12-02-2013

Φοίνικας Σύρου – Ηρακλής 3-2

Ο Φοίνικας Σύρου πήρε τη νίκη επί του Ηρακλή με 3-2 σετ σε 129΄ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας σημείωσε την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ και θα περιμένει το ντέρμπι Άρη - ΠΑΟΚ για να μάθει εάν θα αποκτήσει συγκάτοικο στην 4η θέση της βαθμολογίας της Volleyleague ΟΠΑΠ. Ο Ηρακλής πήρε έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό για την σωτηρία του διατηρώντας κι ελπίδες για είσοδο στην 8αδα των πλέι οφ.

Ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να πάρει τη νίκη από τον Ηρακλή με 3-2 αλλά όπως παραδέχτηκε και ο προπονητής του Χρήστος Πάτρας «θα μπορούσαμε και να είχαμε χάσει».

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε και πάλι με πολλά προβλήματα. Χωρίς τον Κοβάσεβιτς και χωρίς τον Γκαρά και βασικό λίμπερο ήταν ο Αρβανίτης.

Παρόλα αυτά στάθηκε όρθιος και κατάφερε να γυρίσει το σκορ από 1-2 σετ και με αντεπίθεση χάρις την εμπειρία των παικτών του και το αποτελεσματικό μπλοκ να κάνει τη διαφορά και να πάρει τη νίκη έχοντας πρωταγωνιστές τους δύο κεντρικούς του Τακουρίδη, Θάνο και κατά διαστήματα τους Λάππα, Νικηφορίδη, Ντορνέλας. Μάλιστα με τα σερβίς του Τακουρίδη κρίθηκε το 5ο σετ.

Ο Ηρακλής έπαιξε ελεύθερα, πίεσε πολύ με το σερβίς του τους συριανούς και με πρωταγωνιστή τους Τζιουμάκα, Κολιτσιάκη πήρε τον πολύτιμο βαθμό.

Στο 1ο σετ το 8-8 έγινε 12-8 με σερί 4-0 χάρις τα σερβίς του Νικηφορίδη αλλά και «κόντρα» επιθέσεις του Λάππα. Η διαφορά του +4 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ για τους «πειρατές».

Στο 2ο σετ το 5-5 έγινε 8-5 για τον Ηρακλή με τον Τζιουμάκα στο σερβίς. Οι Κολτσιάκης, Εφραιμίδης βοηθούσαν τον Τζιουμάκα και η νεανική τριάδα έφερε τον «γηραιό» οδηγό στο σκορ με 3-4 πόντους. Ο Ντορνέλας μείωσε με άσσο σε 22-20 αλλά χωρίς συνέχεια.

Με τον αέρα του 1-1 σετ ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ. Το 8-8 έγινε 12-8 με σερί 4-0 χάρις και πάλι τα σερβίς του Τζιουμάκα αλλά και δύο μπλοκ του Ανδρεάδη. Ο Τακουρίδης από το σερβίς απάντησε με δικό του σερί 4-0 καθώς χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή και έδωσε την ευκαιρία σε Λάππα, Θάνο και Τακουρίδη να κάνουν το 12-12. Ομως, ο Ηρακλής δεν το έβαλε κάτω και με τον Κολτσιάκη στο σερβίς ανταπάντησε και με νέο σερί 4-0 ξέφυγαν οι νταμπλούχοι με 16-12 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Στο 5ο σετ ήταν η ώρα του Τακουρίδη. Στο 2-2 πήγε στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή και με σερί 5-0 έδωσε προβάδισμα στον Φοίνικα 7-2 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα...
1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-20
2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 8-6, 12-16, 16-21, 23-25
4ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-23
5ο σετ: 5-2, 10-6, 12-7, 15-09
Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ε.Επόπτες: Βρούτσης, Τσινός. Γραμματεία: Καλπακίδου. Κομισάριος:Διαμαντόπουλος
Τα σετ: 3-2 (25-20, 22-25, 23-25, 25-23, 15-09)
Το αναλυτικό στατιστικό: ΕΔΩ
*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 8 άσσοι, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν: 4 άσοι, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Πάτρας): Κουρνέτας 1π. (1 άσσος), Θάνος 12 (7/9, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντορνέλας 17 (16/32, 1 άσσος), Νικηφορίδης 10 (8/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ.), Τακουρίδης 15 (7/12, 7 μπλοκ, 1 άσσος), Λάππας 19 (17/26, 2 άσσοι, 63% υπ.) / Αρβανίτης (λ. - 34% υπ., 14% άριστες), Σουλτανόπουλος, Τσέργας, Ίλιτς.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 4π. (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χατζηπαραδείσης 6 (5/8, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (8/14, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης 14 (11/22, 3 μπλοκ, 60% υπ.), Τζιουμάκας 22 (19/42, 3 άσσοι), Κολτσιάκης 7 (7/19, 31% υπ.) / Σταυρακάκης (λ. - 44% υπ., 25% άριστες), Μπερμπέρογλου, Τσιάρας 1 (1 μπλοκ), Κυπριανός.

«Γλυκόπικρη γεύση»

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Χρήστος Πάτρας:

«Είναι γλυκόπικρη η γεύση που μας αφήνει το σημερινό παιχνίδι. Είχαμε τα προβλήματα με τις απουσίες Κοβάσεβιτς και Γκαρά, ενώ υπήρχαν και άλλα προβλήματα που δεν φαίνονται, καθώς ούτε ο Νικηφορίδης ούτε ο Λάππας είναι τελείως καλά. Παράλληλα, την Δευτέρα έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με τον Εθνικό. Υπό αυτές τις συνθήκες είναι άξια τα παιδιά που κέρδισαν έστω και 3-2 τον Ηρακλή, ο οποίος είναι μία ενθουσιώδης ομάδα. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το τρίποντο, αλλά θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει και καθαρά. Δεν μας βγήκαν κάποια πράγματα στο 2ο και το 3ο σετ, ωστόσο στη συνέχεια τα καλύψαμε και με πολύ μεγάλη θέληση και προσπάθεια φτάσαμε στη νίκη που είναι πολύ σημαντική. Είμαστε συνειδητοποιημένη ομάδα, ξέρουμε τι θέλουμε στο γήπεδο, απλά δεν μπορούμε κάθε φορά να παίζουμε στα όρια, δεν είμαστε μηχανές. Εγώ κρατάω μόνο το αποτέλεσμα, συνεχίζουμε αήττητοι και θα δούμε την επόμενη εβδομάδα τι γίνεται με τα παιδιά που έχουν τραυματισμούς».

«Ευχαριστώ τα παιδιά»

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής του Ηρακλή Αντρέι Κράβαρικ δήλωσε:

«Πρώτα απ' όλα θέλω να ευχαριστήσω τους αθλητές μου γιατί έχουν κάνει ένα δύσκολο ταξίδι και έχουν περάσει πολλά στο ψυχολογικό κομμάτι τις τελευταίες μέρες, μία πολύ δύσκολη διαδικασία που δεν τα ξέρει κανένας και ούτε πρόκειται να τα μάθει γιατί δεν μου αρέσει να παραπονιέμαι. Βγάζω το καπέλο στους παίκτες μου, βγάζω το καπέλο σε όλους όσους ασχολούνται με το ανδρικό βόλεϊ του Ηρακλή φέτος. Πήραμε έναν πολύτιμο τον βαθμό τον οποίο και τους αφιερώνω σε όλους αυτούς για την προσπάθεια που έγινε. Η συνέχεια για μας είναι πολύ δύσκολη. Έχει ένα επίπεδο ο Ηρακλής, το γνωρίζουν αυτό και οι αντίπαλοι, θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να πάρουμε τους βαθμούς που χρειαζόμαστε, ιδιαίτερα στα παιχνίδια με τις ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο. Το πιο σημαντικό είναι να ξεκουραστούμε και να προετοιμαστούμε σωστά γιατί μας περιμένει ένας δύσκολος και καθοριστικός αγώνας με την Κηφισιά και στη συνέχεια ακολουθεί το ματς Κυπέλλου στην έδρα του ΠΑΟΚ».

kournetas-mvp-16-matchgame

*Πριν τον αγώνα απονεμήθηκε στον Βασίλη Κουρνέτα η τιμητική πλακέτα του MVP της 16ης αγωνιστικής.

*Μετά τον αγώνα σε ειδικά εκδήλωση στα γραφεία της λέσχης του Φοίνικα Σύρου θα απονεμηθεί πλακέτα στον προπονητή του Ηρακλή Αντρέι Κράβαρικ.