27-09-2013

Γιορτή του βόλεϊ στη Σύρο και νίκη 3-1 του Φοίνικα την αιγυπτιακή Σμούχα

Ρεπορτάζ του Δημήτρη Ζολώτα:
Ντεμπούτο με νίκη στο 1ο Διεθνές Τουρνουά Νοτίου Αιγαίου έκανε ο Φοίνικας που επιβλήθηκε με 3-1 σετ της Smouha Club (Αίγυπτος) στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της πρώτης μέρας της διοργάνωσης. Με κορυφαίο για ακόμα ένα φιλικό τον αυστριακό διαγώνιο Τόμας Ζατς, το συγκρότημα του Δημήτρη Αδρεόπουλου έδειξε καλά στοιχεία, με κάποια προβλήματα όμως στην υποδοχή και σε γενικές γραμμές ικανοποίησε τους περίπου 400 φιλάθλους του που βρέθηκαν στο Αθλητικό Κέντρο "Δ. Βικέλας".

Η συριανή ομάδα μπήκε... φουριόζα στο πρώτο σετ και με πίεση από το σερβίς χάλασε την υποδοχή των αιγύπτιων. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, για να ολοκληρωθεί το σετ με χαρακτηριστική άνεση για τους γηπεδούχους. Στο 2ο όμως οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την υποδοχή τους και με τακτική σερβίς στον Ντιάτσκοφ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φοίνικα να φτάνει στο 2-0 μ' ένα μπλοκ του Τερζή.

Στο 3ο σετ ο Ανδρεόπουλος άλλαξε πασαδόρο (Τσέργας αντί Τερζή που ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στη μέση), ενώ η Smouha ανέβασε και άλλο την απόδοσή της, συνεχίζοντας την πίεση από το σερβίς και έφτασε να προηγείται μέχρι και με +5 (13-18). Ο τεχνικός του Φοίνικα πέρασε στο γήπεδο τον Λάππα αντί του Γιάνουσεκ και οι γηπεδούχοι αρχικά μείωσαν στους 2 (16-18) και στη συνέχεια προσπέρασαν με κόντρα επίθεση του Ντιάτσκοφ (23-22), αλλά έκαναν λάθη στο φινάλε και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να μειώσουν στα σετ.

Η απώλεια του 3ου σετ αφύπνισε τους "πειρατές" που εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, πήραν από νωρίς μια διαφορά (8-5), την οποία διεύρυναν στα μέσα του σετ (15-10) με το καλό σερβίς του Τσέργα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους δύο (16-18), αλλά ο Ζατς είχε αντίθεση άποψη και με δικές του επιθέσεις και σερβίς άνοιξε και πάλι την διαφορά (16-22) και ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-14, 25-23, 23-25, 25-20

Διαιτητές: Μουλά-Φραγκάκης

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 1, Τσας 20, Ντιάτσκοφ 17, Γιάνουσεκ 10, Τακουρίδης 7, Πελεκούδας 5, Παπαδημητρίου (λ-80% υπ.-53% αρ.), Σφενδυλάκης 2, Τσέργας, Αρβανίτης, Λάππας.

Smouha Club (Elsalam): Elfayoumi 2, Elsattar 5, Moustafa 15, Mahboub 13, Petrov 3, Abouraia 3, Ibrahim (λ-83% υπ.-58% αρ.), Afefe 3, Elnaggar (λ), Refaat 7