12-01-2019

Ο Ηρακλής μεταμορφώθηκε με Μαυροβουνιώτη και νίκησε 3-0 τον Εθνικό

(3 votes)
Με τον Αργύρη Μαυροβουνιώτη να αναδεικνύεται σε μεγάλο πρωταγωνιστή από την πρώτη παρουσία και τον Σωτήρη Σωτηρίου να

γυρίζει σε λίμπερο και μαζί με τον Αντώνη Μπουράκη να αποτελούν την λύση για το κενό που αφήνει ο Λάμπης Μπαμπαλιούτας, ο Ηρακλής νίκησε 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ξεκίνησε εντυπωσιακά τη νέα χρονιά αλλά και τον Β΄γύρο του πρωταθλήματος Volley League.

Ο «γηραιός» σημείωσε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 13 βαθμούς, αφήνοντας στους 10 τον Εθνικό, ενώ απέκτησε και το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς οι ακρίτες στην έδρας του είχαν νικήσει τον μεταξύ τους αγώνα με 3-2 σετ.

Η παρουσία του Μαυροβουνιώτη βοήθησε τα μέγιστα στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση με τον Κώστα Προύσαλη να ανεβάζει ταχύτητες και να βγάζει τους συμπαίκτες του χωρίς μπλοκ. Δεν είναι τυχαίο πως ο Εθνικός έκανε μόλις 3 τελειωμένα μπλοκ έναντι 13 του Ηρακλή που πραγματικά έδειξε μεταμορφωμένος ενόψει του Β΄γύρου.

Ο Ηρακλής σε όλο τον αγώνα είχε τον έλεγχο στο σκορ και δεν απειλήθηκε. Από την αρχή του 1ου σετ με καλό μπλοκ από Φέργκιουσον προηγήθηκε 6-2. Ακολούθησε ρεσιτάλ του Μαυροβουνιώτη στο σερβίς και με δύο άσσους αλλά και καλά σερβίς άνοιξε το σκορ στο 15-7. Η διαφορά συντηρήθηκε και με μπλοκ και επίθεση από τον Κλίντι Ρίου το σετ έκλεισε άνετα 25-15.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με την διαφορά πως ο Εθνικός στο ξεκίνημα πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ χάρις τον Μπενγκολέα μέχρι και το 13-11, αλλά ο Ηρακλής με σερί 4-0 σε μπλοκ και επίθεση προσπέρασε 15-13 και διατήρησε το +2. Ο Μαυροβουνιώτης με επίθεση και ο Φέργκιουσον με μπλοκ αλλά και ο Αρμενάκης με κόντρα άνοιξαν το σκορ στο 21-16 και το σετ έκλεισε 25-20.

Η μεγάλη ανατροπή έγινε στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός μπήκε πιο δυνατά και με το σερβίς και την καλή άμυνα γύρισε σε κόντρα επιθέσεις. που του έδωσαν προβάδισμα με 12-9 αλλά και 15-10 και 16-11. Ο Ηρακλής ήταν αποφασισμένος για το τρίποντο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε 19-19 χάρις το σερβίς του Ντίνα και τις κόντρες από Κλίντι, ο Εθνικός πέρασε μπροστά για τελευταία φορά 20-19 αλλά το σερβίς του Κλίντι και το μπλοκ από τον Φέργκιουσον έκαναν το 22-20. Το σετ έκλεισε με μπλοκ του Ντίνα και λάθος από τον Γκμίτροβιτς και ο Ηρακλής πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης.

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-13, 25-15

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-20

3ο σετ: 5-8, 11-16, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-20, 25-22) σε 69'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 14 (8/17 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 62% υπ. - 42% άριστες), Φέργκιουσον 9 (4/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 10 (7/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 15% άριστες) / Μπουράκης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Μούχλιας Β., Τερζόγλου, Φωτιάδης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 1 (1/3 επ.), Μπενγκολέα 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 30% άριστες), Γκμίτροβιτς 10 (10/30 επ.), Τουρανιάνιν 6 (3/6 επ., 3 άσσοι), Στίγγας 9 (9/11 επ.), Ριζόπουλος 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 29% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ. - 28% άριστε), Χρηστουηλίας (λ, 23% υπ. - 15% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και ειδικά στα νέα παιδιά. Είχαμε αλλαγές και θέλαμε να κάνουμε μια καινούρια αρχή με την νέα σεζόν. Θέλαμε πάρα πολύ και το δείξαμε σήμερα. Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου και την απόδοση της, ίσως ένα κομμάτι στο 3ο σετ πρέπει να μας προβληματίσει αλλά νομίζω ότι σε γενικές γραμμές δείξαμε τεράστια μαχητικότητα που δεν την είχαμε δείξει ως τώρα. Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους και συνεχίζουμε προσηλωμενοι στον στόχο μας».

Ο ακραίος του Ηρακλή Αργύρης Μαυροβουνιώτης είπε: «Ήταν ένα πολύ δυνατό ματς. Ευτυχώς πήραμε τους τρεις πολύτιμους πόντους για την συνέχεια. Η ομάδα έπαιξε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μας ζόρισαν λίγο και περιμέναμε την αντίδραση του Εθνικού αλλά αντιδράσαμε στο 3ο σετ. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο που μας βοήθησε εκεί που τον χρειαζομασταν και για την συνέχεια εύχομαι τα καλύτερα, να συνεχίσουμε έτσι και να φέρνουμε τρίποντα στον Ηρακλή».