22-04-2024

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής 2023-24, νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό και πήρε τον τίτλο με νίκες 3-1

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής στη Volley League 2023-24 μετά από συγκλονιστικό αγώνα και στον τέταρτο τελικό που έγινε στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-2 τον Παναθηναϊκό και με νίκες 3-1 κατέκτησαν τον 32ο τίτλο στην ιστορία του ελληνικού ανδρικού βόλεϊ και παράλληλα το 14ο νταμπλ στην ιστορία του.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ αλλά οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-1, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και πήρε προβάδισμα 10-9 με τον άσσο του Πετρέα. Ομως, ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με την επίθεση του Στερν και δύο μπλοκ από Παγιένκ και Στερν έγινε η διαφορά καθώς ο Ολυμπιακός προσπέρασε 12-10, κράτησε το προβάδισμα και με άσσο του Ιντάλγκο έκανε το 15-12 και το 3-2.

MVP o τραυματίας Τζούριτς

Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός από το 18-11 του 2ου σετ στερήθηκε των υπηρεσιών του Δημήτρη Τζούριτς ο οποίος έπαθε τράβηγμα στον τετρακέφαλο και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Ο Δημήτρης Τζούριτς αναδείχτηκε MVP του πρωταθλήματος Volley League 2023-24 καθώς με τη συνολική απόδοση του πήρε πάνω του όλη την ομάδα και την οδήγησε στην κατάκτηση του τίτλου. Στον 4ο τελικό μεγάλη εμφάνιση έκαναν ο Στερν και ο Ιντάλγκο.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού αφιέρωσαν τον τίτλο και στον Νίκο Ζουπάνι που τραυματίστηκε στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου.

Η καλύτερη φάση του αγώνα έγινε στο 18-18 του 4ου σετ μετά από άμυνα των παικτών του Ολυμπιακού και αμέσως μετά ανεγκέφαλος οπαδός πέταξε αντικείμενο στον πάγκο του Παναθηναϊκό ρισκάροντας ακόμα και τη διακοπή του αγώνα. Ο Νώντας Γεροθόδωρος ζήτησε την εκκένωση της έξεδρας του Ολυμπιακού και ο αγώνας συνεχίστηκε.

Στα δύο πρώτα σετ ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε στο γήπεδο καθώς οι «ερυθρόλευκοι» με διαστημικά ποσοστά στην επίθεση (69% στο 1ο σετ και 71% στο σετ) επέβαλαν το ρυθμό τους και είχαν μεγάλο προβάδισμα.

Στο 1ο σετ με τον Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός ξέφυγε 14-10 ενώ στο 17-15 το καλό σερβίς και η εκρηκτική επίθεση από Τζούριτς, Στερν, Ιντάλγκο εκτόξευσε τη διαφορά στο 24-16 και το σετ έκλεισε με το χαμένο σερβίς του Μάρκου.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός με δύο μεγάλα σερί 4-0 ξέφυγε 17-10, ενώ στο 18-11 τραυματίστηκε ο Τζούριτς και έγινε αλλαγή. Ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μαζέψει τη διαφορά και ο Στερν έκανε το 25-19 και το 2-0.

Με την είσοδο του Φράγκου στη θέση του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός μάζεψε την υποδοχή του και οργάνωσε το παιχνίδι του. Με σερί 4-0 από τον Πρωτοψάλτη έγινε το 16-11 και έφτασε άνετα στο 25-20 για το 1-2.

Το ντέρμπι κορυφώθηκε στα μέσα του 4ου σετ. Το 15-12 για τον Παναθηναϊκό έγινε 16-15 για τον Ολυμπιακό με το σερί του σερβίς του Στερν. Με το μπλοκ του Κουμεντάκη και την άμυνα της χρονιάς έγινε το 19-18, ακολούθησε η διακοπή που ευνόησε τον Παναθηναϊκό ο οποίος με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο έκανε το 25-21 ύστερα από σερί 4-0.

