23-02-2014

Η Παναχαϊκή 3-2 την Κηφισιά με ανατροπή από 0-2 (φωτό)

Την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ πέτυχε η Παναχαϊκή και μάλιστα με φοβερή ανατροπή στο ντέρμπι με την Κηφισιά. Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ νίκησε με 3-2 σετ και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς που την φέρνουν ισόβαθμη με τη Νίκη Αιγινίου στην 11η θέση της βαθμολογίας αναπτερώνοντας τις ελπίδες για παραμονή μέσω των πλέι άουτ. Αντίθετα, η Κηφισιά δε μπόρεσε να διατηρηθεί με τον Εθνικό στην κορυφή της βαθμολογία. Υποχώρησε στη 2η θέση μαζί με Ολυμπιακό και Φοίνικα όπου υπάρχει τριπλή ισοβαθμία αλλά η Κηφισιά έχει πλεονέκτημα στην τριπλή ισοβαθμία.

Η Κηφισιά για δεύτερη φορά μέσα στο εφετινό πρωτάθλημα χάνει αγώνα ενώ προηγήθηκε 2-0 σετ. Η πρώτη ήταν στο Βραχάτι με τον Παμβοχαϊκό την 7η αγωνιστική, ωστόσο, η ομάδα των βορείων προαστίων είναι η μοναδική μέσα στο πρωτάθλημα που σε 9 εκτός έδρας αγώνες έχει 7 νίκες και δύο ήττες με 3-2 σετ.

Επίσης, η ανατροπή που σημειώνει η Παναχαϊκή από 0-2 σετ είναι η τρίτη μέσα στο εφετινό πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ με 3-2 την 4η αγωνιστική και το 3-2 του Παμβοχαϊκού επί της Κηφισιάς με 3-2 για την 7η αγωνιστική.

Ανατροπή από 17-8!

Στο 1ο σετ η Κηφισιά πέτυχε μεγάλη ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω ακόμα και -9 πόντους (17-8). Η Παναχαϊκή ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με σερβίς και μπλοκ και πήρε προβάδισμα 7-3, ενώ στο 12-7 έκανε σερί 3-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 15-7. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ είχαμε νταμπλ σκορ (16-8) με τους Ρουμελιώτη και Γκοτς να «πυροβολούν» από την επίθεση. Η μέγιστη διαφορά έφτασε στο 17-8 και από εκεί και πέρα η Παναχαϊκή έπαθε μπλακ άουτ. Η είσοδος των Κούνα, Ρούση που έκαναν φλοτ σέρβις πάνω στον Γκοτς χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων και η Κηφισιά μείωσε με τρία μεγάλα σερί. Πρώτα με 4-0 μετέτρεψε το 18-10 σε 18-14, ενώ στο 19-14 έκανε νέο σερί 3-0 και μείωσε σε 19-17. Στο 22-19 η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε το τρίτο σερί με 5-0 και έφτασε και σε σετ μπολ με 24-22. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε 24-24 και πέρασε και για μία φορά μπροστά με 26-25 αλλά η Κηφισιά τελείωσε το σετ με 30-28 λάθος επίθεση του Μπρίνγκμαν, ενώ στο 28-28 είχε κάνει άουτ επίθεση ο Σαρικεϊσογλου παγώνοντας τους πατρινούς.

Το 0-2

Με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε στο 2ο σετ η Κηφισιά, αντίθετα οι πατρινοί έδειχναν εκνευρισμένοι από την απώλεια του 1ου σετ. Το αρχικό 6-3 για την Παναχαϊκή έγινε 10-8 για την Κηφισιά ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +3 (15-12) και στο +5 (18-13). Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά και στο +7 (23-16) την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ με 25-18.

Οι αλλαγές Πεφάνη, Βλαχοστάθη

Οι πατρινοί έπαιξαν τα ρέστα τους από το 3ο σετ όταν ο Πεφάνης πήρε τη θέση του κακού στην υποδοχή Γκοτς και ο Βλαχοστάθης στη θέση του Παναγιώτη Ρουμελιώτη. Κυρίως ο Πεφάνης που κράτησε την υποδοχή άλλαξε την εικόνα της Παναχαϊκής και άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση για την ανατροπή. Από το 8-8 με δύο μπλοκ του Μπρίνκμαν η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά 10-8 και στο 15-13 έκανε σερί 3-0 για το 18-13 κρίνοντας ουσιαστικά το σετ για την ομάδα του Γιώργου Λυκούδη.

