24-03-2018

Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ 3-0 τον Ηρακλή

Ο ΠΑΟΚ με ρεσιτάλ από τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Νικολάι Ουτσίκοφ νίκησε με 3-0 το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Ηρακλή και πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα του Α΄γύρου με 3-2 σετ. Ο δικέφαλος ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 2η θέση της βαθμολογίας. Εντός στόχων και ο Ηρακλής καθώς πήρε την 4η θέση και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά με πλεονέκτημα έδρας.

Σύμφωνα με τον Ντανιέλε Ρίτσι ο ΠΑΟΚ έκανε από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις. Ο δικέφαλος έβγαλε πάθος και πείσμα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης αφού κανείς δεν ξέχασε στο στρατόπεδο των πρωταθλητών την αναμέτρηση στη Μίκρα στο φινάλε του Α΄γύρου εκεί που ο Ηρακλής αμφισβήτησε τον δικέφαλο. Πάντως στο 1ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ωστόσο πιο ποιοτικά χαρακτηριστικά σε υποδοχή και επίθεση και με τους Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ να μην έχουν αντίπαλο.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 8-5 από τον φορμαρισμένο Τζιουμάκα που ήρθε φουριόζος από την κατάκτηση του τίτλου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων. Με δύο καθοριστικά μπλοκ του Κουμεντάκη στον Τζιουμάκα το ματς ήρθε στα ίσια 8-8. Ακολούθησαν πέντε εναλλαγές στο σκορ με τον Ηρακλή να βγαίνει τελευταία φορά μπροστά με 18-17 αλλά ο Ουτσίκοφ με επίθεση και άσσο έβαλε πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ 19-18. Ο Ουτσίκοφ με κόντρα επίθεση έκανε το 23-21, ο Αρμενάκης μείωσε δύο φορές σε 23-22 και 24-23 αλλά ο Μούχλιας έχασε το σερβίς για τον Ηρακλή και ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ 25-23 για το 1-0.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ επικράτησε πλήρως, ενώ ο Ηρακλής έδειξε κουρασμένος και απογοητευμένος από την απώλεια του 1ου σετ. Ο Κουμεντάκης έκανε πράγματα και θαύματα και με δύο μπλοκ και μία επίθεση αλλά και έναν πόντο του Πελεκούδα έκαναν το 5-1. Η υποδοχή του Ηρακλή κατέρρευσε, ο Ουτσίκοφ δεν κόβονταν με τίποτα και ο ΠΑΟΚ με δύο σερί 3-0 προηγήθηκε 19-9 και το σετ τελείωσε με νέο σερί 3-0 από επιθέσεις Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ για το 25-12.

Το σερβίς του Τακουρίδη έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά από νωρίς στο 3ο σετ με 6-2, ενώ στο 12-9 έγινε νέο σερί 5-0 από το σερβίς του Ουτσίκοφ και τα λάθη των φιλοξενουμένων. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Κουμεντάκη και μπλοκ του Ουτσίκοφ πάνω στον Αρμενάκη εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που ζητούσαν από τους παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι την κατάκτηση του τέταρτου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.

1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 38 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-12, 25-17) σε 71'

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 15 (11/18 επ., 4 μπλοκ, 61% υπ. - 21% άριστες), Ουτσίκοφ 21 (18/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 7 (6/12 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Τερζής, Σωτηρίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης, Τζιουμάκας 3 (3/9 επ., 55% υπ. - 18% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 23% άριστες), Σμαραγδής 9 (7/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 16 (14/35 επ., 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ. - 67% άριστες), Μπουράκης (λ, 50% υπ. - 0% άριστες), Μούχλιας 1 (1/7 επ., 44% υπ. - 0% άριστες), Ευγενίδης.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Παίξαμε αρκετά καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με εξαίρεση το πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ στο πρώτο σετ. Στην έδρα μας, όταν δε δίνουμε εύκολους πόντους, δυσκολεύουμε ακόμη περισσότερο τον αντίπαλο. Είμαι ευχαριστημένος από το σερβίς και θα φροντίσουμε να τα διορθώσουμε τα όποια λάθη κάναμε. Γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το παιχνίδι μας. Στα παιχνίδια των πλέι οφς δεν πρΈπει να κάνεις λάθη και τα ματς γίνονται δυσκολότερα. Οι παίκτες μου φοράνε τη φανέλα του ΠΑΟΚ Μετά από μια περίοδο που ήμασταν ασταθείς, δείχνουμε ότι όταν χρειάζεται είμαστε οι καλύτεροι και δίνουμε το 100%. Ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι εντός έδρας, αλλά και ο Ηρακλής δεν έπαιξε όπως ο πρώτο παιχνίδι στη Μίκρα. Θέλω να παίξουμε ξανά μαζί τους είτε στον τελικό κυπέλλου είτε στον τελικό του πρωταθλήματος».

Ο ακραίος του Ηρακλή Ραφαήλ Κουμεντάκης είπε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Παίξαμε αρκετά καλά. Πλέον κοιτάζουμε τα πλέι οφς. Ευχαριστώ τους φιλάθλους μας για την μέχρι τώρα στήριξή τους. Τους προσκαλούμε να είναι κοντά μας και στα επόμενα δύσκολα παιχνίδια. Το συνηθίζουν άλλωστε...».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Μόνο στο 1ο σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί αλλά από εκεί και πέρα ήμασταν πολύ κακοί αγωνιστικά. Ολη την εβδομάδα κάναμε προπονήσεις χωρίς Μπαμπαλιούτα, Μπουράκη και Τζιουμάκα που απουσίαζαν με την εφηβική ομάδα. Ευτυχώς δεν μας στοίχησε αυτή η ήττα. Εχασε και η Κηφισιάς και και παραμείναμε στην 4η θέση. Πρέπει να συγκεντρωθούμε τώρα. Από εδώ και πέρα τα λάθη δεν επιτρέπονται. Στο χέρι μας είναι η πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Η Κηφισιά είναι καλή ομάδα αλλά είναι βατός αντίπαλος. Εχουμε και το πλεονέκτημα της έδρας. Εφέτος έχουμε χάσει στην έδρα μας μόνο από τον Ολυμπιακό και θα προσπαθήσουμε να εκμεταλευτούμε όλα μας τα ατού για να προχωρήσουμε όσο το δυνατόν ψηλότερα».