18-01-2014

«Τρίποντο» ο Ολυμπιακός με 3-2 επί του Φοίνικα

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ (πόντοι: 111-104) ύστερα από αγώνα 2,5 ωρών που έγινε στο «Μελίνα Μερκούρη». Ο Ολυμπιακός μπορεί να νικήσει στο τάι μπρέικ αλλά πήρε... τρίποντο καθώς για μερικούς πόντους πήρε και τη διαφορά που ήθελε σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους «συριανούς» οι οποίοι στον Α΄γύρο είχαν νικήσει με 3-2 σετ (πόντοι: 108-110).

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός λόγω των πολλών εναλλαγών στο σκορ, αλλά το τάι μπρέικ ήταν ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και από τις ομάδες και ειδικά για τον Φοίνικα. Τελικά το σετ κρίθηκε με δύο άουτ επιθέσεις αν και οι συριανοί διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για παράβαση του Καλντέιρα (ακούμπησε αντένα) στην προσπάθεια για μπλοκ που έκανε στην επίθεση του Τσας. Στην επόμενη φάση ο Τσας κάρφωσε πάλι άουτ και έγινε το 18-16.

Το θετικό είναι πως οι φίλαθλοι των δύο ομάδων χειροκρότησαν μαζί τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων που θα βρεθούν αντίπαλες σε λίγες ημέρες στη Σύρο και στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με σερβίς Γιορντάνοφ και Σμαραγδή βρέθηκε να προηγείται γρήγορα με 9-5. Οι συριανοί χωρίς ποιότητα στην υποδοχή απλά παρακολουθούσαν το σκορ σε απόσταση 4-5 πόντων με 14-10, 18-14. Ο Φοίνικας κατάφερε με τον Ντιάτσκοφ και το λάθος του Χριστοφιδέλη να πλησιάσει σε 20-18 αλλά όταν πήγε ο Γιορντάνοφ στο σερί «λύτρωσε» τον Ολυμπιακό με σερί 4-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 24-18. Το μόνο που κατάφερε ο Φοίνικας ήταν να «γεμίσει» το σετ με δύο «ερυθρόλευκα» λάθη κι έναν άσσο του Τακουρίδης αλλά τελείωσε 25-12 με επίθεση του Καλντέιρα.

H ισοφάριση 1-1

Οι ρόλοι άλλαξαν στο 2ο σετ με τον Φοίνικα να σταθεροποιεί την υποδοχή του και τον Ντιάτσκοφ να σηκώνει στις πλάτες του το «πειρατικό», ενώ ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό του στη υποδοχή με τον Καζάζη να αντικαθιστά τον Καλντέιρα με τον Σωτηρίου στο 8-11. Από εκεί και πέρα, υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 8-5, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 8-8 αλλά οι συριανοί έκαναν το 12-18 με σερί 4-0 από διαδοχικά μπλοκ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν και δεύτερη «επιστροφή» με Γιούρισιτς και Χριστοφιδέλη αλλά και Σωτηρίου κατάφερε να ισοφαρίσουν 12-12. Όταν μάλιστα ο Τσας έβαλε τον Φοίνικα μπροστά 13-12 ο Ολυμπιακός με μπλοκ του Σωτηρίου και του Σμαραγδή πέρασε μπροστά 15-13 αλλά και πάλι ο Φοίνικας με σερί 3-0 πήρε και πάλι προβάδισμα 16-15. Από το 17-17 ο Φοίνικας με Ντιάτσκοφ και Τακουρίδη ξέφυγε 19-17, ενώ το λάθος του Χριστοφιδέλη άνοιξε τη διαφορά στο 21-18. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Γιούρισιτς αλλά η επίθεση του Τσας και το μπλοκ του Τακουρίδη στον Σμαραγδή έκριναν το σετ το οποίο τελείωσε με τον Ντιάτσκοφ 25-21 για το 1-1.

Προβάδισμα με Λάππα

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας μπήκε και πάλι δυνατά με προβάδισμα 8-6 και 13-11. Ήταν το σημείο που οι συριανοί έκαναν σερί 4-0 χάρις το εντυπωσιακό μπλοκ από Πελεκούδα και ο Φοίνικας έκανε διαφορά +6 (17-11). Ο Ολυμπιακός με σερβίς «φωτοβολίδες» του Γιορντάνοφ έκανε σερί 5-0 και μείωσε σε 19-18 ενώ στο μεταξύ ο Ανδρεόπουλος επιστράτευσε τον Ηλία Λάππα στη θέση του Γιάνουσεκ και ο Τακουρίδης με καθοριστικά μπλοκ κράτησε τη διαφορά για τον Φοίνικα για το 25-22 και το 2-1 σετ.

Ισοφάριση με Γιορντάνοφ

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ μέχρι το 13-13. Από εκεί ο Ολυμπιακός με μπροστάρη και πάλι τον Γιορντάνοφ κατάφερε να τελειώσει δύο καθοριστικές κόντρα επιθέσεις και προηγηθεί 16-15. Και σαν να μην έφτανε αυτό τα σερβίς του Κουρνέτα χάλασαν την υποδοχή του Φοίνικα και με άσσο και δύο μπλοκ διαμόρφωσαν το 19-15. Από εκεί και πέρα ήταν η σειρά του Χριστοφιδέλη να πάει στο σερβίς και να ανοίξει τη διαφορά στο +8 με το σετ να τελειώνει 25-17 με πρώτο χρόνο του Σμαραγδή.

