15-11-2014

Ο Παμβοχαϊκός 3-0 τη ΜΕΝΤ κάνοντας την πρώτη νίκη

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ πανηγυρίζει ο Παμβοχαϊκός. Η ομάδα του Βραχατίου νίκησε τη ΜΕΝΤ 3-0 σετ και πήρε τους πρώτους 3 βαθμούς στο σχεδόν κατάμεστο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος».

Είναι η πρώτη εντός έδρας νίκη και η πρώτη του νέου προπονητή Μιχάλ Μέρτεν. Ο Παμβοχαϊκός είχε κορυφαίο τον Βούλιν αλλά και τους Νέμεθ, Κανέλλο, βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερζής ενώ από τη ΜΕΝΤ κορυφαίος ήταν ο Σακόγλου. Η ομάδα της Τούμπας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1 σετ στο 2ο σετ όταν προηγήθηκε 24-23 και 25-24 αλλά οι παίκτες του Σπύρου Γκολιτση έχασαν πολλά σερβίς (21 συνολικά) και έκαναν πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τον Μυλωνάκη για φάση που έγινε στο 23-23 του 3ου σετ όπου δόθηκε αντένα σε επίθεση του Σακόγλου που ήταν «μέσα». Οπως παραδέχτηκε πάντως ο τεχνικός της ΜΕΝΤ Γκολίτσης ο Παμβοχαϊκός νίκησε δίκαια και η ομάδα του έκανε πολλά λάθη απειρίας.

Στο 1ο σετ η ΜΕΝΤ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 10-6, αλλά στο 12-8 ο Παμβοχαϊκός απάντησε με δικό του σερί 4-0 για το 12-12. Στο 18-18 ο Βούλιν και ο Νέμεθ έδωσαν προβάδισμα με 20-18 που κρατήθηκε μέχρι το τέλος.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά και στο 2οσετ με προβάδισμα 11-7. Η ΜΕΝΤ με σερί 3-0 μείωσε 11-10, ενώ με νέο σερί 4-0 προσπέρασε 22-18. Η ομάδα της Τούμπας δεν αξιοποίησε και πάλι το προβάδισμα και ο Παμβοχαϊκός παρότι βρέθηκε πίσω με 24-23 και 25-24 έκανε δύο μπλοκ και μία κόντρα επίθεση και πήρε το σετ 28-26 κάνοντας το 2-0 σετ.

Η ΜΕΝΤ προηγήθηκε και στο 3ο σετ με 16-14 και για τελευταία φορά με 18-17, αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 23-22 και στην επόμενη φάση χρεώθηκε o Σακογλου αντένα και ο αγώνας τελείωσε με τον Κανέλλο. Η επίμαχη φάση με την αντένα έφερε πολλές αντιδράσεις από τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 21-18, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 28-26
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 28-26, 25-23)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 4 (4/10 επ, 64% υπ - 55% άριστες), Τσουκ 14 (10/20 επ, 4 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Νέμεθ 10 (7/14 επ, 3 άσσοι, 57% υπ - 43% άριστες), Βούλιν 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 65% υπ - 41% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης, Σαρικεΐσογλου 1 (1/2 επ, 33% υπ - 17% άριστες)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 18 (14/26 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 35% άριστες), Χατζηηλιάδης 15 (11/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ - 45% άριστες), Μπισέτ 12 (7/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (2/4 επ, 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 59% υπ - 50% άριστες), Χρυσάφης.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Μίχαλ Μέρτεν δήλωσε: «Είναι πολύ σημαντικό που σημειώσαμε την πρώτη μας νίκη. Θα μας βοηθήσει στην ψυχολογία ώστε να δουλέψουν τα παιδιά με μεγαλύτερη όρεξη στη συνέχεια. Η ομάδα μέσα από τη δουλειά θα γίνεται όλο και καλύτερη. Με ευχαρίστησε που γυρίσαμε το σκορ στα δύο πρώτα σετ».

Ο Ούγγρος ακραίος του Παμβοχαϊκού Σλάγκορζκ Νέμεθ είπε: «Η ομάδα παρουσιάστηκε βελτιωμένη μετά και την έλευση του νέου προπονητή. Είμαι σίγουρος πως θα πάμε καλύτερα στη συνέχεια. Δεν είμαι αυτός που θα μιλήσει για το τι έγινε την προηγούμενη εβδομάδα. Ξέρω, όμως, πως τα πράγματα ηρέμησαν και πως η διοίκηση κάνει ότι μπορεί για να δώσει λύσεις στα προβλήματα».

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια μας. Είμαι πικραμένος γιατί είδαμε όλοι πως θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Δε μας βγήκε το σερβίς. Με τόσα χαμένα σερβίς δεν θα μπορούσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Κάναμε πολλά λάθη λόγω απειρίας. Αυτό το εκμεταλεύτηκε ο Παμβοχαϊκός που έχει έμπειρους παίκτες, αντέδρασαν σωστά και νίκησαν δίκαια. Αν κερδίζαμε το 2ο ή το 3ο σετ σίγουρα ο αγώνας θα είχε άλλη κατάληξη. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και κοιτάμε το ματς με τον Άρη».