09-11-2013

Ο Ολυμπιακός δύσκολο αλλά πολύτιμο 3-0 με ΠΑΟΚ

Ολική επιστροφή στις επιτυχίες για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά νίκησε 3-0 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια προσπερνώντας τον δικέφαλο στη βαθμολογία. Είναι η 3η νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα και ήρθε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ. Πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού οι κεντρικοί του (Σμαραγδής, Γιούρισιτς) και ο Γιορντάνοφ, ενώ πάλι βασικός πασαδόρος ήταν ο Μαρούλης. Από τον ΠΑΟΚ που γνώρισε την 2η ήττα του ξεχώρισαν Μίλκοφ, Ποτόσνικ αλλά στα τελειώματα τα σετ όλη η ομάδα έκανε καθοριστκά λάθη.

Ο Ολυμπιακός είχε την ουσία στον αγώνα και αυτή ήταν στις φάσεις μετά τον 20ο πόντο σε κάθε σετ όπου οι παίκτες του ήταν πιο αποτελεσματικοί, αντίθετα οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν εύκολα το λάθος στην επίθεση ή έχαναν σερβίς.
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά ασφαλείας με 11-7, 17-13 και 19-15. Τα λάθη του Ολυμπακού, αλλά και οι επιθέσεις των Τζελάτι, Μίλκοφ έφεραν την διαφορά στον πόντο (20-19, 22-21, 23-21, 24-23).  Ο Μίλκοφ μείωσε εκ νέου σε 22-21 , ο Τζελάτι σε 23-22, αλλά ο Γιορντάνοφ έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ στο 24-22. Με επίθεση πρώτου χρόνου ο Χαραλαμπίδης μείωσε 24-23 αλλά λάθος σερβίς του Μίλκοφ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 1-0 (25-23).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και με τους ασπρόμαυρους να έχουν ανεβάσει τα ποσοστά τους στην επίθεση προηγήθηκε με 8-10 με επίθεση του Μίλκοφ. Με όπλο το μπλοκ και τους ερυθρόλευκους να σταματάνε δύο φορές τον Τζελάτη το 8-10 έγινε γρήγορα 10-10. Με μπλοκ στον Ιορντάνοφ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-11 αλλά πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί για το 14-11 αναγκάζοντας τον Στέλιο Καζάζη να αντικαταστήσει προσωρινά τον Ποτότσνικ με τον Νικηφορίδη. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα μέχρι το 22-17 αλλά τρεις επιθέσεις του Τζελάτη μείωσαν για τον ΠΑΟΚ σε 22-20. Ο Ποτότσνικ μείωσε σε 23-21 και άσος του Τζελάτη έφερε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση αναπνοής στο 23-22. Ο Ολυμπιακός με λάθος σερβίς του διαγώνιου του ΠΑΟΚ έφθασε σε σετ μπολ στο 24-22, αλλά με μπλοκ ο Παντακίδης και άσο από τον Ποτότσνικ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 24-24. Ο Μίλκοφ απάντησε για το 25-25 αλλά με δύο σερί επιθέσεις του Ιορντάνοφ ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 27-25.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 6-6. Με επίθεση του Νικηφορίδη που ξεκίνησε στη θέση του Μίλκοφ και μπλοκ του Ντάμποβιτς ο δικέφαλος ξέφυγε με 7-10. Ο Σμαραγδής μείωσε σε 9-11,  για να ακολουθήσουν δύο σερί λάθη από Ποτότσνικ και Τζελάτη για το 11-11. Ο Μαρούλης με άσο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 12-11 αλλά ο Στίγγας ισοφάρισε σε 12-12. Πιο αποτελεσματικός σε επίθεση και μπλοκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 15-12 αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να ανακατέψει την τράπουλα βάζοντας τον Παλέντζα αντί του Τζελάτη και τον Πιπέργια αντί του Ντάμποβιτς. Ο Ποτότσνικ μείωσε σε 18-17 και ο Νικηφορίδης σε 19-17 και 19-18 . Το σετ ήρθε στα ίσια στο 20-20 μετά από μπλοκ στον Ιορντάνοφ. Λάθος σερβίς του Νικηφορίδη και επίθεση του Κοκκινάκη που είχε περάσει στην θέση του Καλντέιρα διαμόρφωσαν το 22-20. Ο Γιούρισιτς έχασε το σερβίς για το 23-22 , ο Ποτότσνικ μείωσε σε 24-23 αλλά ο Γιορντάνοφ με επίθεση διαμόρφωσε το 25-23 τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Θεμελής, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 27-25

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-20, 25-23

Τα σετ: 3-0 (25-23, 27-25, 25-23)

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6π (5/10 επ, 1 άσσος), Μαρούλης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 20 (18/39 επ, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (5/7 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 63% υπ- 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Κοκκινάκης 2 (2/2 επ), Σωτηρίου

ΠΑΟΚ (Στέλιος Καζάζης): Παντακίδης 1π (1/1 επ), Χαραλαμπίδης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Ποτόσνικ 9 (9/19 επ), Μίλκοφ 9 (8/14 επ, 1 άσσος), Ντάμποβιτς 1 (1/2 επ), Τζελάτης 16 (14/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 83% υπ- 83% άριστες), Πιπεργιάς, Νικοφορίδης 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Παλεντζάς 1 (1/1 επ), Στίγγας 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ).

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Νίκος Σμαραγδής δήλωσε: «Ήταν μια νίκη απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Τον πιέσαμε από την αρχή, είχαμε καλή τακτική και πήραμε το παιχνίδι.  Ο Ολυμπιακός πρέπει να κερδίζει κάθε αντίπαλο. Η κούραση είναι μια δικαιολογία, αλλά εμείς δεν κοιτάμε δικαιολογίες. Την κούραση την διαχειριζόμαστε και κοιτάμε να κερδίζουμε τους αγώνες».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ είναι μια εξαιρετική ομάδα. Ήταν ένα ματς από δύο ομάδες κουρασμένες ομάδες.
Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στο τρίτο σετ ενώ ξέραμε τι θα κάνει ο ΠΑΟΚ χαλαρώσαμε. Ο αριθμός των λαθών ήταν πολύ μεγάλος. Κάποια δικαιολογεί η κούραση, αν κάναμε 4-5 σε κάθε σετ θα ήταν πιο εύκολη η νίκη.

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννη Παντακίδης είπε: «Τα σετ ήταν στα χέρια μας, αλλά στο τελείωμα κάναμε λάθη. Δεν πιεστήκαμε από την έδρα, απλά δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι όταν έπρεπε. Την κούραση την αφήνεις στην άκρη όταν έχεις ένα ματς»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Το δυνατό σημείο ήταν το μπλοκ μας και σήμερα δεν ήμασταν καλοί σε αυτό. Τα λάθη στο σέρβις με στεναχώρησαν γιατί δεν ήταν προϊόν ρίσκου. Όταν παίρναμε μια διαφορά 2-3 πόντων κάτι γινόταν και χάλαγε η υποδοχή μας.  Μέχρι τελευταίο ματς ήμασταν πολύ κουρασμένοι, αλλά με τις τελευταίες 4-5 ημέρες ήμασταν εντάξει.  Απέναντι μας ήταν μια ομάδα που στα κρίσιμα σημεία έπαιζε αλάνθαστα και πρέπει να πάρουμε ένα μάθημα από αυτό».