04-11-2015

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Τουρ 3-1 στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στην έδρα της Τουρ στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ 2015-16. Ο δικέφαλος στον πρώτο του αγώνα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση στάθηκε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ αλλά στη συνέχεια φάνηκε η έλλειψη ρυθμού και αγώνων και ηττήθηκε. Την Πέμπτη 5/11, 21.30 θα γίνει ο άλλος αγώνας του ομίλου μεταξύ της ιταλικής Τρεντίνο και της βελγικής Νόλικο Μαασέικ.

H μεγάλη δύναμη της γαλλικής ομάδας ήταν το μπλοκ που απέφερε συνολικά 17 πόντους.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το σετ με μικρό προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 9-7. Τα σερβίς του Κόνεσνι έφεραν την ισοφάριση 9-9, ενώ με δύο διαδοχικά άουτ από Παντακίδη, Χιμένες η Τουρ ξέφυγε 18-15. Η διαφορά δεν έκλεισε παρότι ο Ζελιάσκοφ επιστράτευσε τον Τερζή στη θέση του Κουρνέτα.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την τελική του προσπάθεια στην κόντρα επίθεση, κράτησε την υποδοχή του σε ανεκτά σε επίπεδα και παρότι η Τουρ ξέφυγε με 14-11 οι νταμπλούχοι έφεραν το ματς στα ίσα σε 15-15 χάρις την επίθεση του Εφραιμίδη και το πλασέ του Κουρνέτα που στο μεταξύ ξεκίνησε το 2ο σετ. Από το 17-17 ο ΠΑΟΚ κέρδισε κρίσιμες μάχες στο φιλέ με τον Γκεοργκίεφ και τον Παντακίδη, ενώ και οΤσεπέδα τελείωσε δύο καθοριστικές κόντρες για το 23-19 και το +4 έμεινε μέχρι το τέλος.

Από το 3ο σετ η Τουρ γύρισε την περιστροφή της και οργάνωσε το μπλοκ της πάνω στον Χιμένες. Η τακτική απέδωσε, η γαλλική ομάδα με μπλοκ στον Κουβανό και άριστο σερβίς του Σμιθ ξέφυγε με 8-3. Η διαφορά άνοιξε στο 15-7 κι εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν νέρο σερί 3-0 για το 18-7 τελειώνοντας ουσιαστικά το σετ.

Η κούραση και η απογοήτευση αλλά και η έλλειψη πολλών δυνατών αγώνων φάνηκε στο 4ο σετ. Η Τουρ μπήκε δυνατά με προβάδισμα 4-0. Ο ΠΑΟΚ με σερβίς ρίσκου από τον Χιμένες έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 6-5 αλλά διαδοχικά λάθη της ελληνικής ομάδας άμυνες και μπλοκ των Γάλλων άνοιξαν τη διαφορά σε 9-7, 12-9, ενώ στο 15-12 η Τουρ έκανε ένα ακόμα φαρμακερό σερί 3-0 για το 18-12 και κλείδωσε την πρώτη της νίκη στον 3ο όμιλο.

1o σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-20
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 21-25
3ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 25-17
4ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 25-16

Tα σετ: 3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-16) σε 100΄

* Οι πόντοι της Τουρ προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις 17 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από  4 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΤΟΥΡ (Μότα Πάες): Κόνεσνι 15 (13/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ.), Κούπκοβιτς 14 (9/28, 5 μπλοκ, 33% υπ.), Γουάιτ 11 (9/15, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τζάουμελ 11 (9/15, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κόλιν 8 (6/10, 2 μπλοκ), Σμιθ 13 (6/12, 5 μπλοκ, 2 άσσοι), / Ενό (λ. – 78% υπ., 56% άριστες), Στρούγκαρ, Ζούιτμπεργκ, Μπαρτός 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 8 (8/32 επ, 52% υπ - 23% άριστες), Παντακίδης 7 (4/10 επ, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1/2επ), Σεπέδα 16 (15/33, 1 άσσος), Γκεοργκίεφ 11 (9/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (5/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ)/ Γκαράς (λ, 48% υπ - 26% άριστες), Ντίνας, Τερζής 1 (άσσος), Καρασαββίδης.