09-04-2015

O Φοίνικας 3-2 τον Ολυμπιακό και προβάδισμα για τελικό

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος απέκτησε ο Φοίνικας Σύρου μετά τη νίκη με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στο Ρέντη στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ. Με 17 πόντους από μπλοκ, κορυφαίους τους Ντόκιτς, Λάππα και τον Πέκμανς να κάνει την εμφάνιση της χρονιάς ο Φοίνικας πηρε τη νίκη επί του Ολυμπιακού που προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ, ενώ είχε προβάδισμα στο 4ο σετ με 17-14 χωρίς να μπορέσει να το αξιοποιήσει.

Ο Φοίνικας νίκησε στο Ρέντη μετά τις 4 Απριλίου 2012 όταν είχε νικήσει με 3-1 στον δεύτερο ημιτελικό και είχε πάρει την πρόκριση στον τελικό με νίκες 2-0.

Από το 11-11 του 1ου σετ ο Ολυμπιακός με δύο μπλοκ Προύσαλη, Γιούρισιτς ξέφυγε 13-11 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά των δύο πόντων για το 25-23 και το 1ο σετ. Ο Φοίνικας πίεζε συνεχώς, περιμενε το λάθος των γηπεδούχων που τελικά ήρθε στο 2ο σετ. Οι δύο ομαδες πήγαιναν πόντο πόντο με φοβερές μονομαχίες στο φιλέ και η διαφορα ήταν πάντα στον πόντο. Στο 13-12 για τον Φοίνικα ο Β΄προπονητής του Φοίνικα Άκης Χατζηαντωνίου δέχτηκε κίτρινη κάρτα για διαμρτυρία. Στο 19-19 ο Πέκμανς πλάσαρε, ο Μυλωνάκης έδωσε τη μπάλα στον Φοίνικα αλλά μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων πως υπήρξε άμυνα του Στεφάνου η φάση επαναλήφθηκε και ο Γιούρισιτς σταμάτησε τον Ντόκιτς (20-19).Ο Φοίνικας με επίθεση του Λάππα έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ο Ντιάτσκοφ ισοφάρισε αλλά ο Κοΐστρα που ήταν μέτριος σήμερα έχασε το σερβίς (25-24 για τον Φοίνικα). Ο Ολλανδός με επίθεση ισοφάρισε αλλά με μπλοκ του Λάππα στον Κοΐστρα και νέο μπλοκ του Χρήστου Παπαδόπουλου στον Κοκκινάκη ο Φοίνικας έκανε το 27-25 και το 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο 3ο σετ και το 3-2 για τον Φοίνικα έγινε 6-3 για τον Ολυμπιακό με σερί σερβίς του Γιούρισιτς. Στα μέσα του σετ η διαφορά εκτοξεύτηκε σε 19-12 και ο Ολυμπιακός με 25-19 έκανε το 2-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον ελέγχο μέχρι τα μισά του 4ου σετ. Από το 6-6 ξέφυγαν 10-6 με σερί 4-0 και το προβάδισμα κρατήθηκε μέχρι το 17-14. Ο Φοίνικας άρχισε να... πυροβολεί απο το σερβίς, η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλασε και ο Φοίνικας ισοφάρισε 19-19 με τον σούπερ Ντόκιτς.Ο Ολυμπιακός με τον άσσο του Ντιάτσκοφ πέρασε μπροστά 23-22 αλλά ο Ουκρανός έχασε το σερβίς (23-23) και το σετ τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο ύστερα από δύο συνεχόμενα μπλοκ του Λάππα πάνω στον Κοΐστρα για το 25-23 και το 2-2 σετ.

Η ισοφάριση «σόκαρε» τον Ολυμπιακό, ο Φοίνικας μπήκε με καλύτερη ψυχολογία και στο 3-3 έκανε άλλα δύο μπλοκ πάνω στον Κοΐστρα που βγήκε νοκ άουτ. Με το λάθος του Ντιάτσκοφ που κάρφωσε άουτ και το νέο λάθος του Κοΐστρα που κάρφωσε άουτ ο Φοίνικας ξέφυγε 9-4 και μέχρι το τελος κράτησε την πολύτιμη διαφορά για το 15-11 και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-23
2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 25-27
3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-14, 25-19
4ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 23-25
5ο σετ: 3-5, 6-10, 8-12, 11-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (4/11 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 36% άριστες), Γιούρισιτς 15 (10/18 επ, 5 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (14/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 51% άριστες), Προύσαλης 1 (1/2 επ), Κόιστρα 25 (21/50 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάμου (λ, 72% υπ - 40% άριστες), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης 11 (8/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 85% υπ - 62% άριστες), Σωτηρίου

