20-12-2014

Ο Παμβοχαϊκός πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία με 3-0

Ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και μάλιστα νικώντας εκτός έδρας την ανανεωμένη Λαμία με 3-0 σετ. Η ομάδα του Βραχατίου σημειώνει δεύτερη νίκη σε συνεχόμενες εξόδους (είχε νικήσει και 3-2 τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη) και έπιασε την Ορεστιάδα στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.
Ο Παμβοχαϊκός είχε κορυφαίο παίκτη τον Άκη Ασπιώτη, τον Βούλιν εκτός μάχης λόγω ίωσης και οι Κανέλλος, Τζορτζ Παπαδόπουλος έκαναν πολύ δουλειά στο μπλοκ, ενώ παρελθόν αποτελεί ο Κροάτης διαγώνιος Αντέλκο Τσουκ που την Πέμπτη αναχώρησε για την πατρίδα του. Η Λαμία παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές στο ρόστερ της καθώς έκαναν ντεμπούτο ο Πολωνός διαγώνιος Γιάροσλαβ Λεχ και ο βραζιλιάνος διαγώνιος Τεσέιρα και λίμπερο ο Κουτσονίκας. Παρά τις αλλαγές γνώρισε την ένατη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα ενώ για πρώτη φορά την τελευταία δεκαετία η ομάδα αγωνίστηκε παρουσία λιγοστών οπαδών της.

Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε με προβάδισμα 7-5 και 10-9 αλλά η Λαμία ισοφάρισε 10-10. Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε πάλι 16-13 αλλά και πάλι η Λαμία ισοφάρισε 18-18 και 21-21. Με σερί 4-0 από μπλοκ και κόντρα επιθέσεις από Ασπιώτη ο Παμβοχαϊκός έκανε το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 7-3 και 13-8, ενώ έφτασε τη διαφορά και στο +6 (19-13). Η Λαμία μείωσε τη διαφορά στον πόντο 21-20 αλλά ο Παμβοχαϊκός πάλι με μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις κράτησε το προβάδισμα, πήρε το σετ 25-21 και έκανε το 2-0.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε πάλι από την αρχή 10-5, κράτησε τη διαφορά μέχρι το 21-16 αλλά και πάλι η Λαμία με σερί 4-0 μείωσε 21-20 αλλά η ομάδα του Βραχατίου άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη 25-23.

Tα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 23-25)

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Ντε Σόουζα 6π. (2/2, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκιμαράες 8 (7/14, 1 μπλοκ, 61% υπ., 44% άριστες), Μαδούρας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Γιάροσλαβ Λεχ 8 (8/27), Τεσέιρα 7 (7/22, 64% υπ., 55% άριστες), Γκιρτζίκης 6 (5/10, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ. - 61% υπ., 30% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (2/4, 1 μπλοκ), Καβαδάς 1 (1/1), Καρβούνης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3π. (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 20 (18/26, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζορτζ 8 (5/6, 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (3/8, 1 μπλοκ, 1 άσσο), Νέμεθ 11 (8/22, 2 μπλοκ, 1 άσσο, 46% υπ., 31% άριστες), Σαρικεϊσογλου / Ζήσης (λ. - 55% υπ., 36% άριστες), Στεβάνοβιτς 2 (2/5, 58% υπ., 21% άριστες), Δρογκάρης, Βούλιν, Γεωργίου.

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Γιάννης Μέλκας: «Δυστυχώς έγινε αυτό φοβόμουνα. Οι παίκτες που ήρθαν δεν πρόλαβαν να προσαρμοστούν γιατί δεν είχαν πολλές προπονήσεις. Ο Τεσέιρα είναι σε καλή κατάσταση αλλά ο Λεχ θέλει χρόνο για να φτάσει στο σημείο που μπορεί. Περίμενα περισσότερα από τον Γκιμαράες στην επίθεση. Δυστυχώς κάναμε πολλά λάθη στο 1ο σετ. Με συνολικά 12 λάθη στο 1ο σετ δε μπορείς να νικήσεις ομάδες όπως ο Παμβοχαϊκός. Δεν βάζουμς το κεφάλι κάτω. Θα συνεχίσουμε για την παραμονή».

Ο ακραίος του Γ.Σ.Λαμία Στράτος Καβαδάς είπε: «Δυστυχώς ούτε τώρα τα καταφέραμε. Για μένα είναι θέμα ψυχολογίας και πρέπει να πάρουμε μία νίκη που θα αλλάξει το κλίμα στην ομάδα».

Ο κορυφαίος παίκτης του Παμβοχαϊκού και διαγώνιος Άκης Ασπιώτης είπε: «Κάναμε τα εύκολα δύσκολα και στα τρία σετ διότι ενώ είχαμε μεγάλες διαφορές με 5-6 πόντους και στα τρία σετ δίναμε το δικαίωμα στη Λαμία να μας πλησιάσει στο σκορ. Είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσουμε. Ευτυχώς στα κρίσιμα σημεία είχαμε καλές επιλογές και πήραμε δίκαια τη νίκη. Ευτυχώς τελειώσαμε με “καθαρή” νίκη. Το ματς κρίθηκε στα πολλά λάθη των αντιπάλων μας, στην πίεση του σερβίς μας και στις πολλές λύσεις που είχαμε στην επίθεση. Αυτή η νίκη μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε σε κάτι παραπάνω. Πλησιάζουμε την κορυφή και αν πάρουμε τρίποντο και με την ΑΕΚ θα μας δοθεί η ευκαιρία να τελειώσουμε ιδανικά τον αγώνα. Δυστυχώς δεν υπήρχε πολύς κόσμος στο Χαλκιοπούλειο και αυτό μας στεναχώρησε».