19-12-2017

Ο Ολυμπιακός πήρε «θρυλική» πρόκριση στους «16»

(1 Vote)

Tην δεύτερη πρόκριση σε τέσσερα χρυσά σετ που έχει δώσει στην πορεία του στα ευρωπαϊκά κύπελλα πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στη σάλα Γκρενόν με 3-0 σετ από την γαλλική Τουρ στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «32» του Τσάλεντζ Καπ αλλά επικράτησε στο «χρυσό» σετ με 15-11 και προκρίθηκε στους «16» όπου θα αντιμετωπίσει τη Λοκομοτίβ Μπακού ή την Φόντε Μπαστάρντο Αζόρες.

Η Τουρ στο 8-8 του 1ου σετ έκανε εντυπωσιακό σερί 5-0 χάρις τις επιθέσεις του Βουνεμπάινα και την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού. Με τον άσσο του Έγκλεσκαλνς η Τουρ ξέφυγε 16-10 και εκεί πήρε διαφορά ασφαλείας. Ο Ολυμπιακός επανήλθε με το σερβίς του Ράουβερντινκ και με σερί 4-0 μείωσε και ισοφάρισε 21-21. Στο 22-22 ο Οϊβάνεν δέχτηκε μπλοκ, στην επόμενη φάση ο Πετρέας έκανε φιλέ και το σετ τελείωσε 25-22 με μπλοκ στον Αλεξίεφ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 18-18, αλλά εκεί η Τουρ έκανε σερί 3-0 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς και εφευρέσεις του Ολλανδού διαιτητή που «ανακάλυψε» μπλοκ σε καθαρό μπλοκ άουτ του Οϊβάνεν και στη συνέχεια έδωσε κόκκινη κάρτα στον Μουνιόθ επειδή διαμαρτυρήθηκε. Ετσι έγινε το 23-20 και το σετ τελείωσε 25-21 με άσσο του Βουνεμπάινα.
Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου Τουρ και Ολυμπιακός έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, έφτασαν στο 19-19 αλλά η Τουρ με δύο μπλοκ ξέφυγε 21-19. Ο Αλεξίεφ μείωσε 21-20 κι εκεί με πρωταγωνιστές του Έγκλεσκαλνς, Βουνεμπάινα η Τουρ έκανε σερί 4-0 και πήρε το σετ 25-20 κάνοντας το 3-0.

Ο Ολυμπιακός πάτησε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο χρυσό σετ των 15 πόντων και αυτό φάνηκε και στην υποδοχή και στο μπλοκ - άμυνα αλλά κυρίως στα τελειώματα των κόντρα επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (8-6), αλλά η Τουρ με το σερβίς του Ράιχαρτ ισοφάρισε 9-9. Ο ίδιος έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση ο Αλεξίεφ άνοιξε... τρύπα στο γαλλικό τερέν για το 11-9. Ο Βουνεμπάινα μείωσε 11-10 αλλά και πάλι ο Αλεξίεφ με επίθεση έκανε το 12-10, ενώ η φάση του αγώνα να ήταν πιθανότατα το μπλοκ του Πετρέα στον Βουνεμπάινα που έκανε το 13-10. Ο αγώνας τελείωσε με φοβερή άμυνα του Ολυμπιακού και τρομερό γύρισμα του Ράουβερντινκ από τον πάγκο της ομάδας του αλλά και νέο μπλοκ του Πετρέα.

Διαιτητές: Ντε Μπαρ (Ολλανδία), Νιεντμπάλ (Πολωνία)

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-18, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-20

Χρυσό σετ: 4-5, 6-8, 10-12, 11-15

*Οι πόντοι της Τουρ προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-20), Χρυσό σετ: 11-15

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκότσεφ 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 25 (22/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντίφενμπαχ 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Ρίτσερτ 8 (5/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Γουνεμπάινα 17 (14/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 40% άριστες) / Ενό (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Χουσό (λ), Νεβό, Ραμπιγιέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (1/8 επ., 5 μπλοκ), Ντρίζγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 13 (13/23 επ., 40% υπ. - 17% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 59% υπ. - 35% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ανδρεάδης.

Στο γήπεδο παρευρέθηκε και η υπουργός αθλητισμού της Γαλλίας, Λορά Φλεσέλ, η οποία στην ομιλία της έκανε λόγο για «απαράδεκτο συμβάν» και μίλησε ακόμα και για ανατροπή της απόφασης της CEV που δικαιώνει τον Ολυμπιακό για το πρώτο παιχνίδι. Η Φλεσέλ χαιρέτησε τους παίκτες των δύο ομάδων πριν από τον αγώνα. Tον Ολυμπιακό εκπροσώπησαν ο πρόεδρος της ΕΣΑΠ Παντελής Ταρνατόρος, ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού Μιχάλης Κουντούρης και ο γενικός αρχηγός Γιάννης Δαλέζιος.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Πρώτα από όλα είμαστε πολύ χαρούμενοι που κερδίσαμε στο χρυσό σετ. Σήμερα όπως όλοι ξέραμε ήταν κάτι περισσότερο από ένα παιχνίδι με βάση όσα συνέβησαν τις τελευταίες δυο εβδομάδες. Όχι μόνο για την ομάδα τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο, αλλά για το σύλλογο τα μέλη τον πρόεδρο γιατί εδώ και δυο εβδομάδες η Τουρ υποστήριζε ψέμματα. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι που φέρνουμε αυτή την πρόκριση στον πρόεδρο, στον σύλλογο και στους φιλάθλους μας γιατί ήταν αναπάντεχα τα όσα συνέβησαν εδώ και δυο εβδομάδες. Αγωνιστικά ήταν δύσκολο και σκληρό παιχνίδι. Σε κάποιες στιγμές του παιχνιδιού χάσαμε την προσοχή μας στο κομμάτι της τακτικής και τους δώσαμε την ευκαιρία να βρουν καλό ρυθμό. Ωστόσο πιστεύω ότι δουλέψαμε πολύ το μυαλό μας και είχαμε προετοιμαστεί ότι όλα αυτά μπορεί να συμβούν, με την ατμόσφαιρα που θα επικρατούσε και με τους διαιτητές. Κρατήσαμε τη συγκέντρωσή μας και όλα αυτά για το οποία είχαμε συζητήσει ήρθαν στο χρυσό σετ. Το ελέξγαμε και πετύχαμε το στόχο μας».

Ο Γιώργος Πετρέας δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Τέλος καλό όλα καλά. Νομίζω ότι η ομάδα έδειξε πως ήταν τόσο σημαντικό το πρώτο παιχνίδι γιατί μας έδωσε δυνατόητα ακόμα και με με ήττα να πάμε στο χρυσό σετ. Στο σημερινό ματς, όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στο χρυσό δείξαμε χαρακτήρα και ψυχραιμία. Η πρόκρισή μας στην επόμενη φάση είναι απόλυτα δίκαιη. Ένας ακόμα λόγος που είμαστε χαρούμενοι είναι ότι αποδείξαμε ότι και με τον Γουνεμπάινα στη σύνθεση της, η Τουρ δεν είναι καλύτερη ομάδα από εμάς. Η πρόκριση είναι επίσης μια απάντηση σε όλους αυτούς που τόσο καιρό κατέκριναν τον Ολυμπιακό και τη χώρα μας, ισχυριζόμενοι ψέμματα με σκοπό να ασκήσουν πίεση στην ομάδα μας. Τελικά η πίεση ασκήθηκε σε αυτούς και φάνηκε στο τάι μπρεικ όπου τους γύρισε μπούμερανγκ».