04-10-2014

Ο Ολυμπιακός 3-1 τη Λαμία σε φιλικό με ντεμπούτο Κλαρκ και επιστροφή Σμαραγδή

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο «Χαλκιοπούλειο» ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-1 σετ τη Λαμία. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Κάρσον Κλαρκ με 23 πόντους και 5 άσους, ενώ από την Λαμία ξεχώρισε ο βραζιλιάνος Ούγκο Γκιμαράες Ντα Σίλβα. Την επανεμφάνιση του έκανε ο Νίκος Σμαραγδής μετά τον τελικό του Κυπέλλου στην Καλαμάτα που είχε τραυματιστεί στον ώμο και χρειάστηκε να χειρουργηθεί.
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός με «αιχμές» τους Κοκκινάκη και Ντιάσκοφ έφτασε εύκολα στο 5-8 και 5-11. Ο Σμαραγδής έγινε αλλαγή στο 12-21 του 1ου και χειροκροτήθηκε τόσο από τους συμπαίκτες του όσο και από τους 200 και πλέον φίλους του βόλεϊ που παρακολούθησαν τον φιλικό αγώνα. Το 1ο σετ ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 17-25.

Στο 2ο σετ η Λαμία πίεσε αρκετά και κατάφερε για μεγάλο διάστημα να είναι κοντά στο σκορ. Στο 9-14 ανέλαβε δράση ο Κάρσον Κλαρκ και έδωσε... ρέστα. Ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-1 και ο Αμερικανός διαγώνιος πήρε 5 πόντους (11-20). Η διαφορά ξέφυγε και απλά ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το σετ με 15-25.

Στο 3ο σετ πάλι η Λαμία πάλεψε στην αρχή (6-6, 6-8) αλλά με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ανέβαζε απόδοση και έφτασε να προηγείται με 6 πόντους. Η Λαμία όμως εκμεταλλεύτηκε τις πολλές αλλαγές του Ολυμπιακού και πέρασε μπροστά στο σκορ με 21-20 (για πρώτη φορά), 22-20 και 23-21. Από λάθος της ομάδας μας η Λαμία προηγείται με 24-22 αλλά ο Κλαρκ μειώνει σε 24-23. Ο Αμερικανός όμως σερβίρει στο... φιλέ και δίνει το σετ στη Λαμία με 25-23.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός με πολλά λάθη στο σερβίς έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλο του να είναι σε απόσταση αναπνοής. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 7-8 αλλά η Λαμία ισοφάρισε αμέσως σε 8-8. Οι «ερυθρόλευκοι» κάνουν το 8-10, η Λαμία μειώνει όμως σε 9-10,10-11 και ισοφαρίζει σε 11-11.

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης «καθαρίζει» γράφοντας το 11-13 αλλά από άουτ του η Λαμία επιστρέφει στον πόντο (12-13). Ένα «κάρφωμα» του Παναγιώτη Πελεκούδα δίνει πάλι το +2 (12-14) στον Ολυμπιακός ο οποίος φτάνει εύκολα στο 12-16. Ο Πελεκούδας γράφει το 12-17 και ένα «καρφί» του Κλαρκ διατηρεί το +5 για τον Ολυμπιακό (13-18). Ο Κλαρκ μ' έναν ακόμη πόντο κάνει το 14-21 αλλά η Λαμία μειώνει σε 17-21 και στη συνέχεια σε 19-23. Το σετ και ο αγώνας τελειώνει με άσο του Θάνου Μαρούλη (19-25).

Τα σετ: 17-25, 15-25, 25-23, 19-25.

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 8π. (1 άσος), Ούγκο Γκιμαράες Ντα Σίλβα 19 (1 άσος , 19/31), Χήρας 7 (4/12, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (1 άσος, 10/23), Καβαδάς 2 (2/9), Μακίμπιν 2 (1 άσος) /  Τσιπ (λ. -  48% υπ), Αλεξίου 4 (4/13), Μαδούρας, Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Ντιάσκοφ 22π. ( 2 άσοι, 1 μπλοκ, 19/25), Προύσαλης 1, Κοκκινάκης 11 (1 άσος, 2 μπλοκ, 8/23), Πελεκούδας 9 (2 άσοι, 2 μπλοκ, 5/9), Κλαρκ 23 (5 άσους, 18/26), Τακουρίδης 8 (2 μπλοκ, 6/8) / Στεφάνου (λ. - 76% υποδοχή), Μαρούλης 2 (1 άσος, 1/2), Σμαραγδής, Σωτηρίου, Βολουδάκης (λ), Τζελάτι.

Μέλκας: «Τους αποζημιώσαμε»

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Γιάννης Μέλκας είπε: «Για μας ήταν κάτι σαν πρόβα τζενεράλε για τους επίσημους αγώνες γιατί παίξαμε στην έδρα μας με το μεγάλο φαβορί της νέας περιόδου. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός σε σερβίς - υποδοχή στα δύο πρώτα σετ. Μετά έγινε κόντρα. Σταθήκαμε καλά και βρήκαμε το ρυθμό μας σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού. Ηταν ένα δυνατό παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό βόλεϊ και πρόσφεραν θέαμα στον κόσμο που το παρακολούθησε. Ευχαριστούμε όσους ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα μας για να βρεθούν στο γήπεδο. Νομίζω πω τους αποζημιώσαμε».

Καζάζης: «Δουλεύουμε σκληρά»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης μετά από το τέλος του αγώνα σημείωσε: «Ήταν ένα καλό τεστ για την ομάδα. Όπως έχουμε πει είναι περίοδος προετοιμασίας και σε κάθε παιχνίδι κερδίζουμε και κάτι. Η ομάδα ανεβάζει σιγά σιγά στροφές και θα είναι έτοιμη όταν πρέπει. Χρειάζονται όμως ακόμη αρκετά δυνατά φιλικά παιχνίδια. Σήμερα μας άρεσε που ήρθε και ο κόσμος στο γήπεδο και χειροκρότησε τις προσπάθειες και των δυο ομάδων».