01-02-2018

Ο Ολυμπιακός μέσω Μπακού στους «8» του Τσάλεντζ Καπ

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στο Μπακού την Λοκομοτίβ με 3-0 σετ στον αγώνα ρεβάνς για τη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ και προκρίθηκε στα προημιτελικά της ευρωπαϊκής διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την βελγική Μένεν η οποία χθες Τετάρτη 31/1 νίκησε στην έδρα της την Παρνού με 3-0 και προκρίθηκε.

Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ κλειδώνοντας την πρόκριση. Η Λοκομοτίβ Μπακού προσπάθησε να μειώσει το σκορ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με ωραίο φινάλε και κυρίως αδιαπέραστο μπλοκ κατάφεραν να πάρουν και το 3ο σετ με 26-24 και να πάρουν τη νίκη.

Ο Oλυμπιακός μπήκε στον αγώνα αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς. Προηγήθηκε 8-3 με τον Μπέμε και ο Αλεξίεφ άνοιξε το σκορ σε 9-3. Με διπλό μπλοκ των Μπέμε και Ραουβέρντικ και νέο μπλοκ από τον Μπέμε ο Ολυμπιακός ξέφυγε 15-8. Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του και άνοιξε το σκορ στο +10 (18-8). Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν  χαλάρωσαν, απέφυγαν τα λάθη και με 25-11 έκαναν το 1-0 σετ σβήνοντας κάθε διάθεση για αντίσταση εκ μέρους των Αζέρων.

Η Λοκομοτίβ προηγήθηκε 3-0 στο 2ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 9-10 ο Ολυμπιακός πάλι με το σερβίς και κυρίως με μπλοκ έκανε σερί 5-0 ξεφεύγοντας με 15-9. Η διαφορά συντηρήθηκε σε όλο το σετ και μάλιστα με τον ανίκητο Μπέμε ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-12. Η Λοκομοτίβ μείωσε τη διαφορά σε 22-18 αλλά ο Ζουπάνης με επίθεση έκανε το 23-18. Ακολούθησε το 24-19 δια χειρός Ραούβερντικ και ο ίδιος παίκτης έγραψε το 25-20 και το 2-0 σετ που έδωσε και την πρόκριση.

Εχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση ο Μπενίτεθ Μουνιόθ έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες. Η Λοκομοτίβ προηγήθηκε 21-19 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21 με το Ρουμελιωτάκη και σε 23-23 με τον Ζουπάνη. Ο  Σαμάντοφ έκανε το 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 έκανε το 26-24 και πήρε τη νίκη 3-0 σετ.

1ο σετ: 3-8, 8-16, 11-21, 12-25
2ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 20-25
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 24-26

*Οι πόντοι της Λοκομοτίβ Μπακού προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 20-25, 24-26) σε 75'

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΑΚΟΥ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 35% άριστες), Σαμάντοφ 10 (10/22 επ.), Ομπόντνικοφ 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσερβιάκοφ 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καζάτσκοφ 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Μπαράνοφ 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Αλαχβερντίγεφ (λ, 38% υπ. - 31% άριστες), Αμπντουραζάκοφ, Μαγκόμεντοφ, Βασιλένκο 1 (μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 7 (2/2 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες) / Στεφάνου (λ, 85% υπ. - 62% άριστες), Δαρίδης (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 4 (4/5 επ., 50% υπ. - 35% άριστες), Ζουπάνι 8 (8/13 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Τσέλιος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

Οι αγώνες του Ολυμπιακού με τη Μένεν θα γίνουν 13-15 και 27/2-1/3. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Βέλγιο και η ρεβάνς στο Ρέντη. Εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νάιφελς (Ελβετία) - Σουργκούτ (Ρωσία).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά τη νίκη πρόκριση στο osfp.gr: «Παίξαμε πολύ καλά και στα δύο παιχνίδια και πήραμε δίκαια την πρόκριση. Γνωρίζαμε ότι η Λοκομοτίβ Μπακού είναι πιο επικίνδυνη στην έδρα της απ' ότι στο πρώτο παιχνίδι στον Πειραιά και μπήκαμε συγκεντρωμένα για να δείξουμε ότι ήρθαμε για τη νίκη. Είμαι ευτυχισμένος που φέραμε στους οπαδούς μας τη νίκη και προχωράμε βήμα βήμα την πολύ καλή πορεία μας στην Ευρώπη. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες και το επιτελείο. Μετά τα δυο πρώτα σετ, παραμείναμε συγκεντρωμένοι και όσοι παίκτες μπήκαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό».

Ο Γιώργος Στεφάνου δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Δείξαμε σοβαρότητα γιατί γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλό μας είναι υποδεέστερος. Τον τελευταίο καιρό αρχίζουμε και βελτιωνόμαστε σε πολλά στοιχεία του παιχνιδιού μας και αυτό είναι το πιο αισιόδοξο στην παρούσα φάση μιας και από εδώ και στο εξής έρχονται συνεχόμενα παιχνίδια και ουσιαστικά. Θέλουμε από εδώ και πέρα να αρχίσουμε να παρουσιάζουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Το επόμενο παιχνίδι είναι με τη Νίκη Αιγινίου και όταν θα έρθει η ώρα θα ασχοληθούμε με τον αντίπαλο μας στο Challenge Cup».