04-04-2018

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-1 σετ στη Ραβέννα και θα δώσει τα ρέστα του στο ΣΕΦ

Την ήττα με 3-1 σετ από την Ραβέννα γνώρισε ο Ολυμπιακός στον πρώτο τελικό του Τσάλεντζ Καπ που έγινε στο Παλάτσο ντε Αντρέ και πλέον στη ρεβάνς που θα γίνει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Τετάρτη 11 Απριλίου οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να νικήσουν με 3-0 ή 3-1 σετ για να διεκδικήσουν το τρόπαιο στο χρυσό σετ.

Η ομάδα του Πειραιά μετά από πολύ καιρό είχε απέναντι της έναν δυνατό και ποιοτικό αντίπαλο με καλή άμυνα και αποτελεσματική κόντρα επίθεση. Ο Ολυμπιακός υστέρησε επιθετικά ειδικά στο 4ο σετ και δε μπόρεσε να ανοίξει διαδρόμους με το σερβίς του. Πλήρωσε λάθη τακτικής στο φινάλε του 1ου και 4ου σετ τα οποία εκμεταλεύτηκαν οι Ιταλοί και πήραν τη νίκη. Η ουσία είναι πως ο Ολυμπιακός στο κατάμεστο ΣΕΦ μπορεί να κάνει την ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά τον αγώνα, είχε τον έλεγχο στο 1ο σετ και προηγήθηκε με 24-23 με την επίθεση του Ραουβέρντινκ. Ο Πογλαχέν, ισοφάρισε με πλασέ 24-24 και το σετ κρίθηκε με την κόντρα επίθεση του Μπούσεγκερ και τον άσσο του Πογλαχέν.

Ο Ολυμπιακός ανέκαμψε στο 2ο σετ που είχε και το καλύτερο διάστημα στον αγώνα. Είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους. Ο Ντιαμαντίνι μείωσε σε 24-23 αλλά το μπλοκ του Πετρέα στον Γκουτιέρεζ έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά το 3ο σετ με προβάδισμα 8-4 αλλά το σερβίς του Μαρεχάλ και εντυπωσιακό μπλοκ - άμυνα από τη Ραβέννα έφεραν το ματς στα ίσια. Οι Ιταλοί έκαναν σερί 4-0 και προηγήθηκαν 19-15. Εκεί κρίθηκε και το σετ καθώς ο Οϊβάνεν ήταν άστοχος και η υποδοχή μέτρια.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων. Στο 20-19 για τον Ολυμπιακό ο Μαρεσάλ κάρφωσε άουτ και οι ιταλοί ζήτησαν βίντεο ρέφερι για επαφή με το μπλοκ. Δικαιώθηκαν καθώς φάνηκε επαφή του Αλεξίεφ και ισοφάρισαν 20-20. Με το άουτ σερβίς από τον Μαρεχάλ και την υπέρβαση του Ορντούνα το σκορ έγινε 22-20 για τον Ολυμπιακό αλλά από εκεί και πέρα ήταν τα πάνω κάτω. Πρώτος χρόνος του Ντιαμαντίνι και άουτ του Οϊβάνεν έκαναν το 22-22. Ο Ντιαμαντίνι πήρε και άσσο και ο Μπούτσεγκερ έκανε το 24-22. Ο Ιταλός κεντρικός έχασε το σερβίς αλλά η ζημιά είχε γίνει καθώς μετά το σερβίς του Ολυμπιακού ο Μπούτσεγκερ τελείωσε το σετ και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Σκούντνικ - Μακόφσκι

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-20, 26-24
2ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 23-25
3ο σετ: 4-8, 16-15, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 25-23

* Οι πόντοι της Ραβένα προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσοτς, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 23-25, 25-20, 25-23) σε 131'

ΡΑΒΕΝΑ (Σόλι): Ορντούνα 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πόγκλαγιεν 13 (10/25 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. - 14% άριστες), Γκεοργκίεφ 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρεσάλ 13 (11/27 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. - 30% άριστες), Μπούτσεγκερ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ) / Γκόι (λ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ραφαέλι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουτιέρεζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Μπέμε 10 (5/15 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 13 (13/26 επ., 72% υπ. - 32% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/27 επ., 56% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 30% υπ. - 26% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (57% υπ. - 0% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Mουνιόθ είπε: «Κάναμε πολλά λάθη στην υποδοχή, στο σερβις και στις αλλαγές. Τώρα πρέπει να ετοιμασθούμε καλά να μάθουμε από τα λάθη μας και να πάμε τη ρεβάνς στο χρυσο σετ. Ο κόσμος θα μας βοηθήσει στα δύσκολα, όπως έγινε στην Ιταλία με τους οπαδούς της Ραβέννα. Θα μας δώσουν το κάτι παραπάνω για την ανατροπή».

Ο Ολλανδός ακραίος του Ολυμπιακού Γερούν Ραούβερντινκ τόνισε: «Στο πρώτο και τέταρτο σετ κάναμε λάθη. Θα ήταν σημαντικό να κάνουμε το 2-2, αλλα κάναμε τρία μεγάλα λάθη μετά το 20-22. Σκεφτόμαστε πλέον την ρεβανς. Τίποτα δεν τελείωσε. με τους οπαδούς μας θα είναι όλα διαφορετικά. Το χρυσό σετ είναι λοταρία. Ας κερδίσουμε όμως πρώτα 3-1 και βλέπουμε. Το ιταλικό πρωτάθλημα είναι δύσκολο και σε βοηθάνε τα πολλά δύσκολα παιχνίδια να αντιδράς καλύτερα ότσν είσαι πίσω στο σκορ. Στην Ιταλία οι ομάδες κάνουν πολλά παιχνίδια σε υψηλό επίπεδο, σε αντίθεση με την Ελλάδα».