Η Ορεστιάδα τρίτωσε τις νίκες στη Λαμία με 3-1

Cannot find LAMIA/2014-15/lamia-ore folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2014-15/lamia-ore/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, την πρώτη εκτός έδρας και μάλιστα κατακτώντας και το πρώτο τρίποντο σημείωσε η Ορεστιάδα. Η ακριτική ομάδα έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο «Χαλκιοπούλειο» της Λαμίας και νίκησε την τοπική ομάδα με 3-1 σετ. Η Λαμία για 4η αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτή είναι και η πρώτη νίκη της Ορεστιάδας στην έδρα της Λαμίας.
Καθοριστικό σημείο για την έκβαση του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Γκιμαράες στο 8-10 του 2ου σετ όταν πάτησε το πόδι του Δημητριάδη μετά από προσπάθεια μπλοκ. Ο Γιάννης Μέλκας έριξε στον αγώνα τον Καβαδά και αργότερα τον Αλεξίου αλλά η Λαμία δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική στην επίθεση και η Ορεστιάδα παρότι έχασε το 1ο σετ πέρασε στην αντεπίθεση και πήρε τη νίκη έχοντας σε μεγάλη μέρα τους δύο πρώην «ρουμελιώτες» Ριζόπουλο, Δημητριάδη αλλά και τον Ποτολίδη.

Στο πρώτο σετ έγιναν πολλές εναλλαγές στο σρκο με τη Λαμία να ξεφεύγει 9-6 και 21-19 αλλά προηγουμένως η Ορεστιάδα είχε ισοφαρίσει 14-14 και 16-16. Με τον Γκιμαράες και τον Μακίμπιν η Λαμία έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ οι ακρίτες ξεκίνησαν πιο δυνατά βελτίωσαν την υποδοχή, είχαν προβάδισμα με 2 πόντους από το 8-6 και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Από το 3ο σετ η Λαμία έχασε κι άλλο από τη δύναμη της στην επίθεση ενώ η Ορεστιάδα απέκτησε αυτοπεποίθηση, βελτίωσε πολύ το μπλοκ και την υποδοχή της και πίεσε τους γηπεδούχους σε λάθη. Από το 7-8 η Ορεστιάδα έκανε σερί 7-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 15-7 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Ιδια εικόνα και στο 4ο σετ όπου το 5-5 έγινε 8-5 για την Ορεστιάδα. η οποία έφτασε και στο +4 (20-16). Η Λαμία ισοφάρισε 24-24 αλλά η Ορεστιάδα πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-22
2ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 8-16, 11-21, 14-25
4ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 24-26

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-22, 23-25, 14-25, 24-26)

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 6 (5/11 επ, 1 άσσος, 60% υπ - 20% άριστες), Μακ Κίμπιν Μ. 13 (11/26 επ, 2 μπλοκ, 65% υπ - 59% άριστες), Χήρας 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Μακ Κίμπιν Ρ., Παπαδόπουλος 21 (18/42 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Πίτερσον (λ, 61% υπ - 42% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 1 (1/3 επ), Βλαχόπουλος, Αλεξίου 2 (2/4 επ, 61% υπ - 44% άριστες)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούνα 27 (20/47 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τόμσον 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ), Γκουιγιέρμε 12 (10/21 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 44% άριστες), Ποτολίδης 14 (9/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 14 (13/23 επ, 69% υπ - 58% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 73% υπ - 48% άριστες), βλασακίδης, Διαμαντίδης.

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Γιάννης Μέλκας είπε: «Ο τραμαυτισμός του Γκιμαράες και τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση για ακόμα ένα ματς μας επηρέασαν και δε μπορέσαμε να μείνουμε στον αγώνα για περισσότερο από ένα σετ. Συγχαρητήρια στην Ορεστιάδα, εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία και πήρε τη νίκη. Η κατάσταση είναι δύσκολη για την ομάδα μου. Επιζω ο Γκιμαράες να μην μείνει για μεγάλο διάστημα εκτός δράσης. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στον αγώνα με την Κηφισιά στην Αθήνα».

Ο πασαδόρος της Ορεστιάδας και πρώην παίκτης του Γ.Σ.Λαμία Μανώλης Δημητριάδης που μαζί με τον Δημήτρη Ριζόπουλο χειροκριτήθηκαν από τους λαμιώτες είπε: «Επέστρεψα σε ένα γνώριμο γήπεδο. Χάρηκα πολύ που νικήσαμε αλλά στεναχωρήθηκα για τον τραυματισμό του βραζιλιάνου της Λαμία που πάτησε το πόδι μου και έπαθε διάστρεμα. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Μετά το 1ο σετ διορθώσαμε την υποδοχή μας και εκμεταλευτήκαμε την αναστάτωση της Λαμίας με τον τραυματισμό του Γκιμαράες. Πήραμε μία νίκη που ισοδυναμεί με εξάποντο. Μπροστά μας έχουμε τον Παμβοχαϊκό στην έδρα μας όπου παίζουμε ακόμα καλύτερα. Αν νικήσουμε και τον Παμβοχαϊκό θα κάνουμε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή».