04-04-2015

Ο Ολυμπιακός 3-1 τον Γ.Σ.Λαμία (φωτό)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία 3-1 σετ σημειώνοντας την 19η νίκη του σε 22 αγώνες στην κανονική περίοδο και τερμάτισε στην 2η θέση στην κανονική περίοδο πίσω από τον ΠΑΟΚ.

Στους ημιτελικούς με πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει όπως και την περσινή σεζόν τον Φοίνικα Σύρου. Η Λαμία μπορεί να ηττήθηκε αλλά στα τρία πρώτα σετ έπαιξε πολύ καλά, πάλεψε για τον βαθμό αλλά ανακουφίστηκε από τη νίκη της Κηφισιάς επί της ΜΕΝΤ στην Τούμπα καθώς μπήκε στα πλέι άουτ μαζί με ΜΕΝΤ και ΑΕΚ με σκοπό να διεκδικήσει την 10η θέση στην τελική κατάταξη.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 12-8 και 15-12 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 χάρις τις επιθέσεις του Κοΐστρα προσπέρασε και έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (16-15). Η Λαμία δεν το έβαλε κάτω και πέρασε πάλι μπροστα με 22-21 και 24-22. Ο Ολυμπιακός με τον Χριστοφιδέλη μείωσε σε 24-23 και με δυο διαδοχικούς πόντους του Κόιστρα με εξαιρετικό άσσο και με δυνατό καρφί από την πίσω ζώνη, προσπέρασε 25-24. Ακολούθησε το σερβίς του Ολλανδού διαγώνιου στο φιλέ (25-25), αλλά ο Τακουρίδης με πρώτο χρόνο και και ένα λάθος της Λαμίας διαμόρφωσαν το 27-25 και το 1-0 σετ για τον Ολυμπιακό.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-2, αλλά η Λαμία πέρασε μπροστά με 6-5 και 8-7. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ με τη Λαμία να είναι μπροστά με έναν πόντο και τελικά πήρε το σετ με 27-25 και έγινε το 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο 3ο σετ και από την αρχή ξεφυγε 8-4. Με καλό μπλοκ - άμυνα ο Ολυμπιακός κράτησε και αύξησε τη διαφορά σε 16-8 και πήρε το σετ 25-17.

Η είδηση της ήττας της ΜΕΝΤ από την Κηφισιά χαλάρωσε τους παίκτες της Λαμίαςκαι ο Ολυμπιακός από το 15-14 έκανε σερί 4-0 για το 19-14 φτάνοντας στο 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μουλά Ε., Αγγελίδης

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 27-25
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-27
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-17
4ο σετ: 8-4, 16-14, 21-15, 25-19

Τα σετ: 3-1 (27-25, 25-27, 25-27, 25-19)

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 13 (13/20, υπ. 27% - 20% αρ.), Μαρούλης, Γιούρισιτς 10 (1 άσσος, 8/11 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 2 (2/7 επ., υπ. 61% - 39% αρ.), Κοΐστρα 28 (3 άσσοι, 24/39 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (6/6 επ) / Στεφάνου (υπ. 54% - 46% αρ.), Ντιάτσκοφ 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, υπ. 53% - 27% αρ.), Προύσαλης 1 (1/2 επ.), Σωτηρίου, Σφενδυλάκης 1 (1/2 επ.), Τζελάτης 1 (1/2 επ.).

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (1 άσσος, 4/5 επ.), Γκιμαράες 22 (3 άσσοι, 18/34 επ., 1 μπλοκ, υπ. 59% - 48% αρ.), Χήρας 12 (2 άσσοι, 8/16 επ., 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος 2 (1 άσσος, 1/2 επ.), Μίσιτς 15 (1 άσσος, 14/36 επ.), Καββαδάς 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, υπ. 51% - 30% αρ.) / Τσαδήμας -λ (υπ. 100% - 79% αρ.), Καρβούνης, Μαδούρας 2 (1 άσσος, 1/2 επ.), Τεξέιρα, Κουτσονίκας.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο. Το θετικό είναι ότι χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι αθλητές μας και είμαστε έτοιμοι πλέον για την έναρξη των πλει οφ και να προσπαθήσουμε να πετύχουμε το στόχο μας. Σίγουρα ήταν ένα μέτριο παιχνίδι σήμερα χωρίς κίνητρο και ενδιαφέρον. Από κει και πέρα καταφέραμε και πήραμε τη νίκη και προχωράμε για τα πλέι οφ με όλες μας τις δυνάμεις.  Η εικόνα της ομάδας και στις προπονήσεις είναι πάρα πολύ καλή και νομίζω ότι έχει δοθεί μια ελπίδα πλέον στην ομάδα και με αυτή την αλλαγή που έγινε. Βλέπουμε ότι υπάρχει καλή διάθεση ώστε να προσπαθήσουμε να πετύχουμε το στόχο μας που δεν είναι άλλος από το πρωτάθλημα».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Βίτσε Κόιστρα δήλωσε: «Ήταν καλό για μας που κερδίσαμε και είναι σημαντικό να βρούμε το ρυθμό μας. Δεν έχει σημασία απέναντι σε ποιον αντίπαλο.  Σε γενικές γραμμές πήγαμε καλά στο σερβίς, είχαμε καλή οργάνωση στο παιχνίδι μας και αποδώσαμε καλά στο μπλοκ-άμυνα. Αυτά τα στοιχεία θα μας χρειαστούν και στα πλέι οφ. Η προετοιμασία μου για τα πλέι οφ είνα σύντομη στη συγκεκριμένη θέση, αλλά μου αρέσει. Πρέπει να παρουσιαστούμε έτοιμοι στα πλέι οφ και στον ψυχολογικό τομέα. Σε κάθε περίπτωση θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για να φτάσουμε στο ψηλότερο δυνατό σημείο».

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Θανάσης Κατσιγιάννης είπε: «Αν κερδίζαμε το 1ο σετ θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει ίσως έναν βαθμό. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας μου. Μην ξεχνάμε πως παίζαμε με τον Ολυμπιακό αλλά και με πολύ πίεση διότι εάν νικούσε η ΜΕΝΤ θα πέφταμε. Τα όσα προηγήθηκαν τις προηγούμενες ημέρες μας είχαν φορτίσει αλλά ευτυχώς μας δίνεται η ευκαιρία να παίξουμε πλέι άουτ. Το αξίζαμε και ελπίζω πως θα καταφέρουμε να μείνουμε. Πάμε τη Μεγάλη Τετάρτη στη Γλυφάδα για να πάρουμε τη νίκη».