22-11-2014

Πρώτη νίκη για Άρη 3-0 τη ΜΕΝΤ (foto)

Την πρώτη του επιτυχία στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης στη ΜΕΝΤ νικώντας την ομάδα της Τούμπας με 3-0 σετ. Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση μετά από δύσκολη εβδομάδα κατάφερε να βρει δυνάμεις και να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς «πιάνοντας» τη ΜΕΝΤ στη βαθμολογία μετά την 5η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ.
Ο Άρης κράτησε σε υψηλά ποσοστά την υποδοχή του, περιόρισε τα λάθη και στα δύο πρώτα σετ είχε συνέχεια προβάδισμα στο σκορ. Μεγάλη μάχη έγινε μόνο 3ο σετ όταν με την είσοδο των Μάντζιου, Χρυσάφη, Παπαιακώβου η ΜΕΝΤ πήρε προβάδισμα 14-10, όμως, ο Άρης και πάλι κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 19-19. Εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν δύο λάθη, ο Μαυροβουνιώτης και ο Στίγγας έβαλαν τον Άρη μπροστά και το σετ τελείωσε με 25-22.

Διαιτητές: Θεμελής, Αβραμίδης

1ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-4, 16-13, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 22-25)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 12 (12/22 επ), Γκόρτσανιουκ 10 (10/18 επ, 67% υπ - 67% άριστες), Χατζηηλιάδης 9 (9/24 επ, 100% υπ - 100% άριστες), Μπίσετ 11 (7/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πάρις 2 (2/4 επ), Αντιφάκος 2 (2/4 επ) / Αντωνιάδης (λ, 68% υπ - 52% άριστες), Κνάπεκ (λ, 86% υπ - 71% άριστες), Παπαϊακώβου 2 (2/4 επ), Χρυσάφης 2 (2/4 επ, 50% υπ - 50% άριστες), Μάντζιος 1 (1/1 επ, 45% υπ - 36% άριστες)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 13 (12/20 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ - 73% άριστες), Ντόκερτι 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 12 (7/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ - 65%), Πιπέργιας, Χατζηπαραδείσης.

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Ήταν μια κακή βραδιά. Στο πιο σημαντικό παιχνίδι που έπρεπε να τα δώσουμε όλα δεν είχαμε διάθεση και δε μπορέσαμε να κάνουμε τίποτα. Με ενόχλησε που ακόμα και στο 3ο σετ που πήραμε προβάδισμα δε μπορέσαμε να το αξιοποιήσουμε. Στεναχωρήσαμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Το μόνο ευχάριστο ήταν η προσπάθεια που έκαναν από τον πάγκο οι Μάντζιος, Χρυσάφης. Ερχεται δύσκολη σειρά αγώνων με τους πρωτοπόρους και πρέπει να κρατήσουμε τη συνοχή μας».

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης είπε: «Ο Άρης στην παρούσα φάση συμπεριλαμβάνεται στις ομάδες για τα πλέι άουτ. Έχω αιτηθεί στη διοίκηση να ενισχυθούμε με 2-3 παίκτες ώστε να αλλάξουμε τον προσανατολισμό μας τόσο για το πρωτάθλημα όσο και για το Λιγκ Καπ όπου συμμετέχουμε στο φάιναλ-4 και θα μπορέσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί. Ηταν σημαντική η παρουσία του κόσμου στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ και μας έδωσε δύναμη. Ας ξυπνήσουν όλοι οι οπαδοί του Άρη κι ας συνειδητοποιήσουν πως αυτή η ομάδα μπορεί να τους δώσει μεγάλες επιτυχίες ακόμα και τίτλους. Τα όσα έγιναν στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ οφείλονται στην προπόνηση που ήθελαν να κάνουν τα ΜΑΤ για τη 17η Νοέμβρη. Η νίκη επί της ΜΕΝΤ είναι πολύ σημαντική και μας γεμίζει τις μπαταρίες. Είχαμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα μέχρι τώρα και θα πάμε καλύτερα. Θα μπορούσαμε να νικήσουμε και πιο εύκολα. Η μεγάλη διαφορά ήταν στο σερβίς και στο μπλοκ. Προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με την Ορεστιάδα».