26-10-2019

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε αλλά κράτησε το τρίποντο με τον Παμβοχαϊκό

Οπως η Κηφισιά έτσι και ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για να νικήσει το μαχητικό Παμβοχαϊκό στον δεύτερο αγώνα για τον Β΄όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε απόψε στο Ζηρίνειο.

Η ομάδα του Βραχατίου με μπροστάρη τον Ηρακλή Παπαδόπουλο προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο της υποδοχής, βρήκε ρυθμό και έφτασε δίκαια στη νίκη με τρίποντο που του δίνει και την πρωτιά στον Β΄όμιλο. Η πρώτη θέση και η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στον αγώνα της Κυριακής με την Κηφισιά.

Στο 1ο σετ από το 8-6 ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα δύο πόντων ενώ στο 14-16 ο Ηρακλής Παπαδόπουλος με δύο άσσους και δύο κόντρα επιθέσεις έκανε σερί 4-0 για το 20-14. Οι πράσινοι δεν αντέδρασαν και με τον Παπαδόπουλο να μην κόβεται με τίποτα ο Παμβοχαϊκός πήρε άνετα το σετ 25-19.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο 2ο σετ. Με το σερβίς του Γιάκομπσεν προηγήθηκε 5-1 ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ράπτη να εκτοξεύσει τη διαφορά στο 12-2. Η υποδοχή πέταξε λευκή πετσέτα και οι πράσινοι με νέο σερί 7-0 έκλεισαν το σετ 25-06.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός με τους Ανδρεόπουλο, Ράπτη να σηκώνουν το παιχνίδι πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας 3-4 πόντων που την συντήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ το οποίο και έκλεισε με επίθεση του Στάροβιτς.

Ο Δανός Γιάκομπσεν με το σερβίς του έφερε τον Παναθηναϊκό στο 5-0 με το ξεκίνημα του 4ου σετ. Ο Παμβοχαϊκός πάλεψε για να κλείσει τη διαφορά αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς το μπλοκ και οι κόντρα επιθέσεις κράτησαν την διαφορά και ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς του Παπαδόπουλου.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 8-2, 16-04, 21-06, 25-06
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-21
4o σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 44 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-06, 25-21, 25-18) σε 97΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 6π., (1/1επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Στάροβιτς 13 (11/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 5 (3/8επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 13 (10/17επ., 3 μπλοκ, 52%υπ., 35%αρ.), Ανδρεόπουλος 13 (10/17επ., 3 μπλοκ, 52%υπ., 35%αρ.), Ράπτης 19 (16/27επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 50%υπ., 27%αρ.), Πελεκούδας 9 (8/11επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 67%υπ., 11%αρ.), Πανταλέων, Παλαιολόγος.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης, Παπαδόπουλος 17 (14/32επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κανέλλος 8 (7/11επ., 1 μπλοκ), Λάππας 6 (6/13επ., 60%επ., 40%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 8 (8/14, 60%υπ., 20αρ.), Μάμαλης 4 (4/6επ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 44%υπ., 22%αρ.), Μακρυγιάννης 3 (3/6επ.), Γαβριήλ, Κοτσιάκης 2 (2/9επ.).

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Παναγιώτης Πελεκούδας είπε: «Δεν ήμασταν καλοί στο 1ο σετ. Μπήκαμε πολύ χαλαρά και αυτό μας κόστισε ένα σετ. Από το δεύτερο σετ βρήκαμε το ρυθμό μας και πήραμε τη νίκη. Αύριο με την Κηφισιά είναι ένα άλλο ματς. Θέλουμε τη νίκη πρώτα για τους εαυτούς μας και φυσικά για την ομάδα μας και αν είναι να μας οδηγήσει στα ημιτελικά καλώς να έρθει και η πρόκριση».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος: «Αυτή που είδατε είναι μία ομάδα που έχει κάνει πέντε προπονήσεις. Όχι μόνο είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα που βγάλαμε αλλά και ενθουσασμένος με την προσπάθεια των παιδιών. Εννιά σετ ήταν πολλά για μας αλλά μας βοήθησαν πολύ προπονητικά. Ηταν ένα καλό τεστ για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας. Θέλω να ξέρουν όλοι και ειδικά ο φίλαθλος κόσμος του Βραχατίου πως αυτή την αποστολή που αναλάβαμε θα την βγάλουμε εις πέρας με επιτυχία και αυτό που κάνουμε το κάνουμε με αγάπη, όρεξη και μεράκι».

Β΄ΟΜΙΛΟΣ - Γυμναστήριο Ζηρίνειο Κηφισιάς
1η αγωνιστική - Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019
17.45: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-2 (28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11)
Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης. Παρατηρητής: Πολίτης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου
2η αγωνιστική - Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019
20.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-1 (19-25, 25-06, 25-21, 25-18)
Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρήνη. Παρατηρητής: Μαυρικίδης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
3η αγωνιστική - Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019
20.30: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.