23-12-2015

Ο Φοίνικας 3-0 τον Ηρακλή και τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ηρακλή με 3-0 σετ στη Μίκρα και το απίθανο σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας με το φινάλε του Α΄γύρου επαληθεύτηκε!

Και στην τριπλή ισοβαθμία ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς έχει πλεονέκτημα (έχει νικήσει 3-1 σετ και τον Φοίνικα και τον Ολυμπιακό), δεύτερος ακολουθεί ο Φοίνικας (νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό) και τρίτος ο Ολυμπιακός.

Με τον πρώην άσσο του Ηρακλή Δημήτρη Χαραλαμπίδη να είναι πρωταγωνιστής σε μπλοκ και πρώτο χρόνο, τον Κάλντγουελ να αγγίζει το τέλειο και ο Ντόκιτς να μην κόβεται στην επίθεση, ο Φοίνικας πήρε την 9η του νίκη σε 11 αγώνες και έφτασε τους 27 βαθμούς.

Ο Ηρακλής υστέρησε επιθετικά και δε μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των συριανών οι οποίοι είχαν συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ και των τριών σετ.

O Φοίνικας κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο πρωτάθλημα μπήκε δυνατά και πήρε τον έλεγχο του αγώνα διατηρώντας μόνιμα προβάδισμα με 2-3 πόντους. Με σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις του Ντόκιτς ο Φοίνικας άνοιξε τη διαφορά στο 23-17. Με καλό μπλοκ και κόντρα επιθέσεις από τον Παλέντζα ο Ηρακλής έκανε σερί 4-0 και μείωσε σε 23-21 αλλά ο Κάλντγουελ και ο Χαραλαμπίδης τελείωσαν το σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Φοίνικα να πιάνει φοβερά γρήγορο ρυθμό στην επίθεση και να φτάνει τη διαφορά στο +11 (23-12). Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να βρει λύσεις αμυντικά, με πρόβλημα στο μπλοκ και την υποδοχή.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με πλασέ του Ματέο ο Φοίνικας ξέφυγε με +2 (16-14), ενώ με μπλοκ των Γάτση και Στεφανίδη ο Ηρακλής ισοφάρισε 16-16. Με δύο λάθη του Ηρακλή η διαφορά ανέβηκε στο +3 (20-17) για τον Φοίνικα, ενώ με τους Χαραλαμπίδη και Φέργκιουσον ο Φοίνικας ξέφυγε 22-18. Ο Ηρακλής με 3 πόντους του Παλέντζα και ένα λάθος του Φοίνικα ισοφάρισε 22-22. Οι παίκτες του Ντούσαν Νίκολιτς απάντησαν με μπλοκ άουτ του Ντόκιτς και μπλοκ του Χαραλαμπίδη και πήρε το σετ και τη νίκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Θεμελής

1ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 21-25
2ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 25-27

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (21-25, 15-25, 25-27)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 12 (9/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ -50% άριστες), Μαυροβουνιώτης 2 (2/8 επ, 67% υπ -50% άριστες), Παλέντζας 17 (12/27 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιγγας 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 2 (2/2 επ), Γάτσης 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 62% υπ - 38% άριστες), Πιπέργιας, Στεφανίδης 7 (7/10 επ,  69% υπ -31% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 7 (7/10 επ), Φέργκιουσον 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πάρις 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 12 (11/13 επ, 1 μπλοκ,63% υπ -38% άριστες), Ντόκιτς 24 (21/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ - 22% άριστες) / Ζήσης (λ, 58% υπ 17% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Δεν πιέσαμε καθόλου στο σέρβις, μπήκαμε στην αρχή χάσαμε αρκετά σέρβις στο πρώτο σετ και αυτό μας στοίχισε, με πολύ καλή υποδοχή. Ο Φοίνικας Σύρου είχε πολύ καλή ανάπτυξη και τελείωνε τις φάσεις . Το δεύτερο στοιχείο είναι ότι δεν κρατήσαμε καθόλου μπλοκ-άμυνα, στην αρχή ενώ η ομάδα μας στηρίζεται αρκετά στο μπλοκ , ειδικά στο δεύτερο. Μόλις αυτό διορθώθηκε στο τρίτο σετ και δυσκολέψαμε το σετ και με προσωπικές φάσεις αλλά πάλι δεν ήμασταν καλοί στο σέρβις. Όποιο αποτέλεσμα δεν έχει βαθμούς δεν είναι καλό για μας. Η συνέχεια είναι δύσκολη, έχουμε τρία καθοριστικά παιχνίδια με το ξεκίνημα για να διεκδικήσουμε με αξιώσεις την παραμονή , είναι στο χέρι μας να κάνουμε το απόλυτο. Το κλειδί, για μένα,  για το υπόλοιπο της χρονιάς είναι το ξεκίνημα του β’ γύρου».

Ο κεντρικός του Ηρακλή Τάσος Γάτσης είπε: «Προσπαθήσαμε να πάρουμε ότι καλύτερο από το παιχνίδι, φτάσαμε το τρίτο σετ στον πόντο και ουσιαστικά χάσαμε ένα  ακόμη σετ μέσα από τα χέρια μας. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη στιγμή τι συμβαίνει , είμαστε πάρα πολύ στεναχωρημένοι όλοι και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο από την καινούρια χρονιά. Βαθμολογικά η ομάδα είναι άσχημα, δεν ξέρω πως θα αλλάξουμε αυτή την κατάσταση. Πιστεύω ότι κάνουμε κατά περιόδους καλές εμφανίσεις και αυτό είναι το λάθος μας και αυτό μας έχει φέρει σε αυτή την κατάσταση».

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε:  «Είναι καλό νέο ότι είμαστε στην πρώτη θέση αλλά είναι ακόμη μια υποχρέωση για μας. Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε αυτή τη σεζόν αλλά και οι υπόλοιπες ομάδες έχουν στόχους , Ολυμπιακός, Κηφισιά, Παμβοχαϊκός, ΠΑΟΚ, θέλουν και αυτοί καλά αποτελέσματα απλά νομίζω ότι το δεύτερο μέρος του πρωταθλήματος θα είναι πιο ενδιαφέρον».

Ο κεντρικός του Φοίνικα Δημήτρης Χαραλαμπίδης δήλωσε: «Έπρεπε να πάρουμε αυτούς τους τρεις βαθμούς Ήταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουμε παίξει εκτός έδρας. Δεν αφήσαμε περιθώριο στον Ηρακλή. Χαλαρώσαμε μόνο στο 3ο σετ. Κρατάμε την εμφάνιση που ήταν πολύ καλή, για εκτός έδρας γιατί συνήθως εκτός έδρας έχουμε ένα  πρόβλημα και συνεχίζουμε στο πρωτάθλημα».

*Οι παίκτες του Φοίνικα στην παρουσίαση της ομάδας φόρεσαν μαύρα περιβραχιόνια για να τιμήσουν τον Χρήστο Παπαθανασίου.