Στο τάι μπρέικ έγινε η απόλυτη μάχη, με προβάδισμα του Ολυμπιακού 6-1, προσπέραση του Παναθηναϊκού 11-10 και σπρίντ των «ερυθρολεύκων» για την τελική νίκη - πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου. Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργουλέας Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας. Επόπτες: Παπαθανασίου, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-19
3ο σετ: 6-8, 11-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 21-25
5ο σετ: 5-1, 9-10, 12-10, 15-12

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων (25 χαμένα σερβίς) και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις (42% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-2 (25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12) σε 139'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Παγένκ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Στερν 25 (21/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 35% υπ. - 35% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (12/28 επ., 2 άσσοι, 42% υπ. - 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 25% υπ. - 15% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κομητούδης, Δαλακούρας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής, Κόβαρ 2 (2/8 επ., 80% υπ. - 70% άριστες), Ρανγκέλ 2 (2/5 επ.), Ερνάντεζ 20 (17/43 επ., 3 άσσοι), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 33% άριστες) / Ζήσης (λ, 56% υπ. - 48% άριστες), Κωστόπουλος (λ), Πετρέας 8 (3/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου, Φράγκος 10 (10/23 επ., 56% υπ. - 50% άριστες), Κερν.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ντανιέλ Καστελάνι δήλωσε: «Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα και ειδικά στους παίκτες. Για μένα ήταν το τελευταίο μου παιχνίδι στον Ολυμπιακό. Ευχαριστώ τη διοίκηση, τους παίκτες και τον κόσμο για ότι ζήσαμε. Οι τελικοί ήταν πολύ καλοί για το ελληνικό βόλεϊ. Δίκαια πήραμε το πρωτάθλημα. Δίκαια πήραμε και το Κύπελλο. Στην Ελλάδα κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε. Θέλαμε κάτι περισσότερο στην Ευρώπη. Θα μπορούσαμε να φτάναμε πιο ψηλά».

Ο MVP του πρωταθλήματος Volley League Δημήτρης Τζούριτς δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος αλλά τα συναισθήματα είναι λίγο περίεργα γιατί από το τρίτο σετ και μετά δεν μπορούσα να βοηθήσω την ομάδα. Από την άλλη ευτυχισμένος γιατί παίξαμε καλά και στο τέλος τα καταφέραμε. Και οι δύο ομάδες άξια βρέθηκαν στον τελικό αλλά δείξαμε ότι φέτος ήμασταν καλύτεροι».

Για το βραβείο του MVP: «Είμαι 35 ετών. Μεγαλώνουμε φίλε. Πλησιάζει το τέλος αλλά ακόμα δεν το σκέφτομαι έντονα. Κοιτάω να το απολαμβάνω και όσο έχω αυτή την τρέλα μέα στο γήπεδο θα παίζω».

Για τον Νίκο Ζουπάνι που του αφιέρωσε τον τίτλο: «Ο Νίκος στάθηκε πολύ άτυχος στο κύπελλο. Όλοι στεναχωρηθήκαμε. Τον αγαπάμε και τα δώσαμε όλα και γι'αυτόν. Του ευχόμαστε περαστικά όλοι».

Για την παραμονή του στον Ολυμπιακό: «Πολύ πιθανόν να μείνω στην ομάδα και την επόμενη σεζόν».

O Ιταλός πασαδόρος του Ολυμπιακού Ντράγκαν Τράβιτσα δήλωσε: «Η εικόνα του σημερινού αγώνα είναι μικρογραφία της παρουσίας μας όλη τη χρονιά. Φοβερή απόδοση για δύο σετ, μετά κάναμε κοιλιά αλλά στο τέλος κάναμε αυτό που έπρεπε και πήραμε τη νίκη. Δίκαια πήραμε τον τίτλο. Εγιναν δύσκολοι αγώνες με τον Παναθηναϊκό αλλά είχαμε το κάτι παραπάνω για τον τίτλο. Θα ήθελα να μείνω στον Ολυμπιακό αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από τον σύλλογο».

Σε λίγο περισσότερα...

Volley League Play Off

Τελικοί - Θέσεις 1-2

1ος Τελικός: Πέμπτη 11 Απριλίου 2024
Γυμναστήριο Μετς, Αθήνα, 18.00 (Live Streaming P.A.O. T.V.): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (23-25, 30-32, 17-25) (νίκες: 0-1)
2ος Τελικός: Δευτέρα 15 Απριλίου 2024
Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», Ρέντη, 17:45 (EΡΤ-3 H.D.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-17, 25-16, 26-24) (νίκες: 2-0)
3ος Τελικός: Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Γυμναστήριο Μετς, Αθήνα, (Live Streaming P.A.O. T.V.): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 19-17) (νίκες: 1-2)
4ος Τελικός: Δευτέρα 22 Απριλίου 2024
Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», Ρέντη, (EΡΤ-3 H.D.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12) (νίκες: 3-1)
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.