30-09-2017

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Φοίνικα στο διεθνές τουρνουά Ν.Αιγαίου

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου στον δεύτερο αγώνα του διεθνούς τουρνουά Ν.Αιγαίου που γίνεται στην Ερμούπολη.

O Φοίνικας είχε καλό σερβίς στο 1ο σετ (3 άσσοι), ενώ ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένα και με λάθη στην τελική προσπάθεια. Οι πρωταθλητές έφτασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το 15-20. Από εκεί και πέρα, ο Φοίνικας με ένα σερί 8 πόντων κατάφερε να περάσει μπροστά και τελικά να κερδίσει το σετ με 25-22.

Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο σετ, μπαίνοντας με φόρα και χτίζοντας μια διαφορά που έφτασε τους 8 πόντους (5-13), η οποία και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κατέκτησε ο ΠΑΟΚ με 17-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ, βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται από την αρχή και να φτάνουν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ με 8-6 και στο δεύτερο με 16-15. Οι παίκτες του Χόρχε Ελγκέτα έβρισκαν λύσεις στην πίεση των παικτών του Φοίνικα Σύρου και τελικά ήταν αυτοί που κατέκτησαν το 3ο σετ, με 21-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες βρίσκονταν μαζί στο σκορ μέχρι που οι ασπρόμαυροι πάτησαν “γκάζι” και έχτισαν μια διαφορά μέχρι και 7 πόντους (11-18), και επικρατώντας με 18-25 έκαναν το 1-3.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 17-25, 21-25, 18-25)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Λιντς 11π. (11/27 επ., 63%υπ., 53%τελ), Ηλίας 3 (1/1, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 14 (11/29, 2μπλοκ, 1 άσσος), Πέτερλιν 8 (4/15, 4 άσσοι, 50%υπ., 38%τελ), Πεντίδης 2 (2 άσσοι), Γάτσης 7 (4/6, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 72%υπ., 50%τελ), Κογκαλίδης (λ), Στεφανίδης 3 (3/5), Κόνορ 3 (2/2, 1 άσσος), Σταυρακάκης.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 2π. (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σακόγλου 7 (4/13, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τακουρίδης 5 (3/8, 2 άσσοι), Πελεκούδας 19 (13/20, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Σαφράνοβιτς 11 (10/21, 1 άσσοι, 56%υπ., 33%τελ), Μαρτίνεζ 20 (19/28, 1 άσσος, 50%υπ., 36%τελ) / Κωνσταντινίδης (λ. - 52%υπ., 41%τελ.), Παντακίδης, Σωτηρίου 5 (3/7, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 2 (2/3), Βάλκιερς 1 (1/2).