20-10-2017

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε δύσκολα 3-2 τον μαχητικό Εθνικό Πειραιώς (φωτό)

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε δύσκολα στην Ερμούπολη με 3-2 σετ τον Εθνικό Πειραιώς στην πρεμιέρα του Δ΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και κράτησε το πλεονέκτημα για την πρόκριση στο φάιναλ-4 που θα γίνει στην ίδια έδρα στα τέλη Ιανουαρίου 2018.

Ο Εθνικός βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές πιέζοντας τον Φοίνικα. Οι νεοφώτιστοι παρά την ήττα τους άφησαν καλές εντυπώσεις, ενώ η εμπειρία των παικτών του Φοίνικα και κυρίως του Γιορντάνοφ φάνηκε στο 5ο σετ όπου ξέφυγε 4-2 και κράτησε προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν 15-9. Ο Εθνικός μείωσε 15-12 αλλά ο Εθνικός μείωσε σε 15-12. Διαδοχικές επιθέσεις του Γιορντάνοφ και ένα μπλοκ του Λινζ έφεραν και πάλι το +6 (18-12) και ο Φοίνικας έκανε το 1-0.

Οι συριανοί μπήκαν καλά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 5-1 αλλά με το σερβίς του Σέιφερτ ο Εθνικός ισοφάρισε 8-8 και προηγήθηκε 12-11 με παράβαση του Μαρούλη. Ακολούθησε πίεση του Εθνικού στο σερβίς και παρά την είσοδο του Σούρδι στη θέση του Πέτερλιν έγινε ανατροπή σκηνικού που έφερε το 1-1 σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε και πάλι δυνατά στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 8-2, αλλά οι δύο άσοι του Νάιτ μείωσε σε 11-7. Ο Φοίνικας με σερί 3-0 έκανε νταμπλ σκορ 14-7 και κράτησε τη διαφορά που του έδωσε προβάδισμα 2-1 σετ.

Ο Εθνικός με ρίσκο στο σερβίς και παίζοντας πιο ελεύθερα κατάφερε να προηγηθεί 13-9 στο 4ο σετ. Ο Στεφάνοβιτς επιστράτευσε και πάλι τον Σούρδι αντί του Πέτερλιν, με τις δύο ομάδες να κάνουν ανταλλαγή… δώρων από τη γραμμή του σερβίς. Ο Εθνικός πάντως κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα, κυρίως λόγω της τραγικής εικόνας των γηπεδούχων, αλλά και επειδή είχε αποκτήσει καλύτερη ψυχολογία. Με παράβαση του Αμπανόζ ο Φοίνικας μείωσε 22-20 αλλά ο Τουρνάκης έκανε το 23-20 και ο Εθνικός οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Ο Εθνικός με δύο συνεχόμενα μπλοκ προηγήθηκε 4-2. Ο Σούρδι ξεκίνησε βασικός στο 5ο σετ για τον Φοίνικα και τα σερβίς του Γιορντάνοφ λύτρωσαν το πειρατικό που με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 6-4. Ο Εθνικός έχασε το ρυθμό του σε σερβίς και έχασε αρκετά, ενώ με άσσο του Λινζ ο Φοίνικας πήγε στο +3 (8-5). Ο Γιορντάνοφ τέλειωσε δύσκολη επίθεση για το 9-6 και έτσι ο Φοίνικας κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 20-13, 25-16
2ο σετ: 8-6, 12-16, 16-20, 21-25
3ο σετ: 8-2, 16-9, 20-10, 25-17
4ο σετ: 7-8, 13-16, 16-20, 20-22, 22-25
5ο σετ: 2-4, 6-4, 8-5, 10-7, 12-9, 15-11

Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς.

Τα σετ: 3-2 (25-16, 21-25, 25-17, 22-25, 15-11)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Μαρούλης, Γιορντάνοφ 26 (20/41 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) , Λινζ 18 (15/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ.-23% αρ.), Πέτερλιν 10 (7/12 επ., 3 άσσους, 39% υπ.-33% αρ.), Γάτσης 9 (6/13 επ., 1 άσσος 2 μπλοκ), Χήρας 8 (5/6 επ. 1 άσσος 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ-63% υπ.-42% αρ.), Σούρδι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-57% αρ.), Πεντίδης, Ηλίας

ΟΦΠΦ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Ψάρρας): Αμπανόζ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νάιτ 23 (21/34 επ., 2 άσσους), Μαντέκας 11 (11/22 επ.,62% υπ.-50% αρ.), Δεληπρίμης 11 (11/21 επ., 27% υπ.-13% αρ.), Τουρνάκης 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Σέιφερτ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βολουδάκης (λ-51% υπ.-25% αρ.), Μπάσης, Ράμος, Αδαμόπουλος (λ), Σπυριούνης 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-50% αρ.), Δημητούλης.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σάσα Στεφάνοβιτς είπε: «Παίξαμε πολύ αγχωμένα και δεν είχαμε τη διάρκεια που πρέπει για να πάρουμε νίκη χωρίς περιπέτειες και πίεση. Δεν ανησυχώ διότι αυτό το πρόβλημα θα λυθεί μέσα από τους αγώνες. Θέλουμε πολύ να προκριθούμε στα τελικά που θα γίνουν στο σπίτι μας και αυτό μας πρόσθεσε άγχος. Θα πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε υπό πίεση και αυτή η εμπειρία θα είναι ένα καλό μάθημα».

O προπονητής του Εθνικού Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Για μας ήταν ένα πολύ καλό τεστ. Είμαστε ευχαριστημένοι που κοντράραμε μία δυνατή και πλήρης ομάδα όπως ο Φοίνικας. Στο 5ο σετ ο Γιορντάνοφ και ο Λινζ με ατομικές ενέργειες έκαναν τη διαφορά. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και αύριο κόντρα στον Ηρακλή Χαλκίδας. Για μας τα πάντα θα ξεκινήσουν σε οκτώ ημέρες όταν θα ξεκινήσει και το πρωτάθλημα».

Πηγή ρεπορτάζ από το cyclades24.gr και τον Δημήτρη Ζολώτα

Φωτογραφίες: Αντώνης Σολάρης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Ερμούπολης, Σύρος)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
20.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΟΦΠΦ Εθνικός 3-2 (25-16, 21-25, 25-17, 22-25, 15-11)
Ρεπό ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΟΦΠΦ Εθνικός - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου. Γραμματεία: Κούτρα.
Ρεπό ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
16.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Καλπακίδου, Μπαρμπούνης. Γραμματεία: Πιρπινιά.