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 12 (9/17 επ, 3 μπλοκ), Πέκμανς 12 (8/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ - 28% άριστες), Ντάμποβιτς 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 8 (6/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 32 (28/56 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (5/13 επ, 6 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 55% υπ - 35% άριστες), Παπαδόπουλος Π. (38% υπ - 38% άριστες).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Θεωρώ ότι ελέγχαμε το παιχνίδι, όμως στο 4ο σετ δεν δείξαμε συγκέντρωση, κάναμε εύκολα λάθη και καταφέραμε και το χάσαμε. Ο Φοίνικας στο τάι μπρέικ ήταν πιο αποφασισμένος και πήρε δίκαια τη νίκη. Είναι μόλις το πρώτο παιχνίδι, υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα, εμείς πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να ξαναπάρουμε την τύχη στα χέρια μας. Πρέπει να αποβάλουμε την πίεση που έχουμε και να κάνουμε πιο ελεύθερο παιχνίδι. Να δείξουμε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και αποφασιστικότητα».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Μενέλαος Κοκκινάκης δήλωσε: «Δεν παίξαμε καλά, χάσαμε την συγκέντρωση μας μετά το 4ο σετ, ωστόσο τίποτα δεν έχει χαθεί. Πιστεύουμε στην ανατροπή και μετά το σημερινό αποτέλεσμα, νομίζω ότι το πιστεύουμε ακόμα περισσότερο».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Μιλαν Γιούρισιτς δήλωσε μετά το ματς: «Η Σύρος εμφανίστηκε πολύ καλύτερη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Δεν νομίζω ότι μπορούν να επαναλάβουν τόσο καλό παιχνίδι στο μπλοκ και στην άμυνα. Ίσως χάσαμε κάποια ευκαιρία στο τέταρτο σετ, που είχαμε το πλεονέκτημα καθ' όλη την διάρκεια, αλλά στο τέλος δεν το κερδίσαμε. Στο τελευταίο σετ παίξαμε χωρίς καθόλου ενέργεια, κάναμε πολλά λάθη και έτσι χάσαμε. Ήταν ένα παιχνίδι που έπαιξαν το καλύτερο που μπορούσαν αλλά πιστεύω ότι και εμείς στο επόμενο παιχνίδι θα εμφανιστούμε πολύ καλύτεροι και με την βοήθεια του κόσμου μας, που θέλουμε να γεμίσουν το Ρέντη, θα ξεκινήσουμε την προσπάθεια για να κάνουμε την ανατροπή».

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Μπήκαμε στους ημιτελικούς με πάθος και όρεξη. Δεν τα παρατήσαμε και είναι σημαντικό αυτό. Όμως στη συνέχεια πρέπει να παίξουμε πιο καλά. Μπορούμε να παίξουμε πιο καλά. Είχαμε ένα σταθερό παιχνίδι χωρίς σκαμπανεβάσματα, χτίσαμε το παιχνίδι μας και ήμασταν συγκεντρωμένοι, ειδικά στο τέλος του 4ου σετ και στο τάι μπρέικ. Είναι μεγάλη επιτυχία για μας, ξέρουμε ότι ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα με μέταλλο πρωταθλητή. Περιμένουμε δύσκολο παιχνίδι την επόμενη εβδομάδα και πρέπει να παίξουμε ακόμα καλύτερα. Πιστεύω ότι είμαστε ακόμα λίγο πίσω από τον Ολυμπιακό σε πιθανότητες πρόκρισης. Τους σεβόμαστε αλλά θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την πρόκριση».

Ο ακραίος του Φοίνικα Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Ήρθαμε εδώ χωρίς άγχος, ήταν ένα πάρα πολύ ήρεμο παιχνίδι, σε σημείο που κάποια στιγμή σκέφτηκα αν παίζουμε ημιτελικά. Ήμασταν συγκεντρωμένοι, κάναμε το παιχνίδι μας και πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ
Ημιτελικοί – Θέσεις 1-4
ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός
(Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)
1ος αγώνας: Μεγάλη Τρίτη 7 Απριλίου 2015
Πυλαία «PAOK Sports Arena»19.30 (Novasports-3): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3 (23-25, 25-18, 23-25, 25-23, 16-18) νίκες: 0-1
2ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 9 Απριλίου 2015
PAOK Sports Arena 19.30 (Novasports-7): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-1 (25-12, 21-25, 25-22, 25-23) νίκες: 1-1
3ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο Πανελληνίου, Κυψέλη, 19.30 (Novasports): Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
4ος αγώνας: Πέμπτη 16 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο Πανελληνίου, Κυψέλη, 19.00 (Novasports): Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
5ος αγώνας: Δευτέρα 20 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί)
PAOK Sports Arena 19.00 (Novasports): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
1ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 9 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 17.00 (Novasports-3): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 2-3 (25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15) νίκες: 0-1
2ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 17.00 (Novasports): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου
3ος αγώνας: Παρασκευή 17 Απριλίου 2015