάδισμα 11-9. Ο Μαϊκόν μείωσε 11-10 αλλά ο Οκοσάνοβιτς έχασε το σερβίς (12-10) και ο Γκένοφ με επίθεση έκανε διαφορά νίκης (13-10). Ο Άλμπο έκανε το 14-10, ο Μαϊκόν μείωσε και ο με το χαμένο σερβίς του Ρικάρντο ο Άθλος έκανε το 15-11 και το 3-2.

1ο σετ: 8-6, 16-15, 18-21, 22-25

2ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 18-25

3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-17, 25-21

4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 25-17

5ο σετ: 5-4, 10-9, 12-10, 15-11

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 11 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 18-25, 25-21, 25-17, 15-11) σε 137΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θεόδωρος Χουσίδης): Γκλαντσόουν 8π., (4/12επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 9 (5/7επ., 4 άσσοι), Αλγκούλ 8 (5/10επ., 3 μπλοκ), Άλμπο 24 (21/39επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 10 (4/9επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 57%υπ., 43%αρ.), Γκένοφ 12 (11/32επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 77%υπ., 54%αρ.), Τσιουτσιουλούδης, Τσολακίδης, Μποζίδης, Ιωαννίδης 2 (2/3επ.).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 30π. (28/51επ., 2 άσσοι), Στιβαχτής 1 (1/1επ.), Ρέγκο Ρικάρντο 13 (12/33επ., 59%υπ., 27%αρ., 1 άσσος), Σπηλιώτης 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Μαϊκόν 12 (8/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσέιβερς 6 (6/24επ., 38%υπ.) / Κοντοστάθης (λ. - 50%υπ., 21%αρ.), Ρουσσόπουλος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Φιλιππακόπουλος, Τσικάτος.

* Πριν την έναρξη της αναμέτρησης στο «Ν. Σαμαράς» ο Λίβυος κεντρικός του Άθλου Ορεστιάδας, Μοχάμεντ Αλγκούλ τιμήθηκε ως πολυτιμότερος αθλητής MVP Βίκος Cola για την διάκριση του στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. Η βράβευση του Αλγκούλ έγινε από τον αντιπρόεδρο του Άθλου, Ευστράτιο Κυλούδη, μέσα σε θερμά χειροκροτήματα των συμπαικτών και φιλάθλων για τη σημαντική αυτή διάκριση του κορυφαίου μπλοκέρ του φετινού πρωταθλήματος.

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Θοδωρής Χουσίδης δήλωσε: «Για μας ήταν μία νίκη ψυχολογίας, αν και είναι η δεύτερη φορά που βρισκόμαστε πίσω με 0-2. Πρέπει να δούμε τι φταίει για αυτό, ώστε να μπορούμε να διεκδικούμε κάτι καλύτερο και περισσότερα σετ από την αρχή του αγώνα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, αυτό το αποτέλεσμα μας δίνει ψυχολογία, και συγχαρητήρια ασφαλώς και στην Κηφισιά που μας πίεσε πάρα πολύ στα δυο πρώτα σετ και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Η ομάδα μου έδειξε δυο πρόσωπα, αλλά στα κρίσιμα σημεία «μίλησε» η εμπειρία κάποιων παικτών. Ο Άλμπο μας έδωσε ενέργει και πήρε πολλούς κρίσιμους πόντους . Κρατάμε τη νίκη και θέλουμε με αυτή την ψυχολογία να προσπαθήσουμε να κάνουμε την υπέρβαση στο επόμενο ματς Κυπέλλου με τον ΠΑΟ για να προκριθούμε στο φάιναλ φορ και μετά να πάμε στην Κρήτη να δώσουμε τον πολύ σημαντικό αγώνα».

Ο διαγώνιος του Άθλου Νταριελ Άλμπο δήλωσε: «Η ομάδα μας έκανε κάποια λάθη, παρόλα αυτά καταφέραμε να τα διορθώσουμε και επιστρέψαμε στο ματς. Η Κηφισιά προσπάθησε, αλλά ήταν οι λεπτομέρειες που μας έδωσαν στο τέλος την υπεροχή και μας βοήθησαν να πάρουμε το παιχνίδι. Ένιωσα απίστευτα στον πρώτο μου αγώνα μπροστά στον κόσμο της Ορεστιάδας, υποστήριξε την ομάδα και είμαι χαρούμενος που είμαι εδώ. Θα συνεχίσω να δίνω το 100% για να χαρίσουμε κι άλλες νίκες στον κόσμο».

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε: «Δυστυχώς για ακόμα ένα παιχνίδι υπήρχε τεράστια μεταβολή στην απόδοσή μας. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι αρκετά καλά ακολουθώντας την τακτική μας και το πλάνο μας. Με το σερβίς μας χαλάσαμε την υποδοχή του Άθλου και πήραμε σχετικά εύκολα τα 2 πρώτα σετ. Στη συνέχεια ο Άθλος ανέβασε την απόδοσή του, ενώ εμείς κάναμε πολλά αβίαστα λάθη. Αυτό μας δημιούργησε αρκετά νεύρα με αποτέλεσμα να χάσουμε τη συγκέντρωσή μας και να έρθει αυτό το αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στην Ορεστιάδα νίκησε δίκαια. Εμείς ήρθαμε εδώ για να πάρουμε ένα «καθαρό» τρίποντο, έτσι ώστε να διεκδικήσουμε μέχρι τέλους τις πιθανότητές μας για την τετράδα. Μαθηματικά έχουμε ελπίδες, αλλά έχουμε μπροστά μας πολύ δύσκολο πρόγραμμα».

Απαντώντας σε ερώτηση για την επιστροφή ομάδας της Ορεστιάδας στη Volley League είπε: «Πάντα ερχόμαστε ως φίλοι στην Ορεστιάδα. Χαίρομαι που ο Άθλος έχει φτιάξει μία ανταγωνιστική ομάδα και παίζει σε ένα όμορφο γήπεδο με τον κόσμο στο πλευρό του. Εύχομαι καλή επιτυχία και πρόοδο».

Ο λίμπερο του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Γρηγόρης Κοντοστάθης δήλωσε: «Αυτό είναι το βόλεϊ! Για να νικήσεις πρέπει να πάρεις 3 σετ. Στο 3ο σετ για κάποιο ανεξήγητο λόγο σταματήσαμε να ακολουθούμε την τακτική μας, χαλαρώσαμε και χάσαμε το μυαλό μας. Ο Άθλος από την άλλη άρχισε να παίζει καλύτερα και πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί αν και βρεθήκαμε μπροστά με 8-6 τελικά δεν μπορέσαμε να το κατακτήσουμε. Νομίζω ότι δεν κάναμε αυτό που θέλουμε στην επίθεση, ώστε να δημιουργούμε ευκαιρίες. Κάναμε αβίαστα λάθη και ηττηθήκαμε».

Απαντώντας σε ερώτηση για την επιστροφή του στον Έβρο ο Γρηγόρης Κοντοστάθης είπε: «Είναι ωραίο το συναίσθημα. Χαίρομαι που ο Έβρος έχει μία νέα δύναμη στο ελληνικό βόλεϊ. Πρέπει να συνεχιστεί αυτό γιατί το χρειάζεται η πόλη».