15-02-2018

Ο Ολυμπιακός 3-1 τη Μενέν και πατάει με το ένα πόδι στους «4»

O Ολυμπιακός νίκησε τη Μενέν στο Βέλγιο με 3-1 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Η ομάδα του Πειραιά στη ρεβάνς που θα γίνει 1 Μαρτίου στο «Μελίνα Μερκούρη», χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί στα ημιτελικά. Δυναμική ήταν οι παρουσία των Ελλήνων οπαδών του Ολυμπιακού που στο τέλος του αγώνα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και πανηγύρισαν με τους παίκτες τη μεγάλη νίκη (video).

Ο Ολυμπιακός με δύναμη στα άκρα, πολλές λύσεις στην επίθεση και πίεση στο σερβίς έδειξε την ανωτερότητα του από το 1ο σετ. Με δύο πόντους του Μπέμε ξέφυγε 11-8, ενώ με σερί 3-0 από Αλεξίεφ, μπλοκ Ντρίζγκα και επίθεση Οϊβάνεν έκανε το 16-10 και εκεί κλείδωσε το σετ. Ο Ράουβερντινκ ανέλαβε δράση, το μπλοκ του Ολυμπιακού έκλεισε του διαδρόμους και ο Καγιέ με τον Γκόρσκι δεν τελείωσαν τις μπάλες.

Με τον Βαν Ντε Καβέγιε στη θέση του Γκόρσκι η Μένεν ανέκαμψε στο 2ο σετ και παρότι ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά 7-6 οι Βέλγοι ισοφάρισαν με το χαμένο σερβίς του Πετρέα και με το σερβίς του Φολγκέιρα άνοιξαν δρόμους για το 11-7 και συνολικό σερί 5-0. Ο Ολυμπιακός κόλλησε και στην περιστροφή του 13-8 όταν οι Βέλγοι έκαναν νέο σερί 3-0 κάνοντας νταμπλ σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Μουνιόθ άλλαξε διαγώνιο και δοκίμασε το χαρτί του Ζουπάνι προφανώς για να ηρεμήσει την ομάδα και να κάνει αντεπίθεση στο 3ο σετ όπως και έγινε.

Μετά την απώλεια του 2ου σετ με 25-16 και την ισοφάριση σε 1-1 ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πάλι με το βασικό του σχήμα και έτρεξε πιο γρήγορη ανάπτυξη με λιγότερα λάθη στην τελική προσπάθεια. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν 10-6, η Μενέν μείωσε 10-8 και η διαφορά του +2 διατηρήθηκε μέχρι το 17-15. Και πάλι ο Ζουπάνη μπήκε στον αγώνα για το σερβίς και ξελάσπωσε τον Ολυμπιακό καθώς πήρε έναν άσσο και με σερί 3-0 έδωσε προβάδισμα 20-15 το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος και με 25-22 πήρε κεφάλι με 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 4ο σετ. Οι Βέλγοι εκμεταλευόμενοι το οικείο για αυτούς μικρό αγωνιστικό χώρο πίεζαν στο σερβίς και έβγαζαν πολλές άμυνες. Μέχρι το 16-16 υπήρχε ισορροπία αλλά ένα μπλοκ του Πετρέα και μία επίθεση του Αλεξίεφ έκαναν το 18-16 και ο Ολυμπιακός πήρε έναν μικρό αέρα. Στο 21-21 ο Οϊβάνεν, ο Ράουβερντικ και ο Αλεξίεφ κέρδισαν καθοριστικές μονομαχίες και με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-21 και μαζί και τη νίκη 3-1.

Διαιτητές: Στάνκοφ - Κολός

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 16-8, 21-13, 25-16
3ο σετ: 3-8, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25

* Οι πόντοι της Μένεν προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-16, 22-25, 21-25) σε 104'

ΜΕΝΕΝ (Πέρις): Σίνεσελ 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βερ Έκε10 (10/21 επ, 71% υπ -33% άριστες), Γκόρσκι 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Βινκελμίλερ 21 (17/34 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φάστελαντ 6 (2/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φολγκέιρα 4 (0/1 επ, 4 άσσοι) / Μπερνάρντο (λ, 54% υπ -38% άριστες, Βερκρουϊσε, Βαν Ντε Καβεγέ 11 (8/20 επ, 2 άσσοι ,1μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Μάντενς, Αντρίεσεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 17 (14/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ, 1μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (15/23 επ, 1 μπλοκ, 31% υπ - 20% επίθεση), Ραουβέρντινκ 10 (9/22 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ -29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 45% υπ -30% άριστες), Δαρίδης, Ρουμελιωτάκης 1 (άσσος), Ζουπάνι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ δήλωσε: «Είναι πολύ σημαντική νίκη σε ένα όχι και τόσο άνετο γήπεδο που είναι πολύ δύσκολο να αγωνιστείς. Ευτυχώς όμως κατά τη διάρκεια του αγώνα παίξαμε έξυπνα. Ξεκινήσαμε καλά, μας πίεσαν σε κάποια στιγμή αλλά ανακτήσαμε τον έλεγχο του αγώνα και πήραμε σημαντικό προβάσδισμα για να είμαστε εμείς αυτοί που θα πέρασουμε στον ημιτελικό. Ευχαριστούμε τους φίλους μας που ήραθν σήμερα να μας υποστηρίξουν. Είναι πολύ σημαντικό σε κάθε ταξίδι να έχουμε τους οπαδούς μας και να μοιραζόμαστε με αυτούς τις νίκες».

O πασαδόρος του Ολυμπιακού Κώστας Στιβαχτής δήλωσε: «Ήταν το πρώτο βήμα που έπρεπε να κάνουμε σε ένα αρκετά δύσκολο γήπεδο και καυτή έδρα όπου το κοινό ήταν πολύ κοντά στην ομάδα. Η Μενέν παίζει πολύ καλά στην έδρα της. Ωστόσο μείναμε συγκεντρωμένοι, παρότι χάσαμε το 2ο σετ. Ήταν το πιο βασικό να κάνουμε το πρώτο βήμα για τους «4» και τα καταφέραμε. Είναι πολύ όμορφο να παίζεις εκτός έδρας και να έχεις αυτούς τους οπαδούς μαζί σου. Ήταν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κοντά μας και το μόνο που έχουμε να πούμε είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ».

Στους άλλους αγώνες της προημιτελικής φάσης:

1.Μπιογκάς Βόλεϊ Νάιφελς (Ελβετία) - Σουργκούτ (Ρωσία) 1-3 (26-24, 17-25, 22-25, 23-25), ρεβάνς 28/1

2.Μένεν (Βέλγιο) - Ολυμπιακός 1-3 (17-25, 25-16, 22-25, 21-25), ρεβάνς 1/3

3.Μάλι Μίλι Πιγιάνκο Άγκυρας (Τουρκία) - Μοντάνα Βόλεϊ (Βουλγαρία) 3-0 (25-20, 25-18, 25-22), ρεβάνς 27/1

4.Ραβένα (Ιταλία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία) 3-1 (22-25, 25-22, 25-23, 25-20) ρεβάνς 28/1

Στους ημιτελικούς θα παίξουν οι νικητές των ζεγαριών 1-2 και 3-4 δηλαδή εφόσον προκριθεί ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει είτε την Σουργούτ είτε τη Νάιφελς.