06-04-2016

Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Χιμένες, Λι 3-1 τον Ολυμπιακό στο Ρέντη

Με τον Χαβιέ Χιμένες να κάνει την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και τον Νταβίντ Λι να κυριαρχεί στο φιλέ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό στο Ρέντη με 3-1 και έκανε το μπρέικ στη σειρά των ημιτελικών. Ο δικέφαλος έκανε το 1-0 στις νίκες και ανανέωσε το ραντεβού του με τους «ερυθρόλευκους» για μεθαύριο Παρασκευή στις 18.00 και πάλι στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ο ΠΑΟΚ έκανε την πιο αποφασιστική εμφάνιση της χρονιάς απέναντι στον Ολυμπιακό και νίκησε για πρώτη φορά μετά από 4 συνεχόμενα χαμένα ντέρμπι.

Ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά δεν βρήκε τον τρόπο να κάνει μαγικές ανατροπές, ενώ καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου οι «ερυθρόλευκοι» δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Ενταση σημειώθηκε στο φινάλε του τελικού όταν ο Χιμένες πανηγύρισε έξαλλα τον τελευταίο πόντο μπροστά από τον Ντίμα Φιλίποφ. Με την επέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν και αυτό γράφτηκε και στο φύλλο αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να έχει πιο πολύ ενέργεια στο παιχνίδι του και μπήκε αποφασισμένος για να πάρει τη νίκη. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός δεν είχε σε καλή μέρα τον Κοκκινάκη και γενικά δεν είχε τον παίκτη που θα σηκώσει επιθετικά την ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός είχε 48% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι 56% του ΠΑΟΚ.

Από το 6-6 του 1ου σετ ο ΠΑΟΚ οικοδόμησε διαφορά στο σκορ με 12-9 κι εκεί έκανε σερί 4-0 με το σερβίς του Σεπέδα για το 16-9  κι εκεί κρίθηκε το σετ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε μετά το 9-9 χάρις το καλό μπλοκ αλλά και την άμυνα του. Ανέβασε τη διαφορά στο 15-11 και την διατήρησε μέχρι το τέλος.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-19 και 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός με τον Κοκκινάκη στην επίθεση και το μπλοκ του Φιλίποφ προηγήθηκε 24-23. Ο Λι ισοφάρισε και την επόμενη φάση έπιασε μπλοκ τον Κοκκινάκη κάνοντας το 25-24. Το σετ τελείωσε με τον Χιμένες 26-24 αλλά ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να πάρει το σετ. Με τον αέρα του 2-1 σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και πιο δυνατός επιθετικά στο 4ο σετ και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βουδούρης

1ο σετ: 6-8, 9-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20
3ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 24-26
4ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-20, 24-26, 20-25) σε 112΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (16/35 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 9 (7/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 44% άριστες), Όγκουρτσακ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Σπίνου 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ - 41% άριστες), Γκούζντα (λ), Στιβαχτής, Τσουκ, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 37% υπ - 30% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 23 (22/40 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Ντίνας, Σμαραγδής, Εφραιμίδης.

Ο τεχνικός των ερυθρολεύκων Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε: «Στο πρώτο σετ δεν μπήκαμε ποτέ και ξεκινήσαμε να παίζουμε από το δεύτερο. Έγιναν κάποια χαζά λάθη στο τρίτο σετ από πλευρά μας που έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Έβγαλε δύσκολες άμυνες και έπαιξε καλύτερα από εμάς στην επίθεση. Είναι παιχνίδι πλέι οφ και πρέπει να παίζουμε καλύτερα από τον αντίπαλο. Συνεχίζω να πιστεύω ότι η σειρά θα κρατήσει πολλούς αγώνες, αλλά μπορεί και να μας νικήσει ο ΠΑΟΚ 3-0».

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης ακραίος του Ολυμπιακού τόνισε: «Είχαμε κάνει τέσσερις συνεχόμενες νίκες κόντρα στον ΠΑΟΚ, αυτό όμως δεν έχει να λέει κάτι το ξέραμε και εμείς οι ίδιοι. Άλλοι αγώνες ξεκίνησαν τώρα, η σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός σήμερα, όπως και στα προηγούμενα ματς. Εμείς κάναμε κάποια λάθη, θεωρώ που δεν κάνουμε άλλες φορές. Ήταν στην...κόψη του ξυραφιού το παιχνίδι, όπως για παράδειγμα στο 3ο σετ. Δεν απογοητευόμαστε. Η σειρά τελειώνει στις 3 νίκες, θα κάνουμε την προπόνηση μας για να πάμε την Παρασκευή να πάρουμε τη νίκη. Κάθε μέρα που έχει αγώνα ο Ολυμπιακός κοιτάει να κερδίζει. Σήμερα δεν τα καταφέραμε, αλλά θέλουμε να φέρουμε τη σειρά στο 1-1 και έχει μέλλον η σειρά και στη Θεσσαλονίκη».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Κάναμε μία καλή εμφάνιση. Σε αυτά τα παιχνίδια δεν πρέπει να ψάχνουμε το τέλειο και δεν θα σημαίνει τίποτα αυτή η νίκη αν δεν έχει συνέχεια. Μπορεί να σημαίνει κάτι μπορεί και όχι. Σίγουρα ήταν ένα ψυχολογικό σπρώξιμο, καθώς μετά από 4 σερί ήττες, είχαμε ανάγκη από μία τέτοια εμφάνιση και νίκη, ύστερα από τις ήττες στο Λιγκ Καπ και στο Κύπελλο Ελλάδας».».

Ο Τζέισον Γιαμπλόνσκι τόνισε, από την πλευρά του: «Είναι η πρώτη νίκη μου με τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Ολυμπιακό, έπειτα από τρεις ήττες και το συναίσθημα είναι υπέροχο. Ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι και δυνατοί στο μυαλό, παίξαμε έξυπνα, αποφύγαμε τα πολλά λάθη και αυτό έκανε τη διαφορά. Στις δύο ήττες σε Λιγκ Καπ και Κύπελλο, είχαμε δει ότι μπορούμε να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό. Αυτή τη φορά παραμείναμε συγκεντρωμένοι και ήμασταν υπομονετικοί. Αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε και στο δεύτερο παιχνίδι, την Παρασκευή. Έχουμε απέναντί μας μία δυνατή ομάδα, που σήμερα έκανε αρκετά λάθη και σίγουρα θα προσπαθήσει να τα περιορίσει, αλλά αν παίξουμε και πάλι ελεύθερα και έξυπνα, μπορούμε να τους ξανακερδίσουμε και να γυρίσουμε στη Θεσσαλονίκη με 2-0 νίκες».