16-01-2016

Ο Ολυμπιακός 3-0 στην Ορεστιάδα και σκέφτεται Σουργκούτ

Ο Ολυμπιακός με σταθερή υποδοχή, αποτελεματικό μπλοκ και σοβαρότητα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα νίκησε στην Ορεστιάδα την τοπική ομάδα με 3-0 σετ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και την 13η αγωνιστική περιμένοντας τον αγώνα της Κηφισιάς με τον Παμβοχαϊκό την Κυριακή.

Στο σχεδόν κατέμεστο γυμναστήριο Νίκος Σαμαράς οι ερυθρόλευκοι δεν επέτρεψαν στους ακρίτες να πιστέψουν στο... όνειρο και με υπεροχή αλλά και αυτοπεποίθηση πήραν δίκαια την 11η νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον πρώτο αγώνα με την πανίσχυρη ρωσική Σουργκούτ για το CEV Cup.

Η Ορεστιάδα πιέστηκε από τον Ολυμπιακό αλλά δε βρέθηκε και σε καλή μέρα σε σερβίς και κόντρα επίθεση με αποτέλεσμα να παρακολουθεί στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Τσουκ, ο Έγκλεσκαλνς επέστρεψε μετά το πρόβλημα στο πόδι του ενώ με επιτυχία κάλυψε ο Κοκκινάκης το κενό του Όγκουρτσακ που έμεινε στον Πειραιά λόγω ίωσης.

Ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ ενώ τη μεγαλύτερη πίεση την ένιωσε στο 1ο σετ όπου η Ορεστιάδα ισοφάρισε 20-20. Με καθοριστικούς πόντους από τον Έγκλεσκαλνς και τον Σπίνου και ένα λάθος των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός ξέφυγε 23-20 και πήρε το σετ με άσσο του Φιλίποφ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια προβάδισμα 2-3 πόντων και μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ άνοιξε το σκορ χάρις το μπλοκ από Σουλτανόπουλο, Σπίνου.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα πίεσε μέχρι το 9-8 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός με σταθερή υποδοχή και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις πήρε τη νίκη χωρίς να χρειαστεί να φτάσει στα όρια του.

Διαιτητές: Τσεπκινλής, Ιωαννίδης

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (21-25, 19-25, 21-25)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 3 (3/5 επ), Αμπουίλα 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μίλιτς 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 14 (11/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ - 53% άριστες), Ριζόπουλος 1 (1/4 επ, 60% υπ - 50% άριστες), Καρντόσο 11 (11/24 επ) / Κωνσταντινίδης (λ, 46% υπ - 35% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Αντωνιάδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 15 (13/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ - 38% άριστες), Τσουκ 17 (11/18 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ - 29% άριστες), Σπίνου 10 (7/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 65% υπ - 65% άριστες), Σακόγλου, Στιβαχτής.

Ο αρχηγός της Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος είπε: «Ξέραμε από την αρχή ότι ήταν  ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό. Θέλαμε πρώτα  να κάνουμε καλή εμφάνιση για  τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και τον ευχαριστούμε πολύ. Αλλά για να κάνεις κάτι κόντρα στον Ολυμπιακό θα πρέπει και ο Ολυμπιακός να σε αφήσει και εσύ να πιάσεις τέλεια απόδοση. Σήμερα δεν έγινε κάτι από τα δύο. Ο Ολυμπιακός έπιασε τέλεια απόδοση μας πίεσε πάρα πολύ και εμείς είχαμε  μια μέτρια εμφάνιση. Σε αυτά τα παιχνίδια πρέπει να είμαστε χαλαροί και να μην έχουμε άγχος. Τα λάθη μας ήταν πάλι αυτά που έκριναν το αποτέλεσμα. Κοιτάμε πλέον τη δύσκολη συνέχεια και τον αγώνα με την Παναχαϊκή που καίγεται για βαθμούς και έχει πολύ καλή και δύσκολη έδρα».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Είχαμε προετοιμαστεί με το σωστό τρόπο για το συγκεκριμένο παιχνίδι και αγωνιστήκαμε με το σωστό τρόπο. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνισή μας σήμερα και από την απόδοση των παικτών μας. Ο Τσουκ ήταν πολύ καλός και ο Έγκλεσκαλνς στην επανεμφάνισή του, ο Ντίμα είναι καλά και οι Σουλτανόπουλος, Σπίνου Κοκκινάκης. Όλη η ομάδα είναι σε καλή κατάσταση. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι στη Ρωσία. Ξέρουμε ότι ο αντίπαλός μας παίζει καλά και είναι δυνατός. Εμείς όμως θα παίξουμε για να πιέσουμε τη Σουγκρούτ και να την φέρουμε σε δύσκολη θέση».