01-12-2017

Δύσκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί του μαχητικού Ηρακλή Χαλκίδας με 3-2 σετ

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ αλλά νίκησε δύσκολα 3-2 τον Ηρακλή Χαλκίδας που πήρε έναν πολύτιμο βαθμό από τους πρωταθλητές.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με διαγώνιο τον Σακόγλου και ακραίο τον Γκιόν αλλά με την απώλεια του 2ου σετ ο Ντανιέλε Ρίτσι έριξε στον αγώνα τον Γκόμεζ και τον Σωτηρίου, ενώ και ο Πελεκούδας πήρε τη θέση του Τακουρίδη. Ο Ηρακλής Χαλκίδας πίεσε με το σερβίς και το μπλοκ του, ο Γκελίνσκι έκανε για άλλη μία φορά άψογη εμφάνιση και οι Τάπια, Μότα σήκωσαν το βάρος της επίθεσης. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση με εξαίρεση το 5ο σετ είχε προβάδισμα στο σκορ, έκανε ανατροπές και αν ήταν πιο προσεκτική στο 3ο σετ θα μπορούσε και να είχε προηγηθεί.

O ΠΑΟΚ στο 1ο σετ φάνηκε πως θα έχει τον απόλυτο έλεγχο ειδικά όταν με σερί 5-0 προηγήθηκε 12-7 και 16-10 με το καλό σερβίς του Σαφράνοβιτς. Η υποδοχή του όμως του ΠΑΟΚ δεν ήταν ποιοτική και τα σερβίς του Τσολάκου και του Μότα κράτησαν τον Ηρακλή στον αγώνα. Με δύο μπλοκ πάνω στον Γκιόν ο Ηρακλής Χαλκίδας μείωσε 16-13 και με το σερβίς του Μότα μείωσε 17-16. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σερβίς του Παντακίδη και το σερί από Γκόμεζ και με 25-19 πήρε προβάδισμα 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας έδειξε να πιστεύει σε κάτι θετικό και αυτό φάνηκε στο ρίσκο που πήραν οι παίκτες του στο σερβίς. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ξέφυγε 14-10 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε την πολύτιμη διαφορά για το 25-22 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ είχε εναλλαγές στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 13-8 αλλά δεν «καθάρισε» το σετ. Με ένα πρωτοφανές σερί 8-0 με το σερβίς του Γκελίνσκι και αποτελεσματικά μπλοκ ο Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ «παγώνοντας» το «Παλατάκι». Ο Ηρακλής προηγήθηκε και 22-20 αλλά ο ΠΑΟΚ σε ένα από τα καλύτερα και ποιο αποτελεσματικά σερί της βραδιάς κατάφερε να πάρει το σετ με 25-22. Ο Πελεκούδας έκανε μπλοκ, ο Γκόμεζ εκτέλεσε δύο φορές, ο Τσολάκος έχασε μία επίθεση και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Σωτηρίου.

Ο Ηρακλής παρά την απώλεια του 3ου σετ δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να παλεύει. Με επιθέσεις του Τάπια και του Μακ Γουίλιαμ ξέφυγε 14-11. Δύο άουτ επιθέσεις του Τάπια και ένα λάθος του Χαραλαμπίδη έδωσε «δώρο» στον ΠΑΟΚ την ισοφάριση 14-14 . Ακολούθησαν σκληρές μάχες πόντο πόντο με τον Ηρακλή να φτάνει πρώτος σε σετ μπολ 24-23 και 25-24. Ο Γκόμεζ ισοφάρισε και τις δύο φορές αλλά ο Μότα και ο Τάπια με κόντρα επίθεση έκλεισαν το σετ για τον Ηρακλή Χαλκίδας που έκανε το 27-25 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Εχοντας ήδη χάσει έναν βαθμό ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη στο 5ο σετ όπου και πάλι ο Ηρακλής Χαλκίδας ήταν ανταγωνιστικός. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά στο 7-7 οι πρωταθλητές με αποτελεσματικό σερί από μπλοκ – άμυνα και κόντρα επιθέσεις ξέφυγαν 10-7 και τελικά με 15-12 πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές:Αβραμίδης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-18, 25-19

2ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 8-5, 13-16, 19-21, 25-22

4ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-27

5ο σετ: 4-5, 7-7, 10-7, 15-12

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσοι, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσοι, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 22-25, 25-22, 25-27, 15-12) σε 134΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Σακόγλου 5π. (1/11 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης (5/7, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/14, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/3, μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 13 (12/36, 1 άσσος, 79% υπ -50% άριστες), Γκιόν 10 (7/20, 3 άσσοι, 53% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ.-87% υπ., 67% αρ.), Παπαδημητρίου λ., Παντακίδης 4 (3/3, 1 άσσος), Τερζής, Σωτηρίου 10 (8/18, 2 άσσοι), Γκόμεζ 18 (18/32),

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19π. (17/50 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/20), Τσολάκος 10 (5/13, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μότα 20 (16/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γκελίνσκι 4 (1/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 48% υπ., 43% αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/1), Αναστασόπουλος.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Όπως λέμε και στην Ιταλία ο αγώνας απόψε ήταν σαν ένα ποτήρι που αν θες το βλέπεις μισοάδειο και αν θες το βλέπεις μισογεμάτο. Προτιμώ να δω μισογεμάτο. Το μυαλό μας ίσως έμεινε λίγο στο ματς με τον Ολυμπιακό και λίγο στον ευρωπαϊκό αγώνα που ακολουθεί. Σε όλο τον αγώνα δεν βρήκαμε υψηλό ρυθμό όπως στις προπονήσεις. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση που είχαν οι Παντακίδης, Κωνσταντινίδης και Σωτηρίου που έπαιξαν παραπάνω σήμερα, πρόσφεραν στον αγώνα και αυτό είναι καλό για την ομάδα. Ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε δίκαια τα δυο σετ. Έκανε καλό παιχνίδι, είχε καλό ρυθμό και καλό σέρβις που σε πολλά σημεία ήταν ένα πρόβλημα. Ο Γκόμεζ παίζει καλύτερα από αγώνα σε αγώνα, είμαι ευχαριστημένος για την παρουσία του, παίζει όλο και πιο δυνατά. Οι πιθανές αλλαγές είναι κάτι που απασχολεί όλη την ομάδα όχι μόνο εμένα. Με συζήτηση και με έλεγχο διαφορετικών καταστάσεων, προσπαθούμε να φτάσουμε σε κάποιες αποφάσεις».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Είναι από τις βραδιές που χάνεις έναν αγώνα αλλά σου μένει ικανοποίηση για την πρόοδο που κάνει η ομάδα σου, για την προσπάθεια των παικτών του και εν τέλει για έναν πολύτιμο βαθμό. Κατ΄αρχήν αποδείχτηκε πως παίζουμε στα ίσια όλους τους αντιπάλους μας και κάνουμε το παιχνίδι που έχουμε σχεδιάσει. Εχουμε μαχητικότητα, πάθος και καλά τεχνικά στοιχεία. Το μόνο που με ανησύχησε και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο για να διορθώσουμε είναι ορισμένα νεκρά σημεία που είχαμε στον αγώνα ειδικά στο φλοτ σερβίς του Βάλκιερς και στο τζαμπ σερβίς του Σαφράνοβιτς. Δεν μπορούσαμε να πάρουμε την αλλαγή. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Είχαμε προβάδισμα 22-20 και το χάσαμε 25-22. Αν κάναμε το 2-1 σετ ο αγώνας θα είχε διαφορετική εξέλιξη. Ευχαριστώ τους παίκτες μου και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Σωτηρίου για την εμφάνιση του. Επίσης εύχομαι καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ στην ευρωπαϊκή του πορεία».