08-12-2013

Ο ΠΑΟΚ «μπλόκαρε» την Παναχαϊκή με 3-1 σετ (φωτό)

Ο ΠΑΟΚ με όπλο το μπλοκ που του απέφερε 18 πόντους, σε καλή μέρα τους Παντακίδη, Στίγγα και τον Νκηφορίδη να έρχεται και πάλι από τον πάγκο και να κάνει την διαφορά σε υποδοχή και επίθεση, πέρασε νικητής από την Αγυά με 3-1 απέναντι στη μαχητική Παναχαϊκή.
Πρόκειται για την 5η νίκη του δικεφάλου στο εφετινό πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ που τον φέρνει στην 5η θέση της βαθμολογίας μαζί με Λαμία από την οποία ηττήθηκε την προηγούμενη αγωνιστική. Να σημειωθεί πως στον πάγκο του δικεφάλου κάθισε για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα ο Άρης Γιαμμακίδης.

Η Παναχαϊκή γνώρισε την έβδομη ήττα της στο πρωτάθλημα, είχε βασικό πασαδόρο τον Γιάννη Λιβαθηνό λόγω της λύσης του συμβολαίου του Νίκου Αγγελόπουλου λίγες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα και για αυτό δεν έγινε και η απονομή του MVP. H ομάδα της Πάτρας πάλεψε για οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά δεν είχε τις λύσεις του ΠΑΟΚ σε επίθεση και σερβίς και δεν τα κατάφερε.

Ο ΠΑΟΚ όπως και στον αγώνα με τον Άρη πήρε πολύτιμες βοήθειες και από τον Νικηφορίδη και από τον Πιπέργια που έδωσαν ανάσες την κατάληλη στιγμή όταν η Παναχαϊκή πίεσε για την ισοφάριση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τα σερβίς του Ποτόσνικ ξέφυγε αρχικά με 12-9 καθώς η Παναχαϊκή ισοφάρισε 14-14. Με διαδοχικά μπλοκ ο δικέφαλος έκανε σερί 3-0 και πέρασε πάλι μπροστά με 17-14, ενώ αργότερα η διαφορά μεγάλωσε παρά την είσοδο του Ντονά στη θέση του Π.Ρουμελιώτη.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 5-0 χάρις τα σερβίς του Χαραλαμπίδη και να γυρίζει το 10-8 σε 13-10. Ο δικέφαλος κράτησε το +3 μέχρι το 19-16 αλλά ένα λάθος των φιλοξενούμενων και ένας πόντος του Πεφάνη μείωσαν για την Παναχαϊκή 19-18. Έκεί έγινε διακοπή 5΄λεπτών για να σκουπιστεί το τερέν από νερά και στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ με δύο μπλοκ από Ποτόσνικ και Στίγγα ξέφυγε 23-19 κάνοντας και το 2-0 σετ.

Η Παναχαϊκή πίεσε πολύ στο 3ο σετ και με καλά σερβίς του Νίκου Ρουμελιώτη ξέφυγε με 6-3 δίνοντας την ευκαιρία στην εξέδρα να «ζεσταθεί». Η υποδοχή του ΠΑΟΚ έκανε τα πρώτα σοβαρά λάθη στα σερβίς των Ρουμελιώτη, Βλαχοστάθη και η Παναχαϊκή από το 9-7 έκανε σερί 5-0 για το 14-7. Στο μεταξύ πέρασαν στον αγώνα οι Πιπέργιας, Νικηφορίδης και ο ΠΑΟΚ μείωσε 14-10 ενώ σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 21-21. Στο 23-23 ο Νίκος Ρουμελιώτης έφτασε την ομάδα της Πάτρας σε σετ μπολ και το 25-23 έκανε ο Βλαχοστάθης μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου η Παναχαϊκή ξέφυγε με 10-8. Οι επιθέσεις από Ποτόσνικ και Νικηφορίδη ισορόπησαν τον αγώνα και με τον άσσο του Τζελάτι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 14-12. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τριών πόντων (16-13). Η τελευταία αντίδραση της Παναχαϊκής ήταν να μειώσει σε 17-16 με τον Νίκο Ρουμελιώτη αλλά ο Νικηφορίδης ήταν ο παίκτης που «ξελάσπωσε» επιθετικά τον δικέφαλο και με προσωπικούς του πόντους έφερε σερί 3-0 και το σκορ από το 19-18 εκτινάχθηκε στο 23-18 και εκεί κρίθηκε και ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μαρκατσάς

1ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 20-25
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-18, 25-23
4ο σετ: 8-6, 13-16, 18-21, 20-25

Τα σετ: 1-3 (20-25, 20-25, 25-23, 20-25)

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Ραντούνοβιτς 10π (7/16 επ, 3 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 21 (20/49 επ, 1 άσσος), Βασιλάκος 7 (5/17 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 14 (6/12 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 44% υπ - 20% άριστες), Ντονάς, Μαυραγάνης, Πεφανής 1 (1/3 επ).

