10-01-2015

Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι και σημείωσε την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ οδηγώντας την κούρσα στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Όπως και στον αγώνα του Α΄ γύρου, έτσι και σήμερα στο Βραχάτι το 1ο σετ ήταν αυτό που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα. Από την αρχή έγινε μεγάλη μάχη μεταξύ των δύο ομάδων που επιχειρούσαν με το σερβίς να επιβάλουν το ρυθμό τους. Μετά από αρκετές εναλλαγές στο σκορ ο Ολυμποακός μπήκε στη θέση του οδηγού με 1-2 πόντους από το 9-7 που έγινε με τον άσσο του Κοκκινάκη. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το 21-20 και εκεί ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε με τον Νέμεθ. Στο 22-22 μπήκε για πρώτη φορά στον αγώνα ο Αμερικανός Ρόου στο μπλοκ του Παμβοχαϊκού και στην επόμενη φάση με το άσουτ του Κλαρκ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 23-22. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-23 με τον Στεφάνοβιτς. Εκεί μπήκε στον αγώνα και ο 16χρονος κεντρικός του Παμβοχαϊκού Άγγελος Γεωργίου, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Κλάρκ και τον άσσο του Τακουρίδη για το 25-24. Ο Παμβοχαϊκός πέρασε πάλι μπροστά (26-25) με μπλοκ πάνω στον Χριστοφιδέλη από τους Ασπιώτη, Παπαδόπουλο, ενώ πάλι ο Τζορτζ Παπαδόπουλοςέδωσε προβάδισμα 27-26. Ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 χάρις τους δύο πόντους του Γιούρισιτς και έναν του Κοκκινάκη έκανε το 29-27 και το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 6-4 και 10-8 χάρις το σερβίς του Στεφάνοβιτς αλλά το σερβίς του Γιούρισιτς έφερε σερί 6-0 για τον Ολυμπιακό πέρασε μπροστά 14-10. Ο Ολυμπιακός πήρε τον πλήρη έλεγχο στον αγώνα με τακτική πάνω στο Νέμεθ ο οποίος βγήκε εκτός ρυθμού και η απόδοση του Παμβοχαϊκού έπεσε κατακόρυφα μέχρι που ήρθε το 25-16.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 5-2 και 10-5 και από εκεί και πέρα κράτησε το προβάδισμα 4-5 πόντων μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Χανδρινός

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-29
2ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (27-29, 16-25, 19-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής, Ασπιώτης 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 9 (8/17 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 27% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (4/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Νέμεθ 3 (3/11 επ, 46% υπ - 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Δρογκάρης, Ρόου, Σαρικεΐσογλου 3 (3/7 επ, 30% υπ - 30% άριστες), Γεωργίου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Γιούρισιτς 6 (4/6 επ, 2 άσσοι), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 33% υπ - 33% άριστες), Κλαρκ 13 (12/20 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ - 38% άριστες), Μαρούλης, Ντιάτσκοφ 13 (11/19 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ - 44% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής 1 (1/1 επ), Τζελάτι 4 (2/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Μίκαελ Μέρτεν δήλωσε: «Δεν κρατήσαμε την υποδοχή που είχαμε στην αρχή του αγώνα. Κάποιες αποφάσεις των διαιτητών μας έβγαλαν από τον ρυθμό μας και τη συγκέντρωση μας και χάσαμε τον έλεγχο. Απέναντι στον Ολυμπιακό είναι δύσκολο να επανέλθεις στο παιχνίδι ειδικά με τέτοιο σερβίς. Συνήθως οι ομάδες δεν επιλέγουν τον Νεμεθ στο σέρβις τους αλλά σήμερα τον σημάδεψαν οι παίκτες του Ολυμπιακού και έχασε λιγο τον ρυθμό του. Θέλαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω από τον αγώνα».

Ο ακραίος του Παμβοχαϊκού Μιχάλης Σαρικεΐσογλου δήλωσε: «Η ομάδα μου ξεκίνησε καλά αλλά δεν είχαμε ανάλογη συνέχεια. Σίγουρα οι αλλαγές που έχουν γίνει έχουν φέρει πίσω την ομάδα αλλά δεν έχουμε άλλο χρόνο και για να μπορέσουμε να προλάβουμε την 4αδα πρέπει να μην έχουμε άλλες απώλειες. Η διοίκηση αλλά και όλοι στην ομάδα προσπαθούμε για το καλύτερο».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Ο Παμβοχαϊκος στο 1ο σετ μας πίεσε από το σερβις. Ήταν σέρβις αυτοκτονίας με πολύ ρίσκο. Εμείς αρχικά δεν κρατήσαμε ποιοτική υποδοχή και το πήραμε οριακά το 1ο σετ. Στη συνέχεια διορθώσαμε την υποδοχή μας και από εκεί και πέρα δεν είχαμε πρόβλημα. Κλείσαμε καλά τον Ασπιώτη και τους ακραίους και περάμε το τρίποντο. Σήμερα παρά την πίεση του αντιπάλου, αντέξαμε και επιβάλαμε πλήρως τον ρυθμό μας. Αυτό είναι κάτι που το δουλεύουμε στις προπονήσεις και από κει και πέρα προσπαθούμε να το πετύχουμε και στους αγώνες. Συνεχίζουμε αήττητοι. Θεωρώ πως ο ΠΑΟΚ θα είναι ο βασικός μας αντίπαλος. Παίζει καλά και είναι η ομάδα που μας απειλεί. Δεν υποτιμώ τον Εθνικό αλλά πιστεύω πως με τα προβλήματα που έχει στον πασαδόρο θα χρειαστεί λίγο χρόνο να τα ξεπεράσει».

O κεντρικός του Ολυμπιακού Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε: «Ο Παμβοχαϊκός μπήκε πολύ δυνατά στην αρχή αλλά σταδιακά κι εμείς ανεβάσαμε την απόδοση μας και πήραμε τη νίκη πιο εύκολα απ΄ότι περιμέναμε. Ο Ολυμπιακός κάνει τη διαφορά με το ρόστερ του και αυτό μας κάνει χαρούμενους και μας δίνει άλλο αέρα μέσα στους αγώνες. Το κλίμα στην ομάδα του Ολυμπιακού είναι φανταστικό και αυτό το βγάζουμε στο γήπεδο. Περάσαμε από μία δύσκολη έδρα και αυτό μας φέρνει όλο και πιο κοντά στον στόχο μας που είναι η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Το ιδανικό θα είναι να τερματίσουμε και αήττητοι».