09-02-2015

Ο Παμβοχαϊκός 3-2 τη ΜΕΝΤ στην Τούμπα

O Παμβοχαϊκός σημείωσε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και την τέταρτη εκτός έδρας που τον έφερε στους 19 βαθμούς και ουσιαστικά του εξασφάλισε μια θέση στην πρώτη 8αδα των πλέι οφ.
Η ομάδα του Βραχατίου νίκησε στην Τούμπα τη ΜΕΝΤ με 3-2 σετ ύστερα από αγώνα διάρκειας 110΄που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η ΜΕΝΤ προηγήθηκε με 1-0 σετ, βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ, ισοφάρισε, αλλά δεν πήρε τη νίκη. Πήρε, όμως, έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια της να βελτιώσει την βαθμολογική της θέση ενόψει των πλέι άουτ καθώς έφτασε τους 13 βαθμούς.

Η ΜΕΝΤ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με καλό σερβίς και εντυπωσιακό τον Σακόγλου και πήρε προβάδισμα 8-4 και 11-8, ενώ με σερί 3-0 η διαφορά εκτινάχθηκε στο 14-8. Παρά τις προσπάθειες Νέμεθ, Σαρικεΐσογλου ο Παμβοχαϊκός δεν επανήλθε παρά μόνο στο 2ο σετ οταν σταδιακά βελτίωσε το σερβίς. Από το 12-12 ο Παμβοχαϊκός πήρε τον έλεγχο στο φιλέ και με δύο πόντους του Παπαδόπουλος προηγήθηκε 14-12. Με τον Σαρικεΐσογλου στο σερβίς ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 19-13 φτάνοντας εύκολα στο 25-16 και το 1-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Τερζή να «φορτώνει» τον Παπαδόπουλο που έκανε πάρτυ και έδωσε στον Παμβοχαϊκό προβάδισμα με 11-6 και 16-8 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το σετ έκλεισε στο 25-15.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Παμβοχαϊκός θα κέρδιζε το τρίποντο, η ΜΕΝΤ μπήκε πάλι στον αγώνα. Με τον Μπίσετ να ανεβάζει στροφές, την υποδοχή να βελτιώνεται και τον Σακόγλου να είναι ασταμάτητος η ομάδα της Τούμπας διατήρησε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα και πήρε το σετ 25-21 κατακτώντας έναν πολύτιμο βαθμό για την παραμονή.

Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου η χρυσή αλλαγή των Γιώργου Δρογκάρη, Σπένσερ Ρόου έδωσαν τη νίκη στον Παμβοχαϊκό.
Με πρώτο χρόνο του Παπαδόπουλου και άουτ του Σακόγλου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 8-6 και 10-7. Ο Σακόγλου μείωσε 10-8. Εκεί ο Μέρτεν έριξε στον αγώνα τον Δρογκάρη που πήγε στο σερβίς και διέλυσε την υποδοχή της ΜΕΝΤ και οι Σακόγλου, Χρυσάφης έκαναν διαδοχικά λάθη. Έτσι ήρθε σερί 4-0 και το σκορ έγινε 14-8 κρίνοντας τον αγώνα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης - Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-16
2ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 4-8, 8-16, 11-21, 15-25
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 25-21
5ο σετ: 4-5, 7-10, 8-12, 9-15

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 άσσους και 27 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-16, 20-25, 15-25, 25-21, 9-15)

ΜΕΝΤ (Τσαϊρέλης): Σακόγλου 27 (26/43 επ, 1 άσσος), Ναζίρης 1 (1/1 επ), Χατζηηλιάδης 7 (7/22 επ, 59% υπ - 23% άριστες), Παπαϊακώβου 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπίσετ 13 (9/12 επ, 4 μπλοκ), Μάντζιος 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 64% υπ - 29% άριστες), Κνάπεκ (λ - 71% υπ -57% άριστες), Παντίρης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χρυσάφης 2 (2/4 επ, 72% υπ - 33% άριστες), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Κλερσέντ 1 (1/4 επ, 43% υπ - 29% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 18 (13/21 επ, 5 μπλοκ), Κανέλλος, 11 (8/12 επ, 3 μπλοκ), Νέμεθ 18 (17/30 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 30% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (7/15 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ - 42% άριστες), Ντουσάρμ 18 (13/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ , 67% υπ - 50% άριστες), Μακρυγιάννης, Δρογκάρης, Στεβάνοβιτς, Ρόου.

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Γιάννης Τσαϊρέλης δήλωσε: «Ξεκινήσαμε τον αγώνα όπως θέλαμε με καλό σερβίς. Κατακτήσαμε εύκολα το 1ο σετ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο 4ο σετ πιέσαμε λίγο στο σέρβις. Ένα κόλλημα σε μία θέση μας κόστισε ακριβά. Ζητούσαμε κάτι από αυτόν τον αγώνα και πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό. Θέλαμε κάτι παραπάνω με την εξέλιξη που είχε το ματς αλλά δεν το καταφέραμε. Τουλάχιστον ξεκολλήσαμε από τους 12 βαθμούς. Έχουμε δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη. Πάμε. Είμαι ευχαριστημένος για 2,5 σετ. Είναι δύσκολη η προσαρμογή της ομάδας στη μετά Γκολίτση εποχή. Ο Σπύρος ήταν κοντά μας. Δεν είναι εύκολο και για τον ίδιο και για την ομάδα. Μιλάμε συνέχεια και με βοηθάει όσο μπορεί».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Μίκαελ Μέρτεν είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε αλλά θα ήθελα να πάρουμε τη νίκη χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το 4ο σετ αλλά δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες που είχαμε. Είμαι ευχαριστημένος που οι δύο αλλαγές που κάναμε στο 5ο σετ έφεραν αποτέλεσμα. Ο Δρογκάρης και ο Ρόου έκαναν πολύ καλή δουλειά και πήραμε τη νίκη. Είναι καλό που μετά από αρκετές ήττες καταφέραμε να πάρουμε μια νίκη. Έχουμε μπροστά μας έναν δύσκολο αγώνα με την Ορεστιάδα. Δυστυχώς η 4αδα απομακρύνθηκε πολύ για μας αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε τη μάχη μας μέχρι το τέλος».