26-03-2017

Ο Ολυμπιακός 3-0 την Κύζικο και αντιμετωπίζει στα πλέι οφ τον Ηρακλή

Με τον φορμαρισμένο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς να αγωνίζεται διαγώνιος και εξαιρετικό δίδυμο ακραίων τον Μενέλαο Κοκκινάκη και τον Ανδρέα Φράγκο ο Ολυμπιακός νίκησε στους Αγίους Θεοδώρους την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-0 σετ και εξασφάλισε και την τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο με 62 βαθμούς. Στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή. Η Κύζικος Νέας Περάμου πάλεψε για να πάρει το σετ που θα την κράταγε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματσιέλ και πλέον η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου θα μπει στα πλέι άουτ με αντιπάλους την Παναχαϊκή και τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ είχε συνέχεια προβάδισμα 1-2 πόντων. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 24-22, αλλά ο Ματσιέλ με επίθεση και ο Σονάρι με πρώτο χρόνο η Κύζικος ισοφάρισε 24-24. Ο Ολυμπιακός είχε όλα τα σετ μπολ και με το χαμένο σερβίς του Σονάρι και την επίθεση του Κοκκινάκη έγινε το 29-27 και το 2-0 σετ. Στο 3ο σετ η Κύζικος ξέφυγε με +4 (12-8) και με τον Ματσιέλ έφτασε τη διαφορά στο +5 (15-10). Ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς από τον Στιβαχτή και αποτελεσματικό μπλοκ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 22-19 φτάνοντας στην κατάκτηση της νίκης.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μουλά Λ.

1ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 15-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 27-29
3ο σετ: 8-5, 16-10, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 27-29, 22-25) σε 76'

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 5 (4/5 επ, 1 άσσος), Σονάρι 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούλακ 7 (6/16 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 24% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 12 (12/20 επ, 53% υπ - 29% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ - 54% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/2 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 2 (2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Κοκκινάκης 12 (12/16 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Φράγκος 13 (9/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ - 30% άριστες), Άθος Κόστα 6 (3/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (14/24 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 54% υπ - 15% άριστες).

Ο προπονητής της Κυζίκου Νίκος Νεόφυτος δήλωσε: «Αντιμετωπίσαμε σωστά και με όλες μας τις δυνάμεις την πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ελλάδα. Ο Ολυμπιακός ήρθε με τον αέρα του πρωτοπόρου και του κυπελλούχου και μετά την ήττα από τον Φοίνικα δεν ήθελε να ρισκάρει. Σταθήκαμε καλά. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει ένα σετ. Αυτός ο αγώνας θα μας βοηθήσει στα πλέι άουτ. Ξεκινάμε από το μηδέν με στόχο την παραμονή. Θα γίνουν μεγάλες μάχες και είμαι αισιόδοξος πως θα καταφέρουμε να μείνουμε στην κατηγορία».

O προπονητής του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν είπε στο osfp.gr: «Με την νίκη κόντρα στην Κύζικο ολοκληρώσαμε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Σήμερα είχα την ευκαιρία να ξεκουράσω κάποιους παίκτες και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στην έναρξη των πλέι οφ και στο πρώτο παιχνίδι με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης στο Ρέντη».