05-11-2016

Η Κύζικος το πάλεψε αλλά ο Ηρακλής νίκησε 3-1 (φωτό)

O Hρακλής παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από τη Κύζικο Νέας Περάμου νίκησε με 3-1 σετ και πήρε το τρίτο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Στο γυμναστήριο του Λουτρακίου βρέθηκαν πολλοί φίλοι της Κύζικου αλλά και του βόλεϊ και απόλαυσαν έναν ωραίο αγώνα με ωραίες φάσεις και εναλλαγές στο σκορ. Η Κύζικος πάλεψε για άλλη μία φορά τον αγώνα αλλά όπως και στους προηγούμενους αγώνες με τον Παναθηναϊκό και την Κηφισιά ηττήθηκε με το ίδιο σκορ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ηρακλή ήταν και πάλι ο Ρώσος διαγώνιος Λεβάν Καλαντάντζε ο οποίος είχε 26 πόντους και 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Γενικά, όμως, ο Ηρακλής κράτησε άριστη υποδοχή κι έτσι ο Βούλγαρος Τσόνο Πέντσεφ είχε την πολυτέλεια να παίξει γρήγορα απέναντι στο μπλοκ της Κύζικου.

Από την άλλη, η Κύζικος κατάφερε να αιφνιδιάσει με την τακτική της τον Ηρακλή και παρά την ήττα της έδειξε πολύ βελτιωμένη στην υποδοχή και στην επίθεση αλλά στο σερβίς δεν τα κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη υποδοχή. Ο Μάξον και ο Γκούλακ παρουσιάτηκαν πιο αποτελεσματικοί, ενώ ο Τομίλιν μπήκε αλλαγή στο 4ο σετ στη θέση του Σαρικεΐσογλου.

Στο 1ο σετ η Κύζικος μπήκε δυνατά με αιχμή τον Μάξον που έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι. Από την άλλη ο Ηρακλής είχε εκνευρισμό, έκανε λάθη και ο Καλαντάντζε ήταν εκτός ρυθμού. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο 2ο σετ με τον Ηρακλή να επικρατεί πλήρως.

Στο 3ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον Ηρακλή να έχει όμως μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 1-2 πόντων που το κράτησε μέχρι το τέλος παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Στο 4ο σετ η Κύζικος προηγήθηκε με 10-7 αλλά κάπου εκεί ο Ηρακλής πίεσε στο σερβίς, πήρε σερί 5-0 κάνοντας το 16-12 και κράτησε τη διαφορά έως το τέλος.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-2, 16-12, 21-15, 25-18
2ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 18-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 12-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 18-25, 22-25, 19-25) σε 98΄

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 4 (4/11 επ), Γκούλακ 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 13% άριστες), Κρέτσης, Περέιρα 18 (16/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λυκούρεσης 6 (5/10 επ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (9/20 επ, 46% υπ - 18% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 57% υπ - 21% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ, 56% υπ - 33% άριστες), Σονάρι 1 (1/2 επ), Μπεκιάρης, Τόμιλιν 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες), Κογκαλίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 8 (8/22 επ, 83% υπ - 57% άριστες), Καλαντάντζε 26 (24/42 επ, 2 μπλοκ), Κιόσης 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 4 (4/12 επ, 65% υπ - 52% άριστες), Γάτσης 10 (7/11 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμμπαλιούτας (λ, 75% υπ - 60% άριστες), Μπουράκης (λ), Ηλίας.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Παρά τη νίκη μας ήμασταν πολύ κακοί. Κάναμε λάθη και αυτό μας έφερε εκνευρισμό. Κρατάμε μόνο τους τρεις βαθμούς και τίποτε άλλο. Εχουμε πολύ δρόμο για να πούμε πως κάναμε κάτι. Πάμε παιχνίδι με παιχνίδι και στο τέλος θα κάνουμε το ταμείο μας. Μετά το 2ο σετ βελτίωσαμε την επίθεση μας, πιέσαμε στο σέρβις και νικήσαμε. Η Κύζικος μπορεί να κάνει καλά αποτελέσματα στη συνέχεια. Το γήπεδο μπορεί να είναι μεγάλο αλλά δεν είναι καλό για βόλεϊ. Αχνές διαγραμίσεις, κακό φωτισμό και λάμπες στα μάτια των πασαδόρων».

Ο προπονητής της Κύζικου Νέας Περάμου Γιάννης Λάιος δήλωσε: «Από τα τρία παιχνίδια που έχουμε δώσει στο πρωτάθλημα κάναμε την πιο "εύκολη" ήττα. Στο 1ο σετ ήμασταν σχεδόν αλάνθαστοι και αυτό είναι θετικό. Στο 3ο και στο 4ο σετ που κρίθηκαν όλα χάσαμε πολλά σερβίς και κάναμε αδικαιολόγητα πολλά λάθη. Ο Ηρακλής είχε καλύτερη υποδοχή.  Το ζητούμενο είναι να έχουμε διάρκεια στην καλή εμφάνιση του 1ου σετ αλλά αυτό δεν είναι εύκολο. Το είχαμε πει από την αρχή πως στα πρώτα δύσκολα ματς του πρωταθλήματος με τις ομάδες που έχουν υψηλότερους στόχους θέλω να είμαστε ανταγωνιστικοί. Οταν θα έρθει η ώρα με τις ομάδες που έχουμε τους ίδιους στόχους περιμένω να έχουμε βελτιώσει τις αδυναμίες μας».