12-11-2018

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του τρίποντο, 3-0 την Κομοτηνή

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League και μάλιστα το πρώτο του τρίποντο πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί της Κομοτηνής στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη.

Σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός έχοντας άριστη υποδοχή και επιθετικές αιχμές από το κέντρο κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι «πράσινοι» έφτασαν τους 5 βαθμούς στη βαθμολογία.

Η Κομοτηνή έγινε ανταγωνιστική μόνο στο 3ο σετ όταν και προηγήθηκε 16-14 αλλά δεν άντεξε την πίεση σε υποδοχή και έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια και έμεινε στους 4 βαθμούς στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό που δεν ήθελε να επιβαρύνει επιθετικά τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο που αναλώθηκαν περισσότερο στην παραγωγή υποδοχής. Οι Πανταλέων, Γιορντάνοφ έπαιζαν χωρίς αντίπαλο και έδωσαν προβάδισμα 12-8. Το σερβίς του Ανδρεόπουλου και αργότερα του Γιάκομπσεν χάλασαν την υποδοχή της Κομοτηνής που βγήκε εκτός ρυθμού. Η διαφορά εκτινάχθηκε στο 20-13 και με την επίθεση του Ράπτη και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Πελεκούδα και το λάθος του Νουράνγκουα.

Οι Ράπτης, Ανδρεόπουλος με μπλοκ και επίθεση έδωσαν προβάδισμα 6-3 στο 2ο σετ ενώ με διαδοχικά λάθη της Κομοτηνής ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 για το 10-3. Η διαφορά του +7 διατηρήθηκε σε όλο το σετ και χωρίς αντίδραση από την Κομοτηνή ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με το χαμένο σερβίς του Ρενάν.

Στο 3ο σετ το σερβίς του Πελεκούδα ήταν η αφορμή για να οικοδομηθεί σερί 3-0 για το 9-6 του Παναθηναϊκού. Με δύο μπλοκ από Ρενά, Δαλακούρα και μία επίθεση του τελευταίου η Κομοτηνή έκανε συνολικό σερί 4-0 και προσπέρασε 10-9. Με την επίθεση του Δαλακούρα και το λάθος του Ράπτη η Κομοτηνή ξέφυγε 18-16 και έγινε απειλητική. Με τρεις πόντους του Πανταλέοντα (δύο μπλοκ και μία επίθεση) και μία επίθεση από τον Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 20-18. Με το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ μείωσε η Κομοτηνή στο 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να πάρει τον αγώνα και με δύο επιθέσεις του Πελεκούδα και ένα λάθος του Δαλακούρα τελείωσε το σετ 25-21 και νίκησε τον αγώνα 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Κουτσούλας.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-14, 25-19
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-19, 25-21)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (11/25 επ.), Ανδρεόπουλος 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Πανταλέων 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 36% άριστες), Πελεκούδας 13 (9/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 36% άριστες).

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 1 (1/7 επ., 33% υπ. - 22% άριστες), Μπερτασόνι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ρενάν 9 (3/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 28% άριστες), Μουράνγκουα 8 (8/28 επ.), Χριστόφας 4 (4/8 επ.) / Αρχοντούδης (λ, 43% υπ. - 25% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαρατζής 3 (3/5).

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr o λίμπερο του ΠΑΟ Δημήτρης Ζήσης τόνισε: «Πετύχαμε το πρώτο μας φετινό τρίποντο κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο. Από πριν το ματς ξέραμε ότι η Κομοτηνή ήταν μια ομάδα που είχε πάρει σετ και αποτελέσματα απέναντι σε καλές ομάδες. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και καταφέραμε και ελέγξαμε το παιχνίδι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του και σίγουρα είναι ένα τρίποντο που μας βοηθάει  στη βαθμολογία και στη ψυχολογία για τη συνέχεια».

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε: «Σήμερα είχαμε μία κακή μέρα και από την άλλη ο Παναθηναϊκός έπαιξε καταπληκτικά. Την πίεση που νιώσαμε από το σερβίς του Παναθηναϊκού δεν την είχαμε συναντήσει ούτε με Ολυμπιακό, ούτε με ΠΑΟΚ, ούτε με ΑΕΚ. Ακόμα και στο 3ο σετ που βρήκαμε ευκαιρία να βγούμε μπροστά στο σκορ οφείλονταν στα λάθη του Παναθηναϊκού. Πρέπει να ανασυνταχτούμε. Ακολουθεί ρεπό την 6η αγωνιστική και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο στην εμβόλιμη αγωνιστική».

* Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του δημοσιογράφου Ανδρέα Μπόμη, πατέρα του γ.γ. του Παναθηναϊκού Α.O. Παναγιώτη Μπόμη.

* Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο ακραίος του Παναθηναϊκού Αλέξανδρος Ράπτης ως MVP Βίκος Cola της 2ης αγωνιστικής της Volley League. Την βράβευση στο νεαρό αθλητή έκανε ο αντιπρόεδρος του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού Στέφανος Αυγουλέας.