ΠΑΟΚ (Αριστείδης Γιαμμακίδης): Παντακίδης 13π (7/12 επ, 6 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 1 (1 άσσος), Ποτότσνικ 12 (11/23 επ, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 6 (3/3 επ, 3 μπλοκ), Τζελάτης 17 (11/28 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 77% υπ - 55% άριστες), Πιπέργιας, Νικοφορίδης 9 (7/9 επ, 2 άσσοι), Στίγγας 7 (1/3 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ).

«Κομβικής σημασίας»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Άρης Γιαμμαικίδης δήλωσε:

«Ήταν ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας γιατί είχαμε πολλές ατυχίες στους τελευταίους αγώνες. Θέλαμε τους βαθμούς και έπρεπε να διαχειριστούμε την κούραση από τις πολλές υποχρεώσεις. Είχαμε 5 ματς σε 15 μέρες αλλά κατορθώσαμε να πάρουμε δύο θετικά αποτελέσματα. Κρατήσαμε την υποδοχή κόντρα στην Παναχαϊκή και πιέζοντας στο σερβίς πήραμε δίκαια τη νίκη. Βοήθησαν πολύ τα παιδιά από τον πάγκο. Παίζαμε σε μία καυτή έδρα, με φανατισμένο κοινό σε μια ωραία ατμόσφαιρα από αυτές που βοηθούν τους αθλητές να παίζουν καλύτερα».

Σχετικά με τον ρόλο του ως υπηρεσιακός είπε: «Σίγουρα ευχαριστιέμαι πολύ που προσφέρω στην ομάδα και κερδίζουμε. Αν θα μείνω ή όχι είναι ζήτημα που αφορά αποκλειστικά την διοίκηση».

«Αυτά έχει ο πρωταθλητισμός...»

Ο ακραίος του ΠΑΟΚ Στέλιος Νικηφορίδης που ήρθε και πάλι από τον πάγκο και έκανε τη διαφορά είπε:

«Παίξαμε καλά με εξαίρεση το 3ο σετ που μας βγήκε λίγο κούραση. Στο 4ο σετ παίξαμε πιο σοβαρά και πήραμε το τρίποντο. Η Παναχαϊκή έκανε πιο πολλά λάθη, πιέσαμε από το σέρβις και μετά λειτούργησε το μπλοκ – άμυνα. Κούραση υπάρχει πολύ αλλά αυτά έχει ο πρωταθλητισμός. Ο Γιαμμακίδης μας έχει βοηθήσει πολύ και κάνει ότι μπορεί για την ομάδα».

«Να διαχειριζόμαστε την πίεση»

«Πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε την πίεση. Ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ ξέρουν και σε πιέζουν μέχρι το τέλος. Εμείς δεν ανταποκριθήκαμε στην πίεση σε καίρια σημεία, κάναμε λάθη και τα πληρώσαμε. Δεν παίξαμε καλά σε καθοριστικά σημεία». Αυτά δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης.

«Ήθελε να φύγει»

Σε ερώτηση για τον Νίκο Αγγελόπουλο, ο Λυκούδης απάντησε τα εξής: «Το παιδί ήθελε να φύγει. Του ευχήθηκα καλή επιτυχία και να βρει τον δρόμο του. Πλέον δεν πρέπει να αναμοχλεύουμε την κατάσταση, αλλά να κοιτάξουμε πώς θα βρει και η Παναχαϊκή τον δικό της δρόμο. Πρέπει λοιπόν να βρούμε την ηρεμία μας ως ομάδα για να προχωρήσουμε μπροστά. Μας περιμένει ένας ακόμη τελικός με τον Παμβοχαϊκό. Τελικοί είναι για εμάς όλα τα παιχνίδια. Οπως ήταν και αυτό με τον ΠΑΟΚ».

panaxaiki-paok1.jpgpanaxaiki-paok2.jpgpanaxaiki-paok4.jpgpanaxaiki-paok5.jpgpanaxaiki-paok6.jpgpanaxaiki-paok3.jpgPAOK-GIAMAKIDIS.JPG