Η ισοφάριση

Η Κηφισιά προηγήθηκε 6-4 στο 4ο σετ αλλά η Παναχαϊκή με σερί 5-0 πέρασε μπροστά 9-6. Η Κηφισιά αντέδρασε για τελευταία φορά όταν μείωσε σε 11-9 και ισοφάρισε 14-14. Στο 15-15, όμως, οι πατρινοί έκαναν σερί 5-0 και ξέφυγαν με 20-15 βάζοντας τις βάσεις για την ισοφάριση όπως και έγινε αφού το σετ κρίθηκε με 25-19 και έγινε το 2-2.

Ο σούπερ Μπρίνγκμαν

Στο 5ο σετ ήταν η σειρά της Παναχαϊκής να μπει με πολύ καλή ψυχολογία και με σερβίς του Μπρίνγκμαν να προηγηθεί 5-0. Ο Καναδός έχασε το σερβίς και η Κηφισιά μείωσε σε 5-1. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε και 9-4 αλλά η Κηφισιά με σερί 5-0 ισοφάρισε 9-9 και μάλιστα προηγήθηκε και 12-11. Ομως, οι πατρινοί ισοφάρισαν με τον Ρουμελιώτη και στο σερβίς πήγε ο Μπρίνγκμαν που με σερί και απίστευτη άμυνα του ίδιου του Καναδού στο 13-12 βγήκε κόντρα επίθεση με τον Πεφάνη και ο αγώνας τελείωσε με άουτ σερβίς του Ρούσση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-18, 28-30
2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-14, 25-18
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-16, 25-19
5ο σετ: 5-0, 10-9, 11-12, 15-13

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων

Tα σετ: 3-2 (28-30, 18-25, 25-18, 25-19, 15-13)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 43% υπ - 21% άριστες), Σαρικεΐσογλου 14 (12/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 39% άριστες), Λιβαθηνός 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπρίκμαν 11 (4/14 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν 24 (20-41 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης Π 7 (4/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 29% υπ - 11% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 33% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (3 άσσοι), Κόβαλτσουκ 6 (6/15 επ), Ντε Σόουζα 24 (19/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 26% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (14/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Σουλτανόπουλος 3 (3 μπλοκ), Κούνας, Ρούσσης 1 (1 άσσος), Κάπελλας, Γιοβάνοβιτς 2 (2/8 επ).

O προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης είπε πως η Παναχαϊκή αλλάζει πρόσωπο και «δανείστηκε» παροιμία των κινέζων: «Σημειώσαμε μεγάλη νίκη που μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε για την παραμονή. Η ομάδα μου βρίσκει σιγά σιγά το ρυθμό της. Ξέραμε και είχαμε πει πως η Κηφισιά είναι ομάδα κοντρολαρισμένη με καλή υποδοχή και πολύ καλή άμυνα. Στο 1ο σετ ενώ είχαμε προβάδισμα χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, δείξαμε εκνευρισμό και χάσαμε το σετ μέσα από τα χέρια μας. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα πρέπει να έχεις υπομονή και πάθος. Η προσπάθεια της παραμονής μέχρι τον τελευταίο αγώνα πρέπει να έχει υπομονή και πάθος. Όλοι αναγνωρίζουν πως η Παναχαϊκή έχει αλλάξει πρόσωπο. Όπως λένε και οι κινέζοι οι αγώνες δείχνουν να φανερώνουν αδυναμίες και οδηγούν στην αυτοανακάλυψη».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Παίξαμε καλά στο 2ο σετ σετ και πήραμε ένα βαθμό. Στο 1ο σετ εκμεταλευτήκαμε τον εκνευρισμό των αντιπάλων μας. Αφού προηγηθήκαμε 2-0σετ θα μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη με 3-0 σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Η Παναχαϊκή είχε πάθος και δύναμη και ήθελε πολύ τον αγώνα. Εμείς ήμασταν κουρασμένοι και δεν διαχειριστήκαμε σωστά τον αγώνα. Έτσι όπως ήρθε ο αγώνας θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τρίποντο αλλά θα μπορούσε και να μην είχαμε πάρει τίποτα. Κρατάμε τον ένα βαθμό και συνεχίζουμε. Είμαστε εντός στόχων».