07-04-2015

Η Κηφισιά στην 6αδα, 3-0 την Ορεστιάδα

Ο Α.Ο.Κηφισιάς νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Ορεστιάδας στον αγώνα νοκ άουτ για τις θέσεις 5-8 και προκρίθηκε στην 6αδα του πρωταθληματος Volleyleague ΟΠΑΠ, ενώ η ακριτική ομάδα κατατάχθηκε οριστικά 8η και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της.

Η Κηφισιά για τις θέσεις 5-6 θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παμβοχαϊκος που θα γίνει τη Μ.Τετάρτη.

H Kηφισιά είχε όπλο το μπλοκ, έκανε λίγα λάθη σε υποδοχή και επίθεση και είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιοβάνοβιτς ενώ άλλη μία φορά ο Ρουμελιωτάκης έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση σε υποδοχή και επίθεση. Το δίδυμο των Σουλτανόπουλου, Παπαγγελόπουλου σταμάτησε τις επιθέσεις της Ορεστιάδας που εκδηλώθηκαν κυρίως με τον Λούνα.

Η Ορεστιάδα ακολούθησε στο σκορ μόνο στο 2ο σετ όταν μείωσε τη διαφορά σε 21-20, αλλά η Κηφισιά με εξαιρετική άμυνα έβγαλε κόντρα επιθέσεις και πήρε το σετ 25-22.

Όπως και στο 1ο σετ, έτσι και στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά και πήρε δίκαια τη νίκη.

Διαιτητές: Ονόπας, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-17
2ο σετ: 6-8, 16-12, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-15

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-22, 25-15)

*Οι πόντοι του Α.Ο.Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 37 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1π. (1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 9 (3/9, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 7 (3/6, 4 μπλοκ), Φερέρα 10 (8/16, 2 μπλοκ, 78% υπ., 44% άριστες υπ.), Ρουμελιωτάκης 10 (8/11, 2 άσσοι, 87% υπ., 60% άριστες υπ.), Γιοβάνοβιτς 18 (15/23, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Ταμπουρατζής (λ. - 68% υπ., 42% αριστες υπ.), Κοντός, Σούρδι.

Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 18 (16/32, 2 μπλοκ), Τόμσον 3 (3-7), Γκιγιέρμε Φερέιρα 8 (7/19, 1 μπλοκ, 57% υπ., 29% άριστες υπ.), Πεντίδης 3 (2/6, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (2/9, 3 άσσοι, 67% υπ., 42% άριστες υπ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 76% υπ., 39% άριστες υπ.), Σκαρλατίδης, Καρδαμανίδης.

Ο πασαδορος του Α.Ο.Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης δήλωσε: «Κάναμε το καθήκον μας, παίξαμε έτσι όπως έπρεπε και πήραμε τη νίκη που μας φέρνει πιο κοντά στην 5η θέση που είναι ο επόμενος στόχος μετά την απώλεια της 4αδας. Και η Ορεστιάδα φάνηκε πως έχει εκπληρώσει τους στόχους της και ο αγώνας έμοιαζε με φιλικό. Για την 5η θέση θα παίξουμε πιθανότατα με τον Εθνικό. Αν και η Κηφισιά δεν έχει προτεραιότητα την έξοδο στην Ευρώπη εμείς θέλουμε να τερματίσουμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά».