14-02-2024

Κύπελλο ανδρών: Έκλεισε θέση για την οκτάδα η Κηφισιά

Την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών εξασφάλισε η Κηφισιά, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας της Αρμενικής με 3-0 σετ.

Με τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν δύο κατηγορίες, η ομάδα των βορείων προαστίων επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και βρέθηκε στα προημιτελικά του θεσμού. Η Αρμενική μετά την επιτυχημένη παρουσία της στο Κύπελλο στρέφει το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα της Α' Ζώνης στην Α2 Ανδρών.

Στο 1ο σετ του αγώνα αν και η Κηφισιά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 βρίσκοντας λύσεις στην κόντρα μπάλα από τους Τζάρα και Ρικάρντο προσπέρασε 5-9.  Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι με τον Μπόγιτς έφτασαν στο 14-20 και έκλεισαν το σετ 20-25 στην  3η τους ευκαιρία με τον Τζάρα 20-25.

Στο 2ο σετ του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν 3-1 όμως η Κηφισιά γρήγορα ανέβασε «στροφές» προσπερνώντας 4-5. Στη εξέλιξη του σετ οι «κυανόλευκοι» πίεσαν την υποδοχή των γηπεδούχων και έφτασαν στο 10-13 στα μισά της διαδρομής. Η Αρμενική με αντεπίθεση διαρκείας και σερί 4-0 μπήκε σε «θέση οδηγού» 17-16. Η Κηφισιά ανέβασε το επίπεδο συγκέντρωσής της «απάντησε» με δικό της σερί 0-5 (17-21) και τελικά έκλεισε το σετ 20-25.

Η Κηφισιά στο 3ο σετ μπήκε με το «γκάζι πατημένο» πήρε από νωρίς σοβαρό προβάδισμα 0-5, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας 6-6. Η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε ξανά τα «ηνία» στο σετ 7-10. Η Κηφισιά δεν «κοίταξε πίσω» έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 7 πόντους 11-18, σφραγίζοντας την πρόκριση κλείνοντας το 3ο σετ 21-25.

Η κλήρωση για τον καθορισμό των ζευγαριών της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου στις 12.30 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ..

Διαιτητές: Μάλφας, Μυλωνάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 21-25

*Οι πόντοι της Αρμενικής προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 20-25, 21-25) σε 70'

Α.Ε. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Χρήστος Ρουμιάν): Τσαλικιάν 7 (5/8 επ., 2 άσσοι, 64% υπ. - 14% άριστες), Αλεξίου 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 14% άριστες), Κουλοχέρης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Περγάμαλης 1 (1/6 επ.), Κακρίδης Π. 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Δημόπουλος 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ) / Κουτσουρής (λ, 56% υπ. - 25% άριστες), Σιώπης 4 (1/6 επ., 3 άσσοι, 17% υπ. - 17% άριστες), Χόνδρος, Σπηλιωτόπουλος, Κακρίδης Γ. 1 (1 μπλοκ0, Χατζηλάκος.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Ρικάρντο 14 (13/22 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 14% άριστες), Μπόγιτς 8 (6/11 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. - 11% άριστες), Σπηλιώτης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τζάρας 14 (12/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Φωλιάς (λ, 69% υπ. - 15% άριστες), Χασμπάλα 1 (1/1 επ.), Παύλου 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 38% άριστες).