Το τάι μπρέικ των λαθών

Το 5ο σετ ήταν ένα ρεσιτάλ λαθών και από τις δύο ομάδες με τον Ολυμπιακό να έχει πάντα το προβάδισμα με 1-2 πόντους. Στο 2-2 χρεώθηκε με φιλέ ο Τσας, ενώ στο 3-3 έκανε διπλή μπαλιά ο Τερζής. Με «πιαστή» μπαλιά χρεώθηκε ο Τερζής και στο 12-12. Ο Γιορντάνοφ και ο Γιούρισιτς έδωσαν προβάδισμα για το 14-13 και το 15-14, αλλά ο αγώνας κρίθηκε στο 16-16 όταν ο Τσας κάρφωσε άουτ αλλά ο Καλντέιρα έπιασε αντένα, ενώ στην επόμενη φάση ο αυστριακός κάρφωσε καθαρά άουτ δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακός με 18-16.

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 18-16

Τα σετ: 3-2 (25-21, 21-25, 22-25, 25-17, 28-16)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (4/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 52% άριστες), Γιούρισιτς 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλντέιρα 17 (15/27 επ, 2 μπλοκ, 48% υπ – 30% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (21/44 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 14 (10/15 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (2/3 επ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ – 74% υπ – 68% άριστες), Κιόσης, Σωτηρίου 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 1 (1/3 επ), Τσας 19 (15/33 επ, 4 μπλοκ), Γιάνουσεκ 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ – 28% άριστες), Ντιάτσκοφ 26 (24/42 επ, 2 μπλοκ, 39% υπ – 23% άριστες), Τακουρίδης 11 (8/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (7/11 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ – 43 υπ – 37% άριστες), Λάππας 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ – 31% άριστες, Σφενδυλάκης

«Δεν παίζω μόνος μου»

Ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού Μπόγιαν Γιορντάοφ δήλωσε: «Και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό παιχνίδι. Το χάρηκε ο κόσμος και οι τηλεθεατές και είμαι χαρούμενος που στο τέλος πήραμε τη νίκη στις λεπτομέρειες. Από εδώ και πέρα θα δείτε έναν καλύτερο Γιορντάνοφ. Δεν παίζω, όμως, μόνος μου».

«Είχαμε ευκαιρίες»

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Σύρου Θάνος Τερζής είπε: «Είχαμε ευκαιρίες και «κόντρα» μπάλες στο τάι μπρέικ αλλά στο τέλος και με δύο λάθη χάσαμε τον αγώνα. Κάθε βαθμός παίζει σημαντικό ρόλο. Κάναμε καλό πρώτο γύρο αλλά μετά δεν είχαμε δυνατότητα να παίξουμε φιλικά μέσα στα Χριστούγεννα αλλά σιγά, σιγά θα βρούμε το ρυθμό μας. Με τον Ολυμπιακό θα παίξουμε και στο κύπελλο. Εχουμε μια κρίσιμη περίοδο και πιστεύω πως θα είμαστε έτοιμοι να ανταποκριθούμε».

«Βρίσκουμε ταυτότητα»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Η ομάδα αρχίζει σιγά σιγά να βρίσκει ρυθμό, οι τραυματίες επιστρέφουν εκτός του Κοκκινάκη. Βρίσκουμε την ταυτότητα μας και δεν κάναμε λάθη στο τέλος του αγώνα και μας έδωσε την νίκη απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα όπως είναι ο Φοίνικας».

Για το παιχνίδι Κυπέλλου με τον Φοίνικα: «Έχουμε κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι τότε και θα πάμε στην Σύρο για να πάρουμε το παιχνίδι γιατί στόχος μας είναι και το Κύπελλο. Τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα όπως είδατε, ο Φοίνικας είναι εξαιρετική ομάδα αλλά εμείς έχουμε στόχο να φτάσουμε μέχρι το τέλος σε πρωτάθλημα και Κύπελλο».

«Έκαναν ένα λάθος»

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Έγινε ένα μεγάλο παιχνίδι σήμερα ανάμεσα σε δύο πολύ μεγάλες ομάδες. Έγιναν πολλές αλλαγές τακτικής κατά την διάρκεια του αγώνα και στο τέλος του αγώνα όπως συμβαίνει σε αυτά τα παιχνίδια, μιά μπάλα παραπάνω πήγε στον αντίπαλο και κέρδισε».

Για το αν έχει παράπονα ο Φοίνικας από την διαιτησία στην φάση του 17-16 του 5ου σετ: «Τι παράπονα να υπάρχουνε; Οι διαιτητές με τους επόπτες παίζουνε για 5 σετ άψογα, από τις καλύτερες διαιτησίες που έχω δει. Δυστυχώς στο 17-16 κάνουν αυτό το